Gotovo ste v mladosti neštetokrat slišali frazo: perica reže raci rep. Verjetno pa le redki veste, da gre za palindrom, ki je eden od slovenskih najbolj znanih in tudi najbolj obrabljenih.
Kaj je palindrom? To je beseda, fraza ali število, ki ima to lastnost, da se bere z obeh smeri enako, s tem, da so lahko presledki tudi drugače postavljeni.
Slovenščina ima 255 enobesednih palindromov, kot so rotor, nežen, kajak, vrv in Ana, najdaljši enobesedni slovenski palindrom pa je z 11 črkami neradodaren. Seveda obstajajo številni večstavčni palindromi, takšni z glagolsko obliko in po možnosti smislom.
Palindrom najdemo tudi v glasbi. Simfonija št. 47 v G-duru Josepha Haydna namreč enako zveni, če jo poslušate nazaj. Beseda izhaja iz starogrških besed palin, kar pomeni smer, in dromos, kar pomeni smer oz. dirkališče.
Peter Norvig je v čast palindromnemu dnevu 20:02 02/20 2002 s pomočjo računalnika spisal najdaljši palindromni stavek na svetu, ki šteje neprebavljivih 17.259 besed. V slovenščini imamo krepko več kot deset tisoč palindromov, ki jih zbira Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU. Številni so precej nenavadni in vas bodo nasmejali do solz.
Bolj popularni večbesedni palindromi so:
- Osem opitih hiti po meso.
- Ema, zakaj ni vinjaka zame?
- Perica reže raci rep.
- Edo suče meč usode.
- Cesar prasec.
- Matej je tam.
- Tolpa natika kita na plot.
- Klovn in volk.
- Bo kaj sena danes, Jakob?
- Hudir bo dobri duh.
- V elipsi spi lev.
- Kapelniki že ne vedo ali bo dama dobila od Eve Nežikin lepak.
- Peter pazi se, če si za pretep!
- Omamiti hiti mamo.
- Ona seksa skesano.
- A lovi Božo bivola?
- A Peter potem Meto pretepa?
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV