V Turčiji so sladoled jedli že v starih časih. Njihova sladica, imenovana karsamba, velja za prednika današnjega sladoleda. Šlo je za sneg, ki so ga pozimi shranjevali v razpokah v gorah, poleti pa v posodah za kuhanje sadja, ki so ga oplemenitili s sladkornim sirupom.
Sladoled je simbol Turčije, originalni turški sladoled pa se imenuje dondurma (turška beseda za sladoled), ki pa ni prav nič podoben sladoledu, kot ga poznamo v naših logih. V nasprotju z našim se ta topi izjemno počasi, kosajo ga z nožem in jedo z vilicami.
Njegovi ''skrivni'' sestavini sta salep, prah, ki ga pridobivajo iz korenin divje orhideje (sladoledu daje gostoto), ter mastika, smola ebenovinaste barve z močno aromo. Sladoledu dodajo tudi sladkor in mleko.
Strežejo ga običajno spretni ulični prodajalci, ki so atrakcija sami po sebi in vam v značilnih nošah sladoleda ne postrežejo na običajen način, temveč pogosto uprizorijo pravcati šov za gledalce ter se pri tem igrajo ne samo s sladoledom in korneti, temveč tudi z vašimi živci. Hranijo in mešajo ga v globokih posodah z dolgimi palicami, spominja pa na vlečeno testo.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV