Moskisvet.com
Električni skiroji intervju

Intervju

Pogovor s strokovnjakom za e-mobilnost: vse, kar morate vedeti pred nakupom električnega skiroja

A.P.
03. 05. 2020 06.00
2

Z malce zamude je preteklo leto tudi Slovenijo zatresla skirojska mrzlica, potem ko smo na ulicah doživeli pravo invazijo električnih skirojev. Vse skupaj je presenetilo tudi zakonodajalce in ministrstvo za infrastrukturo še do danes ni uredilo zakonodaje, ki bi ustrezala realni situaciji, zato je uporabo e-skirojev po črki zakona še vedno nezakonita, a varuhi reda pri uporabi e-skirojev večinoma zamižijo na eno oko. Motorizirani skiroji so postali pomemben člen urbane mobilnosti in ker je ponudba na trgu pestra, se marsikdo znajde pred dilemo, kateri e-skiro izbrati. Po nasvet in priporočila smo šli k strokovnjaku za e-mobilnost Darjanu Pakižu iz podjetje Robotix, ki je odgovoril na vsa pomembna vprašanja, povezana z električnimi skiroji.

Tako kot trg e-koles, je tudi trg električnih skuterjev zelo dobro zastopan. V poplavi ponudbe se laik težko odloči, kateri je pravi zanj – nekateri imajo celo sedeže. Na kaj je treba biti pozoren pri nakupu električnega skiroja oz. na katera vprašanja si moramo odgovoriti, preden se odločimo za nakup?

Vsekakor gre tako pri električnih skirojih kot tudi pri drugih osebnih prevoznih sredstvih na električni pogon za prevozna sredstva, ki morajo izpolnjevati osnovne varnostne zahteve. Pred nakupom se je treba pri prodajalcih pozanimati, ali imajo naprave ustrezne certifikate, kje je servis in kako se urejajo stvari v primeru kakršnih koli težav. Poleg tega je treba razjasniti vprašanje, za kakšen namen bomo električni skiro, skuter ali kolo uporabljali ter kakšen znesek smo namenili za nakup naprave. Potem lažje določimo, kaj so naše prioritete glede funkcionalnosti in specifikacij, kot so moč motorja, doseg, udobje v vožnji itd.

Glavni kupci skirojev so moški srednjih let, ki jim skiro služi kot prevozno sredstvo na delo.
Glavni kupci skirojev so moški srednjih let, ki jim skiro služi kot prevozno sredstvo na delo. FOTO: Shutterstock
Trener boksa Sašo Weixler: ‘’Boks je intelektualna igra na fizičnem nivoju’’
Preberi še
Trener boksa Sašo Weixler: ‘’Boks je intelektualna igra na fizičnem nivoju’’

Če vzamemo primer uporabnika, ki želi skiro za vožnjo na delo na razdalji 510 kilometrov? Kateri skiro bi mu priporočali? Kaj pa uporabniku, ki ga želi bolj za zabavo, tudi za vožnjo po brezpotjih in v breg? Vsi pač nimajo gum, primernih za makadam in dovolj zmogljive baterije ...

Če gre tu za vsakodnevno vožnjo na delo, bi vsekakor svetovali skiro z dobrim vzmetenjem ali večjimi napihljivimi pnevmatikami (10-inčne). Pri vsakodnevni vožnji namreč hitro opazimo, da nam ni pomembna zgolj gola funkcionalnost e-skiroja (torej sama vožnja), ampak tudi kakovost le-te. Da se torej na cilj pripeljemo udobno. Zgolj za zabavo in občasno uporabo so primerni že osnovni modeli, ki so postali že zelo dostopni. Za vožnjo po brezpotjih pa imamo v ponudbi modele z naprednejšim vzmetenjem, boljšimi zavorami (tudi hidravličnimi), trdnejšo konstrukcijo in offroad pnevmatikami, kot so npr. ZERO 10X, Robbo NEXT 10X in INOKIM OX. 

Kako je glede varnosti? Kaj mora vedeti povprečen uporabnik električnega skiroja, ko prvič prime za krmilo?

Izjemno pomembno je, da se pred prvo vožnjo preverijo in po potrebi nastavijo zavore, preverijo vsi glavni vijaki, da so trdno privijačeni, ter preveri tlak v pnevmatikah. Za prve metre vožnje priporočamo, da se opravijo na domačem dvorišču ali drugi večji površini, kjer ni drugih udeležencev v prometu. Zelo priporočamo tudi uporabo čelade. Za zmogljivejše naprave, ki dosegajo večjo hitrost, pa tudi ščitnike za kolena in komolce.

