Moskisvet.com
Mars

Zanimivo

Končno nekaj novega o Marsu!

STA
20. 10. 2014 07.55
6

Vesoljsko plovilo Maven, ki ga je izdelalo podjetje Lockheed Martin, je po desetih mesecih prispelo do ozračja planeta Mars in začelo s svojim delom, iskanjem odgovora na evolucijo planetovega ozračja oziroma, zakaj je Mars že skoraj izgubil svojo atmosfero.

Fotografija Marsa
Fotografija Marsa FOTO: Reuters

Vesoljsko plovilo, ki je hkrati raziskovalna in komunikacijska postaja je, šlo na pot novembra 2013, v krožnico planeta Mars pa je prispelo 21. septembra. Trenutno še vedno poteka preizkušanje instrumentov, kar bo trajalo dva tedna.

"Kakovost podatkov z Mavena je za tako zgodnjo fazo misije veliko boljša od pričakovanj," je sporočil glavni raziskovalec projekta z univerze Kolorado v Boulderju Bruce Jakosky.

Maven je že posredoval prvi pogled na nevihto energetičnih sončnih delcev na Marsu, ustvaril ultravijolične podobe o šibkih plasteh kisika, vodika in ogljika okrog planeta in izrisal celovit zemljevid visoko variabilnega ozona v ozračju pod kronami prej omenjenih elementov. "Vsi instrumenti so vklopljeni in delujejo normalno. Maven je lahko vodljiv in pred nami je razburljiva znanstvena misija," je povedal Jakosky.

Sedež misije je v Koloradu, sodelujejo pa tudi kalifornijska univerza Berkeley, Nasin vesoljski center Goddard v Marylandu, Lockheed Martin in Nasin laboratorij za reaktivni pogon v kalifornijski Pasadeni. Slednji prispeva telekomunikacijsko opremo, s katero bo Maven vesoljski agenciji Nasa posredoval informacije od roverja Curiosity, ki se nahaja na Marsu.

Mars
Mars FOTO: NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona

Glavni del misije je iskanje odgovora na vprašanje, zakaj se je Mars v zadnjih nekaj milijardah let spremenil iz planeta z vlažnim in toplim podnebjem v hladnega in suhega. Raziskovalci verjamejo, da je imel Mars nekoč gostejšo atmosfero in vodo na površini.

Maven je sedaj v šestmesečnem testnem obdobju. Nato bo sonda začela enoletno misijo preučevanje plinov v zgornji plasti Marsove atmosfere in medsebojnih vplivov s Soncem in Sončevim vetrom.

Okoli Marsa bo sonda večinoma potovala približno 6000 kilometrov nad njegovo površino, petkrat pa se bo 11-metrski satelit spustil na oddaljenost zgolj 125 kilometrov od planeta.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660