Moskisvet.com
Jedrske podmornice - 5

Zanimivo

Bodo zakrivili konec sveta?

A.M.
26. 08. 2013 11.42
7

Eno najbolj fascinantnih orožij, s katerimi razpolagajo svetovne velesile so zagotovo podmornice. Pritajeni lovci, ki lahko dolge tedne neslišno čakajo v globinah oceanov, se v trenutku lahko preobrazijo v množične morilce, ki lahko zravnajo z zemljo celotna mesta.

Prva 'bojna' podmornica.
Prva 'bojna' podmornica. FOTO: Arhiv proizvajalca
Začetki vojaških podmornic segajo v leto 1776. Izdelali so jo Američani, v osnovi pa je šlo za malce bolj napreden sod. Vanj so strpali mornariške polkovnika, ki je pod vodo odveslal do sovražne britanske ladje. ’Turtle’ (želva), kot so poimenovali podmornico, je bila opremljena z nadvse preprostim orožjem – ročno vrtalko, s katero je polkovnik Ezra Lee nameraval navrtati in potopiti sovražno plovilo. Napad ni uspel. saj sveder ni mogel predreti kovinske oplate, ki je varovala trup bojne ladje. Zgodbo spremlja kopica vprašljivih dejavnikov, nekateri poznavalci pa menijo, da gre le za vojaško propagando, saj britanski ladijski dnevniki ne omenjajo nobenih ’podmorniških’ napadov.

Vojaške podmornice so veljale bolj za eksotični arzenal, kot učinkovito orožje, za njihov ’sodobni’ pomen pa so zaslužni Nemci, ki so po oceanih sejali strah med obema svetovnima vojnama. Takrat so strateški pomen podmornic spoznale tudi ostale države in razvoj podvodnih vojaških plovil je dobil povsem nov zagon. Medtem, ko so bile podmornice nekdaj preproste konzerve, ki so zmogle zgolj nekaj urne potope, na krovu pa je zaudarjalo po dizelskem gorivu in človeških izločkih, so današnji tihi morilce sofisticirane vojne naprave. Pod vodo lahko ostanejo več tednov, njihov vojaški arzenal je strašljiv, trajanje misij pa je omejeno zgolj z zalogami hrane za posadko.

Nautilus
Nautilus FOTO: Arhiv proizvajalca
Jedrska doba

Prvi so na idejo o podmornicah z jedrskim pogonom prišli Američani. O tem so razmišljali že leta 1939, prva takšna podmornica pa je zaplula leta 1954. USS Nautilus je merila 98 metrov in tehtala 4.000 ton. Poganjal jo je jedrski reaktor z močjo 10 MW. Plovilo je dosegalo hitrosti do 43 km/h, pod vodo pa je lahko ostalo do štiri mesece. Nautilus je prvo plovilo, ki je doseglo geografski severni tečaj. Pokazala je obširne možnosti jedrskega pogona, njena slabost pa je bila zasnova trupa. Ta je med plovbo tako močno vibriral, da sonar ni bil več uporaben pri hitrostih nad 7 km/h. Z nekaj nadgradnjami so jo uporabljali do leta 1980. Z uspehi Nautilusa so zamisel o jedrskem pogonu povzele tudi druge države, hladna vojna pa je razvoj še dodatno pospešila.

Podmornice z jedrskim pogonom danes uporablja 6 držav. Poleg ZDA in Rusije jih premorejo še Velika Britanija, Francija, Kitajska in Indija. Američani upravljajo s 50 jedrskimi podmornicami, Rusija z 20, Francozi jih premorejo 6, Britanci 8, Kitajci 6 in Indija 1.

ZDA

Z največjim arzenalom jedrskih podmornic razpolagajo ZDA. Premorejo več podmornic, kot vse druge države skupaj. Podmorniško floto sestavljajo podmornice razredov Los Angeles, Seawolf, Ohio in Virginia, za najnaprednejše pa veljajo ravno slednje.

Razred Virgina je cenejša alternativa razreda Seawolf, ki bo

Kaj se zgodi, ko poveljnik podmornice svoje etične vrednote postavi pred vrhovno vojaško poveljstvo, si oglejte v nanizanki 'Zadnji pristan' na VOYO!
sčasoma nadomestila razred Los Angeles. Prvo so lansirali leta 2004, do danes pa so jih izdelali že 10 od načrtovanih 30. 8.000 ton težko plovilo je dolgo 115 m, poganja pa ga jedrski reaktor devete generacije z močjo 30 MW, ki ga je potrebno polniti vsakih 30 let. Podmornica premore sodoben in tih pogonski sklop na osnovi vodnega curka, izboljšan sonar, elektronski nadzor krmilnih površin, najsodobnejše oborožitvene sisteme in poveljniški ’stolp’, ki je, namesto s klasičnim periskopom, opremljen s kopico kamer, infrardečih tipal ter laserskih merilnikov razdalj, podatki pa do poveljniškega mostu potujejo po optičnih vlaknih. Oborožitev sestavlja 27 torpedov in vodenih izstrelkov Tomahawk, ki jih lahko izstrelijo skozi 4 torpedne cevi in 12 cevi za strateške izstrelke. Cena ene podmornice znaša 2 milijardi evrov, letni obratovalni stroški pa še dodatnih 37 milijonov evrov.
Jedrske podmornice - 8
Jedrske podmornice - 8 FOTO: Arhiv proizvajalca

Američani ne sedijo križem rok, saj pospešeno razvijajo strateško jedrsko podmornico, ki bo nadomestila razred Ohio. Načrtujejo 12 takšnih podmornic s 16 strateškimi izstrelki Trident. Podmornica bo dolga 171 m, tehtala bo 21.000 ton. Opremljena bo z vsemi najsodobnejšimi sistemi, ’’jet’’ pogonom, življenjska doba jedrskega goriva pa bo zadostovala za celotno življenjsko dobo podmornice. Cena posameznega primerka je ocenjena na štiri milijarde evrov.

Rusija

Ruska flota zajema okrog 20 jedrskih podmornic razredov Typhoon, Sierra, Oscar, Delta, Victor in Borei. Typhoon za najbolj zloglasno rusko podmornico. Spada med najtišje, tehta 48.000 ton, dolga je 175 m in premore dva jedrska reaktorja s skupno močjo 380 MW. Dosega hitrosti do 50 km/h, potopi se do 400 m globoko, 160-članska posadka pa razpolaga z vodenimi izstrelki, in torpedi. Po oceanih križari še 6 takšnih podmornic.

Jedrske podmornice - 7
Jedrske podmornice - 7 FOTO: Arhiv proizvajalca

Za najsodobnejše veljajo podmornice razreda Borei. Balistična jedrska podmornica je v uporabi od leta 2008. Načrtujejo 10 takšnih plovil, do sedaj pa so izdelali 3. V dolžino merijo 170 m, tehtajo 24.000 ton, 190-megavatni reaktor pa zadostuje za hitrosti do 54 km/h. Opremljena je s strateškimi izstrelki in torpedi, potopi pa se lahko do globin 450 m.

Britanska Astute.
Britanska Astute. FOTO: Arhiv proizvajalca
… in ostali

Britanci premorejo podmornice razreda Trafalgar, Vanguard in najsodobnejše Astute. Slednja meri 97 m, tehta 7.500 ton in dosega hitrosti do 56 km/h. Od načrtovanih 7 so do sedaj izdelali 2, posamična pa stane dobro milijardo evrov.

Francoske Rubise in Triomphante bodo kmalu okrepili sodobne Barracude. Poldrugo milijardo evrov ’težka’ podmornica naj bi zaplula leta 2016. 5.300 ton težko plovilo bo merilo 100 metrov, 150-megavatni reaktor pa jo bo pognal do 46 km/h. 60-članska posadka bo razpolagala z 32 izstrelki in torpedi.

Kitajci razpolagajo s podmornicami razreda 091, 092, 093, kmalu bodo pričeli uporabljati najnovejše balistične podmornice razreda 094, jurišne 095, šušlja pa se tudi o novi balistični podmornici razreda 096.

Indijski podmorničarji se trenutno prevažajo z najeto rusko podmornico razreda Akula. Obenem preizkušajo balistično podmornico razreda Arihant, ki je plod domačega dela. V končnem načrtu se bodo oborožili s štirimi takšnimi plovili, ki jih poganjajo 83-megavatni jedrski reaktorji.

Poveljniki podmornic so v poprečju stari med 38 in 42 let. Upravljanje s strateško jedrsko podmornico nikakor ni mačji kašelj. Poleg odgovornosti za 100-člansko posadko in več milijard vredno plovilo, je tu še splošna etična odgovornost za uporabo strateških izstrelkov. Kaj se zgodi, ko poveljnik ne želi sprožiti orožja za množično uničevanje, si lahko ogledate v ameriški nanizanki ’Zadnji pristan’ na VOYO. Pohitite, do ’uničenja’ sveta vam ostane le še nekaj dni!

Jedrske podmornice - 2
Jedrske podmornice - 2 FOTO: Arhiv proizvajalca
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660