Moskisvet.com
fotograf Horst Faas

Zanimivo

Fotograf, ki so ga zaznamovale vojne

V.S.
17. 05. 2012 19.27
0

Nedavno preminuli nemški fotograf Horst Faas je govoril s fotografijami. Njegove zgodbe so bile zgodbe o krutem svetu vojne, skozi oko objektiva je pripovedoval o tragedijah na bojišču, o izgubah in izgubljencih. Kako ironično: za reportažne fotografije o največjih tragedijah človeštva je prejel najbolj prestižno nagrado Pulitzer – in to dvakrat.

Horst Faas, rojen 28. aprila 1933 v Berlinu, je bil novinar in fotograf, ki je svojo kariero reportažnega novinarja začel leta 1951 kot član agencije Keystone. Pogumen in pronicljiv je s komaj 21. leti začel poročati z azijskih vojnih območij. Vedno je želel biti v središču dogajanja saj se je zavedal, da bo tako dobil najboljše zgodbe. Presunljive fotoreportaže iz vietnamske vojne so nič kolikokrat zaokrožile svet in še danes veljajo za neprecenljiv dokument o eni največjih človeških vojnih tragedij.

Vietnamska deklica, ki jo je ožgal napalm. Originalno fotografijo fotografa Nicka Uta zaradi golote niso upali objaviti v nobeni agenciji. Faas se ni oziral na to in je poskrbel za njeno objavo.
Vietnamska deklica, ki jo je ožgal napalm. Originalno fotografijo fotografa Nicka Uta zaradi golote niso upali objaviti v nobeni agenciji. Faas se ni oziral na to in je poskrbel za njeno objavo. FOTO: YouTube

Bil je na prvih bojnih črtah
Leta 1956 se je pridružil agenciji Associated Press (AP) in kot vojni poročevalec poročal z vojnih območij v Vietnamu, Laosu, tudi Kongu in Alžiriji. Leta 1962 je postal urednik agencije AP za področje jugovzhodne Azije s sedežem v Vietnamu, kjer je živel do leta 1974. To je bilo njegovo najbolj plodno obdobje, s fotografijami o vietnamski vojni si je leta 1965 prislužil Pulitzerjevo nagrado. Leta 1967 ga je na terenu zadela granata ročnega raketometa in mu tako poškodovala noge, da je do konca življenja preživel na invalidskem vozičku.
Kljub težki poškodbi pa ni izgubil volje do življenja. Še naprej je zavzeto opravljal svoje poslanstvo fotoreporterja in leta 1972 prejel drugega Pulitzerja za zgodbo o konfliktih v Bangladešu.
Usmrtitev vietnamskega ujetnika, ki jo je posnel Eddie Adams. Faas, v vlogi foto urednika, jo je takoj poslal v svet.
Usmrtitev vietnamskega ujetnika, ki jo je posnel Eddie Adams. Faas, v vlogi foto urednika, jo je takoj poslal v svet. FOTO: YouTube

Želel je šokirati svet
Faas je kot urednik fotografije poskrbel tudi za objavo takrat spornih fotografij vietnamskega vojnega vsakdana, ki so bile objavljene v številnih svetovnih medijih. Prva prikazuje usmrtitev zapornika s strani vietnamske policije, ki jo je posnel Eddie Adams leta 1968. Še bolj sporna za tiste čase je bila fotografija deklice, ki gola teče po cesti tik po ameriškem letalskem napadu z napalmom, ki je požgal številne vietnamske vasi. Pretresljivo fotografijo je posnel Nick Ut in nobena agencije si je ni upala objaviti - predvsem zaradi gole deklice. Faas je vztrajal pri objavi in jo 'poslal v svet'.

Leta 1976 se je preselil v London in postal glavni urednik za fotografijo v Evropi v agenciji AP, upokojil se je leta 2004. Tudi v pokoju je bil dejaven, organiziral je več srečanj vietnamskih novinarjev veteranov ter vodil seminarje o vojni fotoreportaži. Napisal je štiri knjige in prejel številne nagrade za svoje delo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660