Žarek je zasijal z močjo 5,13 petavatov (1 petavat = 10^15) in s tem porušil rekord japonskih znanstvenikov. Njegova velikanska pomanjkljivost je zaenkrat ta, da deluje le za kratek trenutek. Z največjo močjo je sijal le 30 femtosekund (femtosekunda je milijonina milijardine sekunde, 10^−15 sekunde).
Laser naj bi bil dovolj močan, da lahko zaslepi nasprotnikovega drona in uniči optične ali elektromagnetne senzorje na sovražnih dronih, letalih ali vojnih ladjah, so zapisali v časniku Optical Letters.
Novi rekordn so sicer izdelali v Key laboratory of High Field Laser Physics pod okriljem Šanghajskega inštituta za optiko in fino mehaniko. Ekipo je vodil profesor Li Ruxin.
Približno pol leta pred to ekipo so znanstveniki v Osaki izdelali laser, ki so ga označili za najmočnejšega vseh časov. 1 pikosekundo (1 pikosekunda = 10^-12 sekunde) je sijal z močjo 2 petavatov. Pred njimi so najmočnejši laser (1 petavat) izdelali na univerzi v Teksasu (Austin).
Leta 2013 so v eksperimentu, ki ga je izvedlla nemška vojska, uničili dron na razdalji 2 kilometrov z laserjem, ki je deloval z močjo 50 kilovatov. Za primerjavo – kitajski laser je 20-milijardokrat močnejši. A vseeno – ker kitajski laser deluje le tako izjemno kratek čas, proizvede vsega le 190 joulov energije in s tem bi lahko morda le ogreli skodelico kave, že jajca pa ne bi mogli scvreti. To bi lahko storili z več stokrat močnejšim laserjem.
Dokler ne bodo podaljšali časa delovanja, ta laser za vojsko nima posebne koristi, pojasnjuje profesor Li Rukang, ki sicer ni sodeloval pri projektu. »Osnovna zamisel tudi ni bila izdelava laserske 'pištole' ali laserskega topa,« je dodal. »Čeprav vključitev v vojaško industrijo ni izključena.« Zaenkrat laser predstavlja velikanski dosežek na področju nuklearne fizike in veselijo se morebitne vključitve v vojaško industrijo.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV