Sovjetski kozmonavt Jurij Gagarin se je 12. aprila 1961 zapisal v zgodovino kot prvi človek v vesolju. Njegov podvig, ki je potekal v senci vesoljske tekme med ZDA in Sovjetsko zvezo, je pomenil uresničenje tisočletnih sanj vseh ljudi, ki so si želeli v vesolje.
PREBERITE: Nenavadne teorije zarote
PREBERITE: Najbolj ekstremni vesoljski rekordi
Gagarinov prvi polet v vesolje je pomenil novo veliko zmagoslavje sovjetskega vesoljskega programa v tekmi z ZDA. Po drugi strani pa je prinesel veliko slavo tudi Gagarinu osebno, ki je postal junak vsega človeštva, kar je bilo v obdobju hladne vojne pravzaprav precej nenavadno.
O njegovem življenju
Gagarin se je rodil 9. marca 1934 v vasici Klušino pri kraju Gžatsk nedaleč od Moskve. Jurij se je že kot otrok zanimal za tehniko in predvsem vesolje. Izučil se je za livarja, a je nadaljeval šolanje na tehnični srednji šoli v Saratovu. Tam se je pridružil letalskemu klubu in se naučil pilotirati letalo.
Po končani srednji šoli je študij nadaljeval na vojaški letalski šoli v Orenburgu. Leta 1957 je postal poročnik sovjetskega letalstva, istega leta se je tudi poročil z Valentino Gorjačevo, s katero sta imela dve hčerki, Galijo in Leno.
Leta 1960 je bil Gagarin skupaj s še 19 obetavnimi piloti izbran v sovjetski vesoljski program za urjenje za kozmonavta. Gagarin je veljal za zelo nadarjenega in marljivega pa tudi fizično in psihično izjemnega. Hkrati je bil zaradi svoje osebnosti zelo priljubljen tako med kolegi kot pri nadrejenih.
To naj bi ga na koncu pripeljalo tudi do sedeža v Vostoku 1, plovilu, ki je 12. aprila 1961 v vesolje poneslo prvega človeka. Gagarin je Zemljo obkrožil enkrat, njegov polet pa je bil dolg 108 minut.
Na Zemljo se je vrnil s padalom po izstrelitvi iz kapsule kakih sedem kilometrov nad Zemljo. Pristal je v bližini kraja Saratov na Volgi na jugu današnje Rusije.
Z obiskom vesolja je Gagarin postal svetovna zvezda in ponos svoje države. Prepotoval je svet, podpisoval avtograme, se srečeval z vodilnimi politiki v svetu pa tudi s številnimi zvezdami sveta zabave.
PREBERITE: Vse te živali so poslali v vesolje
Slava - pretežko breme?
A slava mu je prinesla tudi nekatere težave, tako s pijačo kot ženskami. Zaradi tega naj bi pridobil na teži, izgubil naj bi tudi kondicijo, navajajo njegovi biografi.
Kasneje se je Gagarin skušal vrniti v vesolje, a mu ni uspelo. Leta 1967 je bil sicer zamenjava za Vladimirja Komarova pri misiji Sojuz 1, ko naj bi v vesolju opravili združitev dveh sovjetskih plovil, kar je bila tedaj izjemno težavna naloga. Večina jih je vedela, da je misija podobna samomorilski, a se Komarov ni želel umakniti. Na koncu je umrl sam med vračanjem na Zemljo, ko se mu niso odprla padala in je njegovo plovilo treščilo ob tla.
Poleg tega je bil Gagarin kot ikona Sovjetske zveze tudi predragocen, da bi ga izgubili na kaki nevarni misiji v vesolju ali pa celo na poletu. Tako je trpela tudi njegova kariera vojaškega pilota.
PREBERITE: To se s fidget spinnerjem dogaja v vesolju
Tragična smrt in nepojasnjene okoliščine
Leta 1968 je vendarle izprosil od nadrejenih, da se je lahko vrnil vsaj za krmilo vojaških reaktivcev. Ki pa so v tistem obdobju tudi že precej tehnično napredovali. 27. marca 1968 se je smrtno ponesrečil med vadbenim letom, ko je njegov mig-15 zašel v težave in strmoglavil v gozdu v bližini kraja Kiržač severovzhodno od Moskve. Pri tem je umrl tudi njegov kopilot in inštruktor Vladimir Seregin.
Vzrok nesreče ni bil jasen in sovjetske oblasti so jo prikrivale več dni, preden so objavile, da se je prvi človek v vesolju ponesrečil. Izsledki raziskave pa so bili potem skoraj 50 let državna skrivnost, kar je podžigalo različne teorije zarote.
Dokumente iz preiskave so objavili šele nekaj tednov pred 50. obletnico Gagarinovega poleta v vesolje. Iz njih je bilo razbrati, da je bila nesreča verjetno posledica sunkovitega manevra, ko se je Gagarin skušal izogniti meteorološkemu balonu.
Dokumenti razkrili drugačno zgodbo ...
Po več kot 40 letih tajnosti, je leta 2013 v javnost prišlo zaupno poročilo o smrti sovjetskega astronavta Jurija Gagarina, prvega človeka, ki je obkrožil Zemljo. Umrl je v nesreči letala, do danes pa je bil skrivnosten vzrok za nesrečo. Uradna verzija poročila namreč pojasnjuje, da sta se Gagarin in izkušeni letalski inštruktor Vladimir Serjogin marca 1968 z letalom MIG-15UTI izognila nekemu predmetu, lahko bi šlo za gosi ali balon na topel zrak, in med manevrom strmoglavila.
Aleksej Leonov, prvi sovjetski astronavt, ki je opravil prvi vesoljski sprehod, je izjavil, da le laiki lahko verjamejo takšnemu pojasnilu, "profesionalec" pa temu ne more verjeti. "V resnici se je vse zgodilo precej drugače," pojasnjuje Leonov. Glede na poročilo, ki je zdaj javno, je Gagarin umrl zaradi človeške napake. Letalu, v katerem je letel skupaj s Serjoginom, se je namreč nevarno približalo nepooblaščeno letalo SU-15.
"V tem primeru pilot ni sledil pravilom, saj se je spustil na višino 450 metrov. To vem, ker sem bil tam, slišal sem zvok in govoril s pričami. Potem ko je letel z dodatnim izgorevanjem, se je letalo približalo Gagarinovemu letalu na 10 do 15 metrov, s tem pa je Gagarinovo letalo zaneslo in povzročilo, da je strmoglavilo pri hitrosti 750 kilometrov na uro," pravi Leonov.
Še vedno pa v javnosti ni znano ime človeka, ki je odgovoren za Gagarinovo smrt. Leonov je dobil dovoljenje, da lahko javno spregovori o vzrokih za nesrečo, vendar pod pogojem, da ne izda imena odgovornega. Znano je le, da je pilot danes star 80 let, njegovo zdravje pa naj bi pešalo. "Obljubil sem, da ga ne bom imenoval," pojasnjuje Leonov.
Samomor?
Tako kot Leonov tudi številni drugi strokovnjaki za letenje niso verjeli uradni razlagi, zato so v javnosti krožila številna ugibanja o vzrokih za Gagarinovo smrt. Med drugim so ugibali, da naj bi Gagarin storil samomor ali pa celo trčil v neznani leteči predmet.
Vendar pa je zdaj primer zaključen in resnica bi morala zadovoljiti tiste, ki se jih tiče. Tako meni tudi prva ženska, ki je poletela v vesolje Rusinja Valentina Tereškova. Na sedežu Združenih narodov na Dunaju je povedala, da obžaluje le to, da je tako dolgo trajalo, preden je resnica prišla v javnost. "Vendar zdaj lahko končno mirno spimo," je dodala.
Gagarinova smrt ni bila le tragedija, ampak tudi povod za konec kariere Tereškove. Oblasti ji namreč po nesreči niso več dovolile leteti, saj so se bale, da bi lahko izgubile še drugega astronavta. "Prepovedali so mi, da bi še kadar koli letela, tudi z letali. Udarec ob smrti enega astronavta je bil tako hud, da so me hoteli zaščititi," pravi Tereškova, ki pa bolj kot zaradi tega trpi zaradi izgube Gagarina. "Še vedno ga pogrešam. To ni izguba le za nas kolege astronavte, temveč za celo skupnost," pove in ob tem skoraj zajoče.
Državniški pogreb
Kot junaku Sovjetske zveze so Gagarinu priredili državniški pogreb. Gagarinove in Sreginove posmrtne ostanke so kremirali in jih položili v kremeljsko obzidje. Pogrebne slovesnosti se je udeležilo več deset tisoč ljudi.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV