Moskisvet.com
Časovni stroj

Znanost

Izdelala sta časovni stroj

U.K.
27. 08. 2018 13.23
4

Čeprav se zdi, da potovanje skozi čas ni mogoče, pa matematika takšno potovanje omogoča.

Matematik in fizik Ben Tippett iz univerze Britanske Kolumbije ter astrofizik David Tsang iz univerze Maryland sta izdelala časovni stroj. A če upate, da bomo kmalu potovali v preteklost, naj vas malce razočaramo. Izdelala sta ga iz materialov, ki vsaj za enkrat še ne obstajajo. Verjetno si lahko mislite, da gre dejansko le za matematično simulacijo, ki pa v teoriji deluje.

Svoj model sta poimenovala TARDIS (Traversable Acausal Retrograde Domain in Space-time) kar je isti akronim kot ga za potovanja skozi čas uporabljajo karakterji serije Doctor Who.

S pomočjo matematike sta izračunala, da bi lahko z napravo ukrivila čas v krog, ki bi ga nato lahko prečkali naprej ali nazaj. “Ljudje mislijo, da je potovanje skozi čas stvar znanstvene fantastike in tudi nama se zdi, da ni mogoče, saj ni nobenih znakov o takšnem potovanju (Mnogi znanstveniki verjamejo, da če bi bilo takšno potovanje mogoče, bi že imeli obiskovalce iz prihodnosti.). Vendar pa matematika takšno potovanje dopušča,” je povedal Tippett.    

A čeprav je matematično mogoče zgraditi časovni stroj, pa ne poznamo materialov, ki bi lahko sestavljali takšno napravo in bi bili sposobni ukrivljati čas. Tippett je napravo opisal kot nekaj kar ustvari tako imenovan mehur prostora in časa, ki bi vsebino peljal naprej ali nazaj v čas. Mehur bi moral potovati hitreje od svetlobe. Če bi takšne materiale v prihodnosti odkrili, bi bilo potovanje skozi čas očitno mogoče.

Skrivnostni čas

Čas je vsekakor ena najbolj nenavadnih stvari v vesolju. Recimo, čas teče hitreje za naše obraze kot za naše noge. Če stojimo seveda. Bližje kot smo središču Zemlje, počasneje teče čas. Znanstveniki so ugotovili, da je leto na Mt. Everestu (zaradi gravitacije) za 15 mikrosekund krajše kot na morski gladini. ‘Sedaj’ ne obstaja v fizikalnem smislu. Prostor in čas sta namreč fluidna in nanju vpliva gravitacija ter premikanje vsakega posameznika. Hitreje kot se premikamo, počasnej eteče čas. Ko se staramo se nam zdi, da čas teče hitreje. To se dogaja zaradi tega ker so nove izkušnje dlje časa v našem spominu. Ko se staramo smo imamo manj novih izkušenj in tako se nam zdi, da čas teče hitreje. Če bi potovali z 99% svetlobne hitrosti proti zvezdi Sirus, bi bili ljudje na Zemlji od vas starejši za približno 15 let.   

 

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 400