Moskisvet.com
Uroš Grahek

Intervju

Tattoo artist Uroš Grahek: stranke, ki so želele tatuje na teh mestih, so dobile košarico

A.P.
30. 11. 2019 08.59
6

Tatu že nekaj časa ni več tabu in zanj se odloča vse več ljudi. Se odločate, da bi se tetovirali, a imate tisoč in eno vprašanje. Pogovarjali smo se z enim najboljših slovenskih mojstrov tetovaže, tattoo artistom Urošem Grahkom iz studia Skaios Tattoo, tudi plodnim glasbenikom, ki stoji na prvi bojni črti zasavske skupine Red Five Point Star. Ta meša elemente skaja, swinga, rockabillya, modernega jazza, kubanskih ritmov in brazilske glasbe, ki jih začinja s punk-rockom. Njegovega ''podpisa'' tako ne najdemo le na koži posameznikov, pač pa tudi pod večino glasbe in besedil omenjene skupine

Z Grahkom smo spregovorili o trendih, postopku nastajanja tatujev, anekdotah, o izobraževalnih tečajih, plagiatorstvu, o tem, kakšno tetovažo si nekdo zaslužimo in vsemu vmes.

Žiga Jelar: Vsakdo doživi dan, ko ne ve več, kje se ga drži glava
Preberi še
Žiga Jelar: Vsakdo doživi dan, ko ne ve več, kje se ga drži glava

Kateri so trenutno najbolj priljubljeni motivi za tetoviranje?
Stranke velikokrat pred prihodom iščejo motive (ali inspiracijo) na družbenih omrežjih (Instagram, Pinterest ...) in večkrat pridejo s samo sliko tatuja. Če slika služi kot referenca, je v redu, ni pa (vsaj zame) sprejemljivo, če stranka želi natančno kopijo.

Prednjačijo motivi živali, tetovaže z motivi navtike ... med manjšimi pa seveda različni napisi/citati ipd. Ne glede na željo stranke vedno izdelam unikaten dizajn, saj sem mnenja, da si vsaka stranka zasluži nekaj, kar ima le ona/on. Seveda pa pridejo tudi stranke, ki prinesejo skico ali pridejo z določeno idejo, ki jo na posvetu razvijemo in mi dajo pri kreiranju motiva povsem proste roke. Takšni tatuji so zanesljivo najboljši.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Ste kakšen tatu že odklonili? Ne, ker bi ga bilo nemogoče izdelati, pač pa zaradi klica vesti? Kaj storite, če kdo pride do vas s sovražnim motivom? Ga zavrnete?
Družbena omrežja so precej popularizirala tetoviranje, kar pomeni, da veliko ljudi, kot sem omenil, sledi trendom tetoviranja. Sem sodi tudi tetoviranje vidnejših delov telesa: dlani, vrat, obraz. Sam sem mnenja, da nekdo, ki ima mogoče le nekaj tetovaž (ali celo nobene), ne more imeti tetovaže na teh delih. Prvič je tetovaža dosmrtna in na takem mestu vedno vidna, drugič pa se osebno ravnam po nepisanem kodeksu, ki veleva, da si moraš tak tatu ''zaslužiti'', kar pomeni, da si omisliš takšno tetovažo, ki ne pokriva večjega dela telesa. Strank, ki so želele tatuje na omenjenih mestih, je bilo v preteklosti precej, vse so dobile ''košarico''.

Kar se tiče sovražnih motivov, k sreči nisem imel nobene take izkušnje, bi ga pa gladko zavrnil, brez vprašanj!

Kaj mora vedeti vsak, ki se odloči za tatu?
Prvo in najpomembnejše pravilo: tetovaža je trajna. Vsa ''podvprašanja'' se navezujejo na prvo. Marsikaj se da prekriti, čarovniki pa vendarle nismo.

Kot je nekoč dejal starosta slovenske tatu scene: ''Za 'neumen' tatu morata biti vedno dva. Tisti, ki se tetovira in tisti, ki tetovira!''

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Tetoviranje je zelo stara obrt. Zanj so v starem Rimu in Grčiji uporabljali izraz stigma, zaradi česar je izraz dobil slabšalni pomen oz. negativno konotacijo, saj so takrat tetovaže večinoma služile poniževanju in kaznovanju. Danes tetovaže ne nosijo več stigme in niso več tabu. Zanje se odloča vse več ljudi, ki nimajo nikakršne zveze s podzemljem ali kriminalom. Motivi so postali modne muhe. In čeprav gre za življenjsko odločitev, jo marsikdo sprejme precej zlahka. Kako sami gledate na to?
Tetovaži ni treba imeti nujno globokega pomena, v vsakem primeru pa mora pa biti estetska, lepo narejena (lepe linije, lepo vnesene barve...), tudi če gre za najmanjšo tetovažo. Lepo se mora prilegati delu telesa, na katerem je/bo. Če je za tetovažo še posebna zgodba, toliko bolje.

