Moskisvet.com
polynya

Vesolje

Na Antarktiki zazevala luknja v velikosti Nizozemske

N.J.
16. 10. 2017 08.15
2

Na Antarktiki je zazevala skrivnostna velikanska luknja, večja od površja celotne Nizozemske, znanstveniki pa se trudijo  ugotoviti, kako je sploh nastala. Profesor Kent More je dejal, da je preprosto neverjetna. »Videti je , kot bi nekdo  udaril v ledeno ploskev,« je dejal.

V ledeni ploskvi, ki pokriva južni ocean ob Antarktiki, se je pojavila velikanska luknja. Takšne luknje, ki so pravzaprav območja vode, obkrožena z ledeniki, z izposojenko iz ruščine znanstveniki imenujejo 'polynya'. Pojav je precej pogost na območju Arktike in Antarktike, ampak bolj ob obalnem pasu. »To polynyo so prvič opazili v 70. letih prejšnjega stoletja, letos pa je luknja znova zazevala, že drugo leto zapored, po tem ko je 40 let ni bilo,« je pojasnil fizik Kent Moore, ki se na Univerzi v Torontu ukvarja z vremenskimi pojavi.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kot pojasnjuje meteorolog Torge Martin, so znanstveniki uporabljajo satelite, s katerimi pridobivajo posnetke pokritosti Zemlje z ledom in vodo iz vesolja. Meritve na kraju samem pa so na območju Severnega morja zelo zahtevne in je veliko omejitev, da do njih sploh pridejo.

V zadnjem desetletju je izginilo kar 75 odstotkov ledu

Profesor Mojib Latif je med drugim dejal, da je Severni ocean močno stratificiran, »Sloj zelo hladne vode prekriva precej toplejšo in  bolj slano vodno maso, ki deluje kot nekakšna izolacijska plast,« je razložil. »Ob pravih pogojih toplejša voda pride na površje in stopi ledeno ploščo.«  Ob stiku s hladno atmosfero na Antarktiki, se voda ohladi, potone, tam pa se znova segreje in usmeri proti površju. Pojav je Latif primerjal z odpiranjem ventila, ko izpuščamo odvečen zrak. »Ocean presežek toplote sprosti v ozračje v več zaporednih zimah, dokler toplotni rezervoar ni izčrpan.« V tem letnem času, ko morje počasi zmrzuje, je to sicer precej nenavaden pojav.

Znanstveniki zdaj skušajo odkriti, ali je pojav povezan z globalnim segrevanjem. Moore pravi, da bi bilo zaenkrat prehitro sklepati, ali gre za posledico globalnega segrevanja kot posledice človekovega ravnanja ali naravnih klimatskih sprememb. Vseeno pa se znanstveniki strinjajo, da bo imela polynya širši vpliv na temperaturo oceana.

Ko se morski led raztopi, nastane velika razlika med oceansko in atmosfersko temperaturo. Gosta in hladnejša voda potone na dno oceana, medtem ko se toplejša zadrži na površju. Temperaturna razlika med oceanom in atmosfero poganja konvekcijo.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 497