Gre za enega najhujših virusnih programov vseh časov. Škodo, ki jo je povzročil, strokovnjaki ocenujejo na kar 39 milijard ameriških dolarjev (kar je skoraj 29 milijard evrov). Virus naj bi poštne predale preplavljal z vsiljeno pošto in se širil tudi na druga sporočila ter osebne podatke. S svojim razpenjanjem je povzročil izpade celotnih omrežij ter spletnim kriminalcem ponudil dostop do gesel ter jim s tem omogočil plenilske pohode.
„Sasser“ (2004)
Ta podel program je obšel vse varnostne pregrade in zidove velikih korporacij, kot sta Delta Airlines in francoska tiskovna agencija AFP. Za tem virusom ni bilo nobene spletne teroristične celice, temveč 17-letni nemški heker, ki je imel očitno preveč časa in dovolj znanja za takšen podvig.
„Stuxnet/Duqu“ (2009)
Ta virus velja za enega najpametnejših škodljivcev našega časa. V svoji sestavi je tako zapleten, da je njegova prava naloga oziroma funkcija še danes popolna neznanka. Napada velike industrijske koncerne, kot so elektrarne in služi (kjer je to pač možno) kot orodje za vohunjenje. Kdo stoji za virusom „Stuxnet/Duqu“, ni znano, nekateri strokovnjaki pa sumijo, da bi ga lahko sestavila in v svet poslala izraelska tajna služba.
„Nimda“ (2001)
Le nekaj ur zatem, ko ga je neznani programer poslal v svet, je ta virus že okužil več sto tisoč računalnikov po vsem svetu. Povzročil je veliko škodo; po podatkih nekaterih računalniških ekspertov naj bi šlo za kar 590 milijonov ameriških dolarjev oziroma 436 milijonov evrov.
Ta virus se je vtihotapil v imenik Outlook-a in si je sam poslal vse kontakte, ki jih je imel oškodovani. Velja za enega prvih zlonamernih programov, ki se je množično širil preko svetovnega spleta. Po izračunih strokovnjakov naj bi virus 'Melissa' v svetu povzročil za kar 1,1 milijarde dolarjev (813 milijonov evrov) škode. Mimogrede, avtor David Smith naj bi ga poimenoval po striptizeti.
„Sobig.F“ (2004)
Virus z zlonamerno kodo naj bi bil poslan na elektronske naslove milijonov uporabnikov. Zaradi njega naj bi bili zato ohromljeni večinski deli mrež, s svojim delovanjem pa naj bi povzročil za 2,5 milijarde ameriških dolarjev (1,85 milijarde evrov) škode.
„Code Red“ (2001)
Ta virus je v izredno kratkem času okužil na milijone računalnikov po vsem svetu. Napadel je celo Windowsov strežnik za posodobitve in povzročil za vsaj 2,6 milijarde ameriških dolarjev (1,9, milijarde evrov) škode.
„Conficker“ (2008)
Ta virus si je povsem podredil računalnik, v katerem se je naselil, tako da so ga lahko nadzorovali tudi z drugih IP naslovov. Na napravah, na katerih lastniki virusa „Conficker“ niso ustrezno odstranili, ga je mogoče še danes aktivirati preko signala.
„ILOVEYOU“ (2000)
Virus, ki so ga številni imenovali kar 'hrošč ljubezni', je bil skrit v elektronskem sporočilu, ki je spominjalo na ljubezensko pismo. Okužil je računalnik vsakega uporabnika, ki je odprl pošto. Danes ljudje že dobro vedo, da se je potrebno nenavadnih sporočil neznanih pošiljateljev izogibati v velikem loku, takrat pa taka oblika širjenja virusov še ni bila tako zelo znana, zato je večina prejemnikov brez obotavljanja odpirala sporočilo – virus pa se je širil kot ogenj.
„Lamer Exterminator“ (1989)
Eden izmed prvih računalniških virusov, ki se je bil sposoben kodirati in se sam spremeniti. Ugnezdil se je v zaščitena pomnilniška mesta, od koder ga je bilo zelo težko odstraniti. V večini primerov ni pomagalo niti formatiranje računalnika. Prav tako je program naključne informacije s trdega diska naslovil z besedo 'LAMER'. Postopoma je tako lahko uničil celotni trdi disk. Ko so uporabniki ugotovili, da je njihovo napravo zajel virus, je bilo običajno že prepozno.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV