Nedavna študija, ki so jo opravili raziskovalci iz University of Nebraska-Lincoln, je pokazala, da biogoriva, ki so narejena iz ostankov koruze, pri izgorevanju v ozračje sproščajo več škodljivih snovi kakor bencin. Sprva je sicer veljalo, da naj bi koruzni etanol v zrak izpuščal 22 % manj toplogrednih plinov kot bencin, nova raziskava pa je pokazala, da jih izpusti 7 % več. Odkritje predstavlja velik izziv za evropsko in ameriško politiko, ki trdita, da so biogoriva veliko 'čistejša' alternativa, ki bi lahko pomagala v boju s klimatskimi spremembami. Poleg tega raziskovalci ugotavljajo, da biogoriva ne ustrezajo standardom obnovljivih virov, ki jih je leta 2007 določilo ameriško energetsko združenje. Po teh standardih naj bi biogoriva namreč v ozračje sproščala 60 odstotkov manj ogljikovih emisiji kakor bencin.
Kot je bilo pričakovati, sta biogorivna industrija in ameriška administracija takoj napadli raziskovalce. Menijo, da je raziskava opravljena preveč površno, še posebej na področju analize izgube ogljika iz tal. "Jedro analize prikazuje ekstremen scenarij, katerega se ne bi poslužil noben odgovoren kmet ali podjetje, saj bi pomenil uničenje zemlje in dolgoročnih zalog surovin. Študija je agronomsko in poslovno popolnoma nesmiselna," je dejal Jan Koninckx, direktor biorafinerij pri DuPont, podjetju, ki naj bi konec letošnjega leta zaključilo s svojim skoraj 150 milijonov evrov vrednim projektom, izgradnjo obrata v Nevadi (Iowa), ki naj bi letno iz koruznih odpadkov okoliških kmetij proizvedlo 30 milijonov galon celuloznega etanola. Proizveden etanol naj bi bil 100-odstotno boljši od bencina, kar se tiče ekološkosti in 'zelenih emisij'.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV