Moskisvet.com
Steroidi

Zanimivo

Laboratorijska mišica, ki se celi kar sama!

N.J.
03. 04. 2014 08.08
6

Raziskovalci iz univerze Duke v Severni Karolini so prvič dokazali, da se lahko laboratorijsko vzgojena mišica lahko krči enako kot naravna. Zaenkrat so mišico presadili miši, vendar pa odkritje pomeni velik korak v znanosti. V prihodnosti bi namreč lahko vzgajali mišice, s katerimi bi nadomeščali okvarjene tudi pri ljudeh.

Resne športne poškodbe in bolezni, ki povzročijo okvaro mišičnega tkiva, močno vplivajo na kvaliteto življenja prizadetih. Novo odkritje znanstvenikov, v laboratoriju vzgojeno mišično tkivo, pa bi lahko življenje teh ljudi močno spremenilo.

To vsekakor ni prvič, da je znanstvenikom uspelo vzgojiti mišično tkivo, gre pa za prvi primer tkiva, ki se krči tako močno in hitro kakor originalno naravno tkivo, so znanstveniki zapisali v reviji Proceedings of the National Academy of Sciences. Ne le to, uspelo jim je vzgojiti tkivo, ki se je sposobno celo samo zaceliti - ne le v laboratoriju, ampak tudi potem, ko so ga presadili testni miški. Tkivo je narejeno iz tako imenovanih satelitskih celic, ki jih skladiščijo mišice in so pripravljene, da se po poškodbi aktivirajo in sprožijo postopek regeneracije.

DNK
DNK FOTO: Thinkstock
"Sama presaditev satelitskih celic ali manj razvite mišice k poškodovanemu tkivu ni dovolj," pojasnjuje Mark Juhas, ki je sodeloval pri eksperimentu. "Dobro razvita mišica, ki smo jo izdelali, nudi odlično okolje satelitskim celicam, da lahko zaživijo in regenerirajo robustno muskulaturo ter mišici povrnejo funkcionalnost."

Vzgojeno mišično tkivo so testirali s pomočjo električnih impulzov, ki je spodbudilo kontrakcije, preizkus pa je pokazal, da je umetno vzgojeno tkivo 10-krat močnejše od mišičnih tkiv, ki jih je znanstvenikom uspelo vzgojiti preteklosti. Poleg tega so mišično tkivo tudi načrtno poškodovali s toksinom iz kačjega strupa. V tkivo so nato dodali nove satelitske celice, ki so se takoj aktivirale, razmnožile in popravile poškodovano tkivo. Regeneracijo in zorenje tkiva so opazovali na živih miškah. Tem so mišico namreč prišili na hrbet.

Rast mišice in njene moči so opazovali s pomočjo genetske modifikacije, zaradi katere so vlakna sprožala fluorescentne žarke, ko so se skrčila. Močnejša kot so vlakna postajala, močnejša je bila svetloba, ki so jo oddajala med krčenje. "Lahko smo opazovali in izmerili, kako so se razraščale krvne žile v presajena mišična vlakna, kako je tkivo dozorevalo in se krepilo," še razlaga Juhas. "Mišica, ki smo jo vzgojili, predstavlja pomemben korak na tem področju. Gre za prvi primer mišičnega inženiringa, pri katerem je rezultat mišica, ki je enako močna kot naravna."

Vnetje mišic
Vnetje mišic FOTO: iStockphoto

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660