Hajabusa 2 se je uspešno ločila od nosilne rakete in ob začetku šest let trajajoče misije vstopila v predvideno orbito okoli Zemlje. Sonda se bo nato s pomočjo Zemljine gravitacije izstrelila proti svoji tarči, asteroidu 1999JU3.
Sonda bo na asteroidu naredila krater, v katerem bo zbrala material, ki dolga tisočletja ni bil izpostavljen vesoljskim vetrovom in sevanju. Znanstveniki upajo, da bodo dobili odgovore na temeljna vprašanja o življenju in vesolju, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Po pričakovanjih bo sonda asteroid dosegla sredi leta 2018, nato pa naj bi tam ostala 18 mesecev. Če bo šlo vse po načrtih, se bo na Zemljo z vzorci z asteroida vrnila konec leta 2020. Na asteroidu naj bi bile organske snovi in voda, ki so osnova za življenje. Celoten projekt bo stal 31 milijard jenov (210 milijonov evrov).
Hajabusa 2 je v vesolje poletela le nekaj tednov po tistem, ko je na kometu prvič pristal evropski vesoljski laboratorij.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV