Moskisvet.com
noge mrtve ženske

Skrivnosti

Do smrti je izkrvavela, potem ko jo je več dni silil v spolne odnose

Ma.K.
31. 12. 2018 12.51
56

Čeprav si številni zatiskajo oči, se otroške poroke dogajajo. Po vsem svetu, tudi pri nas. A glede na poročila organizacij za varstvo človekovih pravic naj nikjer na svetu ne bi bilo tako hudo, kot je v Jemnu. Tam naj bi obupani starši, ki so v držaljanski vojni izgubili praktično vse, prodajali hčerke v zakon samo za to, da bi preživeli.

Glede na izsledke poročil so v Jemnu, najbolj revni arabski državi, otroške poroke v ogromnem porastu. Za to naj bi bila kriva predvsem državljanska vojna, ki naj bi po navedbah svetovnih medijev povsem "povampirila" družbo. Veliko zgodb, ki prihajajo od tam, je ne samo družinskih in osebnih tragedij, temveč so primeri grozodejstev, ki se nam v zahodnem svetu zdijo povsem neresnična, čeprav obstajajo veliko dlje, kot si mislimo.

Nasrin je sicer uspelo preprečiti poroko tako, da je na skrivaj prišla po hčer in ji pomagala pobegniti.
Nasrin je sicer uspelo preprečiti poroko tako, da je na skrivaj prišla po hčer in ji pomagala pobegniti. FOTO: iStockphoto

Za 10-letnico približno 3.500 evrov

Mož lepe Nasrin je bil nekoč srečen, optimističen moški. Z delom v restavraciji je dobro zaslužil, bil je tudi lastnik mesnice. "S svojimi rokami je še prah spreminjal v zlato," se spominja Nasrin. Potem je v Jemnu izbruhnila državljanska vojna, se stopnjevala, in ko je začela propadati država, je začel propadati tudi Nasrinin mož. Izgubil je delo, izgubil je mesnico, družina je ostala brez denarja, bili so lačni, za nameček pa je začel še piti in zlorabljati ženo, zato se je ločila in odšla po svoje.

Kmalu zatem se je za Nasrin začela najhujša nočna mora njenega življenja – nekdanji mož se je v obupu namreč odločil, da bo 10-letno hčer prodal v zakon z gospodom, ki je imel precej čez 60 let. Torej starejšim, kot je sam. Cena? Točno en milijon jemenskih rialov, kar je približno 3.500 evrov.

Mož lepe Nasrin je bil nekoč srečen, optimističen moški.
Mož lepe Nasrin je bil nekoč srečen, optimističen moški. FOTO: iStockphoto
Nasrin je sicer uspelo preprečiti poroko tako, da je na skrivaj prišla po hčer in ji pomagala pobegniti. Skupaj sta se nato dolgo skrivali pred okrutno namero očeta in nekdanjega moža. Absurdno v tej zgodbi je, da je Nasrin pred pobegom moža na sodišču tožila zaradi njegove namere in tako skušala preprečiti njegovo dejanje. A sodnik ji je povedal, da ima oče pravico hčerko oddati v zakon, komur koli in kadar koli želi, in da naj si prebere zakonodajo. Ta namreč ne določa minimalne starosti za poroko. Če torej želi, lahko oče z enim samim podpisom proda tudi svojo dvomesečno hčerko v zakon, naj bi ji zabrusil sodnik.

Lakota je močnejša od moralnih načel

Primer Nasrinine hčerke ponazarja brezupen položaj, ki so mu izpostavljena dekleta v Jemnu – vojna tam namreč traja že tretje leto, več kot 3 milijone ljudi je bilo v tem času prisiljenih zapustiti svoje domove in zavetišče poiskati v taboriščih za begunce, družine, ki nujno potrebujejo denar za osnovni živež, pa zadnjo možnost vidijo v tem, da prodajo svoje hčerke v zakon.

V študiji, ki so jo pri Unicefu opravili septembra lani v šestih provincah Jemna, so ugotovili, da je kar 72 odstotkov deklet poročenih pred dopolnjenim 18. letom starosti, 44 odstotkov celo pred 15. rojstnim dnem. Izsledki podobne študije iz predvojnega časa razkrivajo, da je bilo takrat pred 18. letom poročenih manj kot 50 odstotkov deklic. Starši prodajo hčerke v zakon zato, da bi se rešili enih lačnih ust in zaslužili za lastno hrano in ker verjamejo, da bo v družini soproga bolje poskrbljeno za njo, kot je doma, pravijo na Unicefu. Žal se to zgodi le v zelo redkih primerih.

Starši prodajo hčerke v zakon zato, da bi se rešili enih lačnih ust in zaslužili za lastno hrano in ker verjamejo, da bo v družini soproga bolje poskrbljeno za njo, kot je doma, pravijo na Unicefu.
Starši prodajo hčerke v zakon zato, da bi se rešili enih lačnih ust in zaslužili za lastno hrano in ker verjamejo, da bo v družini soproga bolje poskrbljeno za njo, kot je doma, pravijo na Unicefu. FOTO: iStockphoto

Hčerko prodal za taksi

V enem izmed primerov, ki so ga razkrili pri Unicefu, je deklica, ki jo je oče prodal v zameno za taksi, tragično umrla – izkrvavela je do smrti, potem ko jo je mož po poroki neprenehoma silil v spolne odnose in jo, glede na njeno starost, brezčutno posiljeval. V drugem primeru je oče deklico v zakon prodal za khat – liste, ki so v Jemnu tradicionalno znani kot psihostimulansi, uživajo pa se z žvečenjem.

V Jemnu ni minimalne starosti za poroko. V devetdesetih letih prejšnjega stoletja se je sicer pripravljala zakonska podlaga, ki bi prepovedala poroke fantom in dekletom, mlajšim od 15 let, a predlog so zaradi pritiska muslimanskih konservativcev umaknili iz parlamentarne razprave. Ti so namreč trdili, da je v šeriatskem pravu sklenitev zakonske zveze z mladoletnico dovoljena in da je parlamentarni predlog samo poskus, da v muslimansko družbo in kulturo uvedejo zahodne prakse.

Seks pred puberteto je nevaren

Čeprav je po jemenski zakonodaji seks pred puberteto, torej preden deklica dobi prvo menstruacijo, prepovedan, je ta zakon v praksi nemogoče izvajati. Gibanja za varstvo človekovih pravic beležijo več primerov, v katerih so deklice izkrvavele do smrti, potem ko so jih njihovi novopečeni soprogi silili v spolne odnose oziroma jih posiljevali. Pri teh deklicah organi namreč še niso popolnoma razviti, zato niti fizično niti psihično niso zrele za spolne odnose. In vse to samo za potešitev nagona priletnih moških. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (56)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648