Moskisvet.com
Mraz

Visoki obrati

Zato nikoli ne bi smeli segrevati avtomobila v prostem teku

Ma.K.
13. 12. 2018 08.06
12

Je treba v mrzlem jutru motor avtomobila segreti ob vžigu z delovanjem v prostem teku, ali se je bolje takoj odpeljati in ga