Moskisvet.com
Znanstvenikom uspelo iznajti 'Sveti gral' za pridobivanje energije - 3

Visoki obrati

Znanstvenikom uspelo iznajti 'sveti gral' za pridobivanje energije

M.J.
01. 04. 2011 14.02
3

Znanstveniki trdijo, da so iznašli 'sveti gral' znanosti v umetnem listu, ki bi lahko naše domove spremenil v samostojne 'elektrarne'.

List, ki je iste velikosti kot igralne karte, oponaša proces fotosinteze, katero rastline uporabljajo za pretvorbo sončne energije in vode v energijo. Znanstveniki, zaslužni za to iznajdbo, pravijo, da bi omenjeni način pridobivanja energije lahko olajšal težave z energijo v državah tretjega sveta. Dr. Daniel Nocera, ki je vodil raziskovalno ekipo, je dejal: "Uporaben umeten list je že več kot desetletja 'sveti gral' znanosti. In zdi se nam, da smo ga našli."

Kemik dr. Daniel Nocera z MIT inštituta
Kemik dr. Daniel Nocera z MIT inštituta FOTO: MIT
Umeten list naj bi zaradi svoje enostavnosti ponujal cenovno ugoden in dostopen vir elektrike za domove revnih in države v razvoju. Glavno vodilo znanstvenikov pri razvoju omenjenega lista je bilo vodilo, izdelati dovolj majhno in enostavno 'elektrarno' za domačo uporabo, z nizkimi nabavnimi stroški in tudi stroški vzdrževanja.
Rastline s pomočjo fotosinteze sončno svetlobo in vodo pretvorijo v energijo.
Rastline s pomočjo fotosinteze sončno svetlobo in vodo pretvorijo v energijo. FOTO: MIT
Naprava s svojim delovanjem nikakor ne vpliva na naravne procese, zato je tudi ekološko sprejemljiva. Znanstveniki so si pri razvoju novih solarnih celic pomagali predvsem z drevesi hrasta, javorja in tudi ostalih zelenih rastlin. Naprava je po obliki zelo podobna pravemu listu, izdelana pa je iz silicija, elektronskih komponent in katalizatorjev, snovi, ki pospešujejo kemijske reakcije, katere se drugače ne bi zgodile ali pa bi potekale prepočasi.
Izgled umetnega lista je zelo podoben nekdanjim filmom za fotoaparate.
Izgled umetnega lista je zelo podoben nekdanjim filmom za fotoaparate. FOTO: MIT
'List', položen v štiri litre vode in obrnjen proti sonci, bi lahko pridelal dovolj energije, da bi z energijo za en dan oskrbel celotno hišo v državah v razvoju. List oziroma naprava deluje tako, da vodo razcepi na dve komponenti, vodik in kisik. Plini vodika in kisika se nato shranijo v gorivnih celicah, ki ta dva elementa porabijo za proizvodnjo elektrike. Te se nahajajo na vrhu hiše ali poleg nje.

Nocera, iz MIT inštituta, poudarja, da ta izum in tehnologija ni nova, saj je prvi umetni list bil izdelan že pred več kot desetletjem. Izdelal ga je John Turner iz ameriškega inštituta za obnovljive energetske vire. Čeprav je njegov izum visoko učinkovit pri izvajanju fotosinteze, je bil nepraktičen za vsakdanjo uporabo, poleg tega pa je bil izdelan iz izjemno dragih materialov in izredno nestabilen – deloval je le en dan.

List razcepi vodo v dve komponenti, vodik in kisik, ki se nato shranita v gorivnih celicah, ki energijo pretvorijo v elektriko.
List razcepi vodo v dve komponenti, vodik in kisik, ki se nato shranita v gorivnih celicah, ki energijo pretvorijo v elektriko. FOTO: MIT

Toda Nocerin izboljšan 'list' je tovrstne probleme premagal, saj je izdelan iz cenovno dostopnih materialov, deluje v skoraj vseh pogojih in je tudi izredno stabilen. Z laboratorijskimi raziskavami je Nocera dokazal, da prototip lista lahko neprestano deluje najmanj 45 ur, in to brez padca učinkovitosti. Ključ uspešnosti se skriva v njegovem nedavnem odkritju nekaterih cenovno dostopnih in izjemno učinkovitih katalizatorjev, izdelanih iz niklja in kobalta, ki so zmožni vodo enostavno razcepiti na dve komponenti.

Že sedaj je Nocerin list približno desetkrat bolj učinkovit pri izvajanju fotosinteze kot običajni listi, znanstvenik pa ne skriva optimizma, saj poudarja, da bo njegova učinkovitost v bodoče še veliko večja. "Naravo poganja fotosinteza in zato mislim, da bo v bodoče svet še naprej poganjala fotosinteza, tudi v obliki umetnih listov," je dejal Nocera, kemik z Inštituta za tehnologijo iz Massachusettsa.
 

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578