Nina Slapšak, večletna članica slovenske reprezentance, je svojo profesionalno športno kariero končala pri dvajsetih letih, čeprav ji je ravno takrat uspelo priti do cilja, ki si ga je zastavila pred časom, ta pa bi ji lahko predstavljal odlično odskočno desko za prihodnost. 'Postale smo svetovne prvakinje in občutki so bili neverjetni, nekako je poplačan ves trud, za katerega se trudiš toliko let,' priznava Nina, ki je bila prav takrat na vrhuncu svojih sposobnosti, kondicije in mentalitete za veslanje, zaradi česar so številni pričakovali, da si bo postavila nove, še višje cilje. Kljub temu pa je vedno nasmejana svetlolaska sprejela nenavadno odločitev. 'Odločila sem se, da mi študij kemije pomeni toliko, da se bom posvetila samo njemu,' priznava. Nekaj let pozneje se zdi, da je Nina, ki je danes magistrica kemijskega inženirstva, sprejela pravo odločitev, s tem pa bi se strinjali tudi številni Slovenci, ki so njene izdelke za čiščenje Odori že vzeli za svoje. Svoj prvi izdelek, biorazgradljiv pralni prašek, je v projektu Štartaj Slovenija predstavila pred nekaj leti, zdaj pa se vrača na trgovske police omenjenega projekta in Slovencem prinaša novosti: naravno čistilo za WC školjko, gel za ročno pomivanje posode, univerzalno čistilo in čistilo za kopalnico.
Kako se je rodila ideja za nove izdelke? Te zdaj pogosteje z idejo za rokav pocukajo drugi?
Sledila sem naši viziji izdelovanja produktov, ki so prijazni do narave ter v tej smeri nadaljevala pot. Razviti si želim celotno linijo čistil za dom, ki bodo biorazgradljiva, neškodljiva, prijazna za uporabo in obenem še vedno učinkovita.
Kakšni so bili prvi koraki pri njihovi zasnovi in ustvarjanju?
Prvi koraki nikoli niso najlažji. Predvsem, če želiš na trg postaviti produkt, ki je izven vseh okvirjev. Bistveno pri razvoju naših izdelkov je vsebina, ki je okolju prijazna in biorazgradljiva, seveda pa še vedno učinkovita. Nedolgo nazaj smo prenovili celoten izgled znamke. Embalažo smo zamenjali za okolju prijazno. Vsak izdelek zahteva kar nekaj preizkušenj in testiranj. Po nekaj poskusih so naši izdelki dobili dokončno podobo, na katero smo zelo ponosni.
Marsikateri podjetnik se je pri snovanju prvega izdelka znašel pred takšnimi in drugačnimi preprekami. Kakšni so postopki zdaj, ko imaš več znanja, je pot od ideje do realizacije lažja, hitrejša?
Pot je zdaj lažja, pa ne toliko zaradi znanja, temveč zaradi potrebne opreme, ki jo zdaj imamo. V preteklosti smo lahko o njej le sanjali. Še vedno pa je vsak nov produkt projekt zase in nam vedno prinese nove izzive.
Z otvoritvijo polic v ljubljanskem Intersparu si zagotovo podoživela svoje začetne korake in uspehe v minulih sezonah projekta Štartaj Slovenija. Kakšen je občutek zdaj, ko si ti tista, ki te drugi sprašujejo za nasvete, prepoznajo, cenijo, se navdušujejo nad tvojimi izdelki?
Menim, da se moram še veliko naučiti. Podjetništvo je živa stvar in vsak dan se učim. Razlika, ki jo zdaj občutim, je predvsem v tem, da imamo stalne uporabnike, ki nas podpirajo pri naših projektih in nam zagotavljajo, da se lahko še naprej razvijamo in ustvarjamo nove produkte.
V minulih letih si si nabrala precej izkušenj in znanja. Če bi izpostavila eno stvar, za katero si želiš, da bi jo vedela na začetku svoje poti oz. ki jo sporočaš vsem mladim podjetnikom, katera bi to bila?
Ključna stvar pri podjetništvu je vztrajnost, odrekanje in zaupanje v idejo. Kdor ima tudi nekaj trme, se bo zelo znašel v tem svetu. Sama sem že od malega vedela, da si želim biti podjetnica.
Ali pozornost javnosti uživajo zgolj tvoji izdelki ali tudi tebe pogosteje prepoznajo? Imaš kakšno zanimivo prigodo, ki se ti je zgodila po sodelovanju v oddaji?
S projektom Štartaj Slovenija so seveda prepoznavni tudi naši obrazi. Zanimiva izkušnja se mi je zdela, ko me je ustavila mlajša deklica in me prosila, če se ji lahko podpišem v njeno beležko. Po pogovoru z njo sem spoznala, da že zdaj pri rosnih letih razmišlja o trajnosti in ekologiji. Bila sem presunjena.
Kljub vsemu niste zgolj podjetniki, ki smo jih spoznali v projektu Štartaj Slovenija. Kaj bi v svojem zasebnem življenju izpostavila, da se je zdaj najbolj spremenilo, popravilo, izboljšalo?
Trenutno sta največji spremembi zakonska zveza z mojim Denisom ter rojstvo najine hčerkice. Vesela sem, da dodajamo nove produkte, se širimo in napredujemo kot podjetje. Še vedno pa je največja sreča moja družina, ki me čaka doma.
Življenje se nam je v zadnjih mesecih pošteno obrnilo na glavo. Kako si ti dojela novo realnost in kako si se z njo soočila?
Vsakega izziva v službi ali doma se lotim enako. Čimprej se poskušam prilagoditi in potegniti iz celotne situacije najboljše. Še vedno pa upam, da bomo kmalu lahko sneli maske in zaživeli nazaj.
Kako si si krajšala čas v obdobju karantene?
Ob navihanem majhnem otroku in vodenju podjetja mi nikoli ni dolgčas. V mojem življenju mi še nikoli ni bilo dolgčas (smeh). Običajno vedno lovim svojo senco.
Časi so še vedno zelo negotovi. Kaj te zdaj najbolj navdaja z upanjem?
Projekt Štartaj Slovenija, ki smo ga ponovno zagnali kljub nepredvidljivim časom, me je navdal z upanjem in potrjuje moj moto, da je treba v projekte oz. produkte, za katere meniš, da bodo uspeli, verjeti in vztrajati.
Kaj bo po tvojem mnenju največja lekcija, ki jo bomo potegnili iz dogodkov minulih mesecev?
Pred nami so nepredvidljivi časi. Dogodkov iz preteklih mesecev si ne bi predstavljala niti v sanjah. Kot podjetnica menim, da se je treba hitro prilagajati trgu in povpraševanju. Osebno pa menim, da smo zaradi situacije, ki je bila v preteklih mesecih, z družino preživeli veliko kakovostnega časa. Vsi smo spoznali, da se moramo tudi malo ustaviti in si vzeti čas drug za drugega.
Kakšni so sicer tvoji hobiji, kaj počneš za sprostitev?
Sem bivša profesionalna športnica, zato vem, da telo boljše funkcionira, če si športno aktiven. Zadnje čase zaradi napornega urnika tudi sama velikokrat pozabljam, kako je to pomembno! Ko mi uspe najti čas, z veseljem odidem na sprehod po Ljubljanskem barju, pozimi smučat, poleti plezat in kajtat.
Z Nino pa smo o njenih prvih korakih v poslu in o razvoju njenih prvih izdelkov pred časom klepetali tudi v spletni pogovorni oddaji #TBT. Pogovor si lahko ogledate spodaj.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV