Tisti, ki mislite, da knjiga sestoji iz nepomembne zbirke duhovitih banalnosti, ki z resničnostjo nimajo prav nič skupnega, se močno motite: poleg zelo zanimive zgodovine toaletnega papirja in straniščne školjke bralec spozna tudi, da po vsem svetu za posledicami neustrezne sanitarne higiene umre več ljudi, kot denimo zaradi aidsa, malarije in ošpic. Ali da se denimo v Indiji več kot 40 odstotkov prebivalstva na klice narave odzove na prostem. Ste denimo vedeli, da izločeni mikroorganizmi v hladni vodi lahko preživijo tudi več mesecev? Ali da driska lambliasis, ki jo sprožijo izločeni paraziti v vodi na območjih s slabimi higienskimi razmerami sodi k najbolj pogostim boleznim na svetu?
Vse to lahko bralec izve v knjigi, zato ne bo nič narobe, če preverite, kako se pravilno odzvati na klic narave, da ne bo neprijetnosti.
Za opravljanje velike potrebe v naravi bi morali avanturisti, če se le da, skopati luknjo, da preprečijo širjenje potencialnih mikrobov in povzročiteljev bolezni in jih ne pustijo drugim avantur željnim ljubiteljem narave. Ob tem si velja zapomniti, da samo dovolj globoka luknja lahko prepreči, da bi insekti prenesli bakterije in nevarne snovi kam drugam.
V temi prižgite žepno svetilko
Če morate malo ali veliko potrebno opraviti ponoči, se prepričajte, da boste s seboj v naravo vzeli tudi majhno svetilko in boste pred uporabo skrbno pregledali vaše naravno stranišče. Na vas lahko namreč preži nemalo nevarnosti, kot so denimo koprive, dračje, mravlje ali celo kače ter divje živali.
Nadomestilo za toaletni papir
Ste ravnokar v naravi opravili veliko potrebo, potem pa ugotovili, da nimate pri roki toaletnega papirja? Nikar ne pograbite prvih živih rastlin, ki jih dosežete. Te naj bi po besedah avtorjev knjižice uporabili samo v nujnih primerih, saj lahko vsebujejo strupene snovi, lahko se lepijo ali pa skelijo. Pozor tudi pred bodičastim rastjem: trst, bambus ter nekatere vrste trav vam lahko pripravijo drastično izkušnjo. Bolje bo, da uporabite odpadlo, že odmrlo listje ali travo, ki leži naokrog, ali celo gladko drevesno skorjo, v skrajni sili pa tudi gladke kamne ali školjke. Po drugi strani pa se izogibajte mahu. Čeprav je mehek, se običajno hitro drobi, kar je lahko sila neprijetno.
Za skupino naredite latrino
Če se za avanturo na prostem odloči cela skupina in nameravate v divjini ostati več dni, vam bo latrina, preprosto stranišče na prostem, prišla še kako prav. Večja količina fekalij se namreč razgrajuje zelo počasi in kaže na zelo visoko koncentracijo bakterij in potencialnih povzročiteljev bolezni. Pri tem je pomembno vedeti, da naj bi bil žleb latrine dolg vsaj dva metra in širok 30 centimetrov. Smiselno je, da iztrebke pomešate z deli izkopane zemlje ter nato vse skupaj pokrijete z dodatno plastjo zemlje in dobro poteptate.
Prenosno stranišče
Če se v naravi ves čas nahajate na bolj ali manj istem mest, je najbolje, če imate s seboj prenosni, vodoodporni zabojnik, da lahko klic narave opravite kar se da higienično in spodobno. Med prenosnimi stranišči je najbolje uporabiti bodisi takega, ki je videti kot zložljiva škatla s pocinkanim zgornjim delom in je podoben stolu za kampiranje, bodisi takega, ki je videti kot vedro, le da ima zgornji del prilagojen tako, da se da na njem udobno sedeti. V obeh primerih se iztrebki izločajo v posebno vrečko, ki se jo nato zavrže.
Deo-hlačke
Ste pristaš avanturističnega kampiranja na prostem, a vas je strah, da bo klic narave prišel ob napačnem času in bo s seboj prinesel s tem povezane vonjave? Konec koncev se v naravi ni vedno enostavno očistiti tako, kot bi se v domačem stranišču ... Japonski proizvajalci so zato svetu ponudili revolucionarne spodnjice, ki imajo učinek dezodoranta. Čudežne hlačke naj bi tako vsrkale neprijetne vonjave iz tkanin s pomočjo posebnih keramičnih delcev. V tem primeru zagotovo ne gre za trajno rešitev, a zna biti v ekstremnih primerih vendarle zelo učinkovita in priročna.
Pripomoček za enkratno uporabo
Predstavljajte si, da kampirate na prostem, zunaj je temno, dež lije v potokih, okrog šotora pa se smukajo potencialno nevarne divje živali. Ali pa da recimo sedite v čolnu ali balonu. Kdor je na prostem in nima ravno optimalnih pogojev, da bi opravil malo potrebo, bi moral s seboj nujno imeti zbirno posodo za urin. Pri nakupu teh je potrebno biti pozoren na to, da je (v primeru, da gre za PVC vrečko) ta odporna na udarce, trganje in vsebuje tudi prašek za vsrkavanje tekočine in neprijetnega vonja. Prav tako so priročne tudi zbirne posode, ki vsebujejo poseben granulat, ki se v povezavi z urinom spremeni v gel. Za ženske pa bo kot nalašč stabilni, anatomsko prilagojeni tulec v obliki lijaka, ki bo zagotavljal varno in čisto izločanje – tudi stoje.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV