Zgodilo se je v vojaški bazi v bližini Alamogorda v Novi Mehiki. Ker je šlo za tajno vojaško operacijo, so tedaj pristojni oklevali, ali bi o tem sploh obvestili javnost, a vseeno so vedeli, da bo 'goba', ki nastane po eksploziji, vidna daleč naokoli.
Projekt Manhattan se je odvijal med drugo svetovno vojno. Namen je bil, da bi ZDA v sodelovanju s še dvema velesilama, Združenim kraljestvom in Kanado, prve ustvarile atomsko bombo. Nacisti naj bi prvi razmišljali o izdelavi atomskega orožja, saj so želeli postati najmočnejša politična, gospodarska in vojaška velesila na svetu. Da se nacisti trudijo obogatiti uran 235, je takratnega predsednika ZDA Franklina D. Roosvelta obvestil Albert Einstein in predlagal, naj se še sami lotijo projekta. In tako so osnovali projekt Manhattan, ki ga je vodil Robert Oppenheimer, ameriški teoretični fizik in profesor fizike na kalifornijski univerzi Bekley, znan tudi kot 'oče atomske bombe'. Sodelovala sta še Hans Albrecht Bethe, ki je vodil teoretični oddelek, in general Leslie R. Groves. V projekt so vključili več kot 130.000 ljudi, stroški pa so znašali blizu dve milijardi takratnih ameriških dolarjev (20 milijard današnjih dolarjev, okoli 17 milijard evrov).
Izumi, ki so spremenili potek vojskovanja
Operacije, ki so spremenile svet
Prvega projekta Uranverein (bogatenje urana, ki bi ga uporabili za izdelavo atomske bombe) Nemci niso mogli izpeljati do konca, ker so znanstvenike, ki bi jih sicer potrebovali za izpeljavo projekta, potrebovali v vojski. Projekt, ki so se ga lotili v začetku leta 1939, je tako moral malce počakati. Še enkrat so poskusili septembra leta 1939, na dan ofenzive na Poljsko, a tudi tokrat niso uspešno zaključili. Zavezniki (v glavnem Sovjeti) so zajeli številne nacistične fizike in jih izrabili za svoj program izdelave atomskega orožja.
Projekt Manhattan je bil, za razliko od nemškega, uspešen. Izdelali in sprožili so tri atomske bombe. Prvo iz plutonija, ki so jo poimenovali Trinity, so sprožili 16. julija v puščavi blizu Alamogordo v Novi Mehiki, drugo, uranovo, ki so jo poimenovali Little Boy, so odvrgli in sprožili 6. avgusta nad Hirošimo na Japonskem. Tretja, plutonijeva, imenovana Fat Man, pa je eksplodirala nad Nagasakijem (Japonska), tri dni po eksploziji v Hirošimi.
Z eksplozijama dveh atomskih bomb so Američani prisilili Japonce k predaji in z njihovo kapitulacijo se je dokončno končala 2. svetovna vojna. 16. julij 1945 pa velja za dan, ko je prvič eksplodirala atomska bomba.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV