Moskisvet.com
Čustvenčki

Zabava

Čustveni simboli - ko so vse besede odveč

A.P.
27. 07. 2019 07.28
0

Čustveni simboli (angl. emoticon oz. emoji), za katere se je v slovenščini udomačilo poimenovanje čustvenčki oz. emotikoni, so kulturni fenomen, ki je v zelo kratkem času dodobra spremenil način izražanja naših misli in čustev. Potem ko se je velik del komunikacije preselil v digitalni svet, so začeli v mnogočem nadomeščati besede. Ker govorijo univerzalni jezik, so že zdavnaj prerasli zabavne like, rezervirane za mladino.

Bodo čustvenčki nekoč povsem izrinili besedo? Dnevno pošljemo več kot sedem milijard (!) čustvenčkov, skoraj milijardo sporočil pa vsebuje zgolj in samo čustvene simbole. Ti v neformalni komunikaciji vse bolj nadomeščajo besede, saj ne le presegajo jezikovne meje, ampak se z njimi lažje in učinkoviteje izražamo.

Raziskava Emoji Trend Report, ki jo je podjetje Adobe objavilo na svetovni dan emojijev (17. julij), kaže, da čustvenčke uporabljajo vse generacije, v naša življenja pa prinašajo veselje in motivacijo.

Čustvenčki povedo več kot tisoč besed.
Čustvenčki povedo več kot tisoč besed. FOTO: Dreamstime

Prvi emojiji so se 1. novembra 1997 pojavili na mobilnem telefonu J-Phone. Serija 90 čustvenčkov je kasneje v veliki meri postala del standarda unikod, standarda za kodiranje znakov v računalništvu. Ker je bil telefon izjemno drag, so hit postali nekoliko kasneje. Leta 1999 je Shigetaka Kurita kot prvi ustvaril serijo emotikonov, ki so se prijeli, a na pravi razcvet so morali čakati vse do leta 2010. Danes je ''aktivnih'' preko 3.000 čustvenih simbolov.

Nič več črna ovca: končno pravica za najbolj osovražen sedež v letalu
Preberi še
Nič več črna ovca: končno pravica za najbolj osovražen sedež v letalu

Večina uporabnikov (93 odstotkov), ki jih je Adobe zajel v raziskavi (1000 uporabnikov emojijev starih med 16 in 73 let), čustvenčke uporablja za dvig razpoloženja in izražanje podpore (91 %). V tem primeru uporabniki najpogosteje posegajo po emotikonu, ki joče od smeha, srčku in smešku, ki pošilja poljubček. Večina anketiranih (81 %) meni, da so tisti, ki v komunikaciji uporabljajo čustvenčke, prijaznejši in bolj dostopni. Ko so anketirance povprašali, kaj je največja prednost teh simbolov, je večina odgovorila, da ti ne poznajo jezikovnih ovir (94 %) in omogočajo instinktivno izražanje čustev, misli in idej (90 %). Presenetljiv je podatek, da je kar 65 odstotkom vprašanih čustva lažje izražati preko emotikonov kot med telefonskim klicem. To še posebej velja za generacijo Z (83 %). 73 % uporabnikov želi, da bi imeli več možnosti prilagajanja, da bi lahko čustvenčki še bolj odsevali njihovo osebnost.

Uporabljate čustvenčke na delovnem mestu? Če je vaš odgovor 'ne', bi jih morda morali začeti, saj večina meni, da ima to pozitiven učinek na odnose, saj da poveča kredibilnost (63 %), všečnost (78 %) in iskrenost (74 %) sporočila. Koristno jih je uporabljati tudi pri pisanju elektronskih sporočil, saj imate več možnosti (58 %), da bo naslovnik vaše sporočilo odprl, če je emotikon vključen v Zadevo (Subject) sporočila, prav tako je 44 % večja verjetnost, da bodo ljudje kupili izdelek, če oglas vključuje čustvene simbole.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382