Temeljit pogovor s stranko ti da dober vpogled, pri čem stranka je, kako razmišlja ipd. Ponavadi so t. i. ''walk in'' tatu studii, kjer je pretočnost ljudi veliko večja, tisti, v katerih se naredi več tetovaž, za katere se stranke odločajo bolj impulzivno. V studiih, kjer se je treba predhodno naročiti na konzultacije, pa zadeve potekajo malce drugače. Ampak kot sem omenil zgoraj: tudi kakšna ''odbita'' ideja, ki nima nobenega pomena, se izdela: pomembno je, da je izdelana kakovostno, estetsko, na pravem mestu ...

Sicer pa je tetoviranje dandanes prisotno domala pri vseh poklicih. Kar je vsekakor pohvalno, saj se tudi tako kaže odprtost družbe in sprejemanje drugačnosti.

Kdo so vaše stranke? Predvsem mladi ali prihajajo k vam ljudje iz vseh vetrov in različnih generacij?
Pogoj za tetoviranje v mojem studiu je polnoletnost. Navzgor seveda ni omejitve. So pa seveda zastopane vse starostne skupine: še najmanj je mladih med 18. in 25. letom. Najstarejša stranka, mislim, da je imela 67 let. Gospa si je omislila konkretno tetovažo; barvni realizem. Želela si je tetovažo, odkar pomni, in pri 67 si je to željo uresničila.

Kdo so stranke? Hvaležen sem, da so to v večini primerov ljudje, ki vedo, kaj hočejo in so prišli po kakovostno tetovažo. Prihajajo iz vse Slovenije, tu in tam tudi iz tujine. Zastopanost poklicev pa je prav neverjetna!

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Kako ste sploh postali tetover oz. ''tatu artist'', kot si sami pravite? Kako se je začela vaša tetovatorska pot?
Začelo se je kot hobi. Vedno sem imel željo po ustvarjanju, ki sem jo usmerjal v glasbo, hkrati pa se mi je poklic tatu artista zdel težko dostopen ali celo nedosegljiv, saj si niti približno nisem predstavljal, da bi nekega dne prišel do točke, ko bi lahko nekomu izdelal sliko, ki jo bo nosil do konca življenja.

Vseeno sva se s kolegom odločila, da kupiva prve mašince. Sledilo je leto intenzivnega risanja, saj sem precej ''zaspal'' na tem področju, nato pa sem pri Srečku Žagarju (Lucky Art) naredil nekaj prvih korakov na prijateljevi koži. Srečko me je budno opazoval in popravil moje ''mojstrovine''. V tem trenutku bi se mu še enkrat zahvalil za vse nasvete, ki jih je delil z menoj.

Ko gledam za nazaj so, klišejsko rečeno, sledila leta trdega dela, učenja, odpovedovanja. Ampak takrat nisem gledal na to kot delo in še danes ne gledam na ta poklic kot delo, pač pa veselje do ustvarjanja.

Kateri je bil vaš prvi tatu? Se vam je takrat kaj tresla roka? Na čem ste se učili?
Prvi konkreten tatu je bil maorski kačji pastir na prijateljevi nogi in še danes se smejeva, ko se spomniva tega trenutka.

Ste kakšen tatu kdaj ''zašuštrali''?
Vsak ima ''okostnjake v omari''. Sam na svojih izdelkih vedno vidim stvari, ki bi jih lahko naredil boljše, kje so napake itd. V mojem primeru je to zgolj ena od komponent, ki me žene, da se trudim z vsako tetovažo postati boljši.

Kaj je bila najbolj nenavadna tetovaža, ki ste jo izdelali? Je katera stranka kdaj sredi procesa odstopila, bodisi ker ni zdržala bolečine ipd.? Poti nazaj ni ...
Nedavno sem naredil motiv Wile E. Coyote na zadnjico. Bolečina je prisotna pri izdelavi vsake tetovaže, o tem ni dvoma. Nekaj je bilo takih strank, pri katerih smo dodali dodatne termine za nadaljevanje ali zaključevanje tetovaž.

Je v Sloveniji dovolj poskrbljeno za izobraževanje? Imamo dovolj ustreznih izobraževalnih programov?
V Sloveniji se šele zadnje leto, leto in pol, zadeva premika in dela na tem, da bi dobili prve uradne izobraževalne programe za poklic tetoverja. Smo svetlobna leta za evropskimi, pa tudi nekaterimi drugimi državami. Na spletni strani društva profesionalnih tetoverjev tetoviraj.se pa si lahko preberete, kakšni so cilji in naloge društva, ki je nekako glavni protagonist na tem področju.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Je v Sloveniji na delu veliko šušmarjev?
Po nekaterih podatkih naj bi jih bilo krepko preko 1000, pa vendar se vsak sam odloči, ''koliko se ima rad'' (beri kje in pri kom bo izdelal tetovažo). V vsakem poklicu obstajajo t. i. šušmarji, tudi tu jih ni malo. Sam se z njimi ne obremenjujem.

Nas lahko na hitro popeljete skozi proces ustvarjanja oz. nastajanja tatuja. Stranka si je izbrala motiv, prišla do vas ...
Na posvetu temeljito predebatiramo: kaj, kam, velikost … Pregleda se del telesa, kjer bo tetovaža, s stranko se posvetujemo o morebitnih nevarnostih pri tetoviranju, preverimo, ali so prisotne bolezni, alergije, nosečnost, skratka vse, kar bi lahko vplivalo na tetoviranje, ali preprečilo samo tetoviranje, ali pa bi morebiti vplivalo na proces celjenja po tetoviranju. Stranki svetujem, kaj je treba postoriti pred procesom tetoviranja, da bo uspeh optimalen.

Med samim procesom pa moramo poskrbeti, da je higiena na prvem mestu, da se stranka počuti udobno, da se tudi tetover počuti udobno, saj lahko vsak moteč faktor vpliva na izdelavo tetovaže.

Poznam tetoverja, ki celo prepoveduje uporabo mobilnika med tetoviranjem. Razlog: predstavljajte si, da med samim procesom (kjer se tetoviranja ne sme prekiniti zaradi samega motiva) stranka prejme sms z vsebino, zaradi katere bi želela/morala prekiniti proces. Na prvo žogo precej ''neumno'', pa vendar sem se že sam znašel v prav takšni situaciji in takrat sem videl, da je zadeva še kako smiselna. No, pri meni se zaenkrat še uporabljajo mobilniki.

Koliko v povprečju traja izdelava kompleksne tetovaže – za primer vzemimo tetovažo Vojne zvezd oz. Mandalorijanca? Kolikokrat se mora stranka oglasiti pri vas?
Mislim, da je tetovaža nastajala dobrih osem ur. Ta je bil eden zahtevnejših v tem letu (kar se tiče časovne izvedbe). Lahko bi ga delali v dveh terminih, vendar sva se s stranko odločila, da bova končala v enem.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Sicer pa obstajajo tetovaže, ki se delajo v več terminih. To so običajno tatuji, ki so večji, zahtevnejši. Razlog za več terminov pa ni preobčutljivost stranke, temveč prav velikost in zahtevnost.

Kako je z oskrbovanjem tetovaže? Ko stranka zapusti vaš stol, namreč tetovaža še ni ''končana'', saj celjenje pomembno vpliva na končni izdelek. Koliko časa je treba nositi zaščitni film?
Res je, precej pomemben del je nega po tetoviranju in v primeru slabe nege sta lahko ves trud tetoverja in denar zaman. Tu zagovarjam teorijo, naj vsakdo natančno posluša tetoverja, ki mu je izdelal tetovažo, kako in kaj pri negi po tetoviranju in naj se teh nasvetov res striktno drži. Načeloma imamo vsi precej podobna navodila, so pa neke minimalne razlike.

Je mogoče tatu na kakršen koli način odstraniti? Kaj predlagate nekomu, ki se je tetovaže naveličal/je je sit/ga ''ovira'' v življenju, in si želi spremembe?Tetovaže se lahko odstranijo lasersko. Težko bi komentiral uspešnost laserske metode odstranjevanja tetovaž, saj na tem področju nimam izkušenj. Pogosteje pa se stranke odločajo za prekrivanja, kjer se da marsikaj narediti, nismo pa tetoverji čarovniki. V tem primeru mora stranka sprejeti kompromise, saj je poleg dobro izdelane tetovaže pomembno tudi dejstvo, da je starejšo treba prekriti.

Tetoverji ste umetniki in kot taki imate avtorska dela, prepoznaven slog. Kako je na tem področju urejeno glede intelektualne lastnine? Se plagiate lahko kaznuje?
Teoretično da, vendar bi bili verjetno sodni postopki v takih primerih predolgi, prezapleteni in predragi, da bi se jih splačalo sprožiti.

Mislim, da vsak, ki je dovolj kreativen, ne bo posegal po plagiatorstvu (tu je govora o kopijah) in da vsak, ki se resno ukvarja s tetoviranjem, to ve. In na nas je, da stranko pripeljemo do točke, ko se bo zavedala, da je zanjo najbolje, če nosi unikat.

Kakšen je vaš slog?
Umestil bi ga v realizem, rad pa v svoje motive vnašam tudi elemente nadrealizma.

Na katero tetovažo ste najbolj ponosni?
Hmmm ... do svojega dela sem precej kritičen, zato nimam tetovaže, na katero bi bil najbolj ponosen.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660