Trener teka Urban Praprotnik: ''Pravijo, da ko smo žejni, je že prepozno, kar pa ne drži''
Preberi še
Trener teka Urban Praprotnik: ''Pravijo, da ko smo žejni, je že prepozno, kar pa ne drži''

Kje je tista cenovna meja, pod katero se ne izplača kupovati električnega skiroja, če ga želimo redno uporabljati?

Glede na trenutno stanje na trgu bi za redne uporabnike priporočal minimalni ''budget'' nekje nad 550 evrov. Dražje naprave so načeloma izdelane za večje obremenitve in pogostejšo uporabo. Tako bi sam ravnal. Sicer pa dobivamo tudi pozitivne odzive od strank, ki so vzele cenejše modele. Gre za vprašanje preferenc.

Sobivanje pešcev, kolesarjev in uporabnikov skirojev je naslednji izziv. Tudi zakonodaje.
Sobivanje pešcev, kolesarjev in uporabnikov skirojev je naslednji izziv. Tudi zakonodaje. FOTO: Shutterstock

Kako je v primeru mokrih cest? Ni vožnja nič bolj nevarna kot vožnja s kolesom?

Električnih skirojev ne priporočamo za vožnjo po dežju. Če pa vas že ujame sredi poti, pa je vsekakor dobro prilagoditi hitrost in nameniti posebno pazljivost zaviranju. Zaviranje naj bo čim bolj pazljivo in ne sunkovito, kar je pri nižjih hitrostih možno.

Sim dirkač Kevin Siggy: ''Sama sta opazila, da se da s tem služiti''
Preberi še
Sim dirkač Kevin Siggy: ''Sama sta opazila, da se da s tem služiti''

Kako je z vzdrževanjem električnih skirojev? Kakšne stroške imamo z njimi?

Električne skiroje čistimo z vlažno krpo. Nikakor ne s kakšnim visokotlačnim čistilnikom, saj voda hitro najde pot do elektronike in baterije, kar je lahko usodno za te komponente. Med neuporabo skiroje skladiščimo v zaprtih in suhih prostorih. Nikoli jih ne smemo skladiščiti čisto izpraznjene, saj je to najslabše za baterijo. Baterija naj bo napolnjena najmanj do polovice ali več. Na vsake 2–3 mesece pa jih je dobro zagnati in jih pognati v prosti tek ter jih ponovno napolniti.

Kako najbolje zavarovati skiro pred krajo, če ga npr. pustimo pred trgovino? Je elektronski zaklep dovolj?

Skiroji imajo povečini že vgrajene elektronske zaklepe prek aplikacije, kar pa seveda ni dovolj, saj ga lahko nepridiprav še vedno odnese in ga doma prek aplikacije z nekaj programskega znanja odklene. Priporočamo, da se skiro priklene z varnostno ključavnico ob nek drug fiksen predmet. 

Komik Tin Vodopivec: ''Priložnost si moraš ustvariti sam''
Preberi še
Komik Tin Vodopivec: ''Priložnost si moraš ustvariti sam''

Kako je z vožnjo v temi? Imajo skiroji vgrajeno zavorno in sprednjo luč? Bi potrebovali smernike?

Skiroji imajo povečini spredaj in zadaj vgrajena LED svetila ter stranske odsevnike. Predvidevamo, da bi znalo v prihodnje priti tudi do obveznih smernikov, vendar za zdaj smerniki še niso splošno sprejeti oz. zahtevani. Če pa jih skiro že ima, pa je seveda toliko boljše iz vidika varnosti vseh udeležencev.

Električni skiroji niso več prihodnost mobilnosti v mestih, ampak dejstvo.
Električni skiroji niso več prihodnost mobilnosti v mestih, ampak dejstvo. FOTO: Shutterstock

So kolesarji vaša konkurenca ali vsi rešujete isti problem – torej razvoj mobilnosti?

Kolesarji imajo poleg prevoza na samo končno lokacijo ponavadi za cilj še rekreacijo. Nisem začutil, da bi bili kolesarji in uporabniki skirojev konkurenca. Opazil pa sem, da se tudi veliko kolesarjev obrača k nam in se zanima za nakup električnega skiroja za prevoz na delo. Predvsem tisti, ki bi radi do službe prišli sveži, saj jim vožnja z električnim skirojem ne predstavlja napora in se med potjo ne znojijo. Tak uporabnik pa lahko popoldan za rekreacijo še vedno skoči na kolo in se rekreira. Ne vidim torej konkurence med temi prevoznimi sredstvi, pač pa povsem praktično dopolnjevanje.

Astrologinja Mihaela Malečkar: ''Šokantno soočanje z realnostjo nas bo pretreslo konec junija''
Preberi še
Astrologinja Mihaela Malečkar: ''Šokantno soočanje z realnostjo nas bo pretreslo konec junija''

Nekoč smo skiroje kupovali otrokom, danes se z njimi naokoli prevažajo možje v oblekah. Kdo so glavni kupci e-skirojev in ali drži opažanje, da je več kupcev moških?

Opažamo, da so glavni kupci predvsem moški srednjih let, ki jim skiro služi kot prevozno sredstvo na delo. Torej vaša trditev po naših izkušnjah drži.

V nekaterih državah proti skirojem vodijo pravo vojno. Se lahko kaj takega zgodi pri nas? Mnoge moti dejstvo, da so neslišni in jih skiro preseneti. Kako rešiti to težavo? Zvočno opozarjanje je lahko nadležno ...

Ljudje so vedno proti novim stvarem, saj jih spravijo iz cone udobja in jim predstavljajo poseg v njihov obstoječi način delovanja. ''Vojno'' vodijo predvsem proti nereguliranim sistemom najema električnih skirojev, kjer se skiroji puščajo na javnih površinah in ni vzpostavljenega reda, kjer se lahko vozijo in kje ne. Za osebno uporabo pa mislim, da te bojazni ni. Z električnimi skiroji se namreč rešujejo težave sedanjih prometnih zamaškov in prenatrpanosti središč velikih mest, zato sem prepričan, da bodo skiroji v prihodnje igrali veliko vlogo v reševanju mobilnostnih težav. Tiho delovanje je zagotovo lahko problem. Tako kot pri električnih avtomobilih bi bilo dobro razmisliti o zvočnem opozarjanju, kot pravite. Mislim, da vgraditi tak sistem ni težava. Se ga pa najbrž proizvajalci ne bodo posluževali, dokler ne bo to zahtevala zakonodaja.

Darjan Pakiž
Darjan Pakiž FOTO: Shutterstock
Na spletni strani Robbo najdete široko ponudbo električnih vozil, od električnih skorjev do hoverboardov, električnih koles, rolk in skuterjev.

Slovenci smo električne skiroje vzeli za svoje, čeprav temu zakonodaja še ne sledi. Kako je glede novele zakona? Se je od lanskega leta že kaj premaknilo? Katere spremembe pričakujete? Bo nošenje čelad obvezno?

Kolikor nam je znano, so stvari kar malo zastale. Tudi sami si želimo, da bi se zadeve čim prej razjasnile in bi se sprejeli ustrezni predpisi, ki bi bili v korist uporabnikom, uvoznikom in vse drugim udeležencem v prometu.

Strokovnjak za samoobrambo: ''Težava današnje družbe je, da se obnaša, kot da nasilja ni''
Preberi še
Strokovnjak za samoobrambo: ''Težava današnje družbe je, da se obnaša, kot da nasilja ni''

Če povzamemo trenutni zakon – s skiroji se ne smemo voziti po cesti, na pločnikih in kolesarskih stezah pa le s hitrostjo pešca. Drži?

Če povzamemo trenutni zakon, vožnja s skiroji ni dovoljena, saj trenutni zakon določa, da uporaba posebnih prevoznih sredstev, ki presegajo hitrost gibanja peščev, v cestnem prometu ni dovoljena. Nismo pa zasledili, da bi zaradi tega uporabniki prejemali kakšne kazni, saj se najbrž tudi organi pregona zavedajo, da zakonodaja ne sledi napredku in globe niso rešitev. Je pa v pripravi osnutek zakona, ki bo dovoljeval uporabo električnih skirojev v prometu z določenimi omejitvami.

Kakšne omejitve hitrosti lahko pričakujemo v novem zakonu? 25 km/h?

Kot je bilo razvidno iz osnutka, naj bi bila omejitev 25 km/h. Poleg tega so v osnutku tudi določila o svetilih spredaj in zadaj, stranskih odsevnikih in še nekaj drugih stvari.

Lahko električni skiro vozimo pod vplivom alkohola ali nas čaka ista kazen kot za tovrstno vožnjo s kolesom?

Pod vplivom alkohola nikakor ni dovoljeno voziti katerega koli prevoznega sredstva. Skoraj gotov sem, da kršitelja čaka najmanj taka kazen kot za vožnjo s kolesom.

Marko Milič: ''Enkrat sem ga udaril po roki, dvakrat pa je šel mimo mene kot vlak''
Preberi še
Marko Milič: ''Enkrat sem ga udaril po roki, dvakrat pa je šel mimo mene kot vlak''
Nakupuj preko spleta

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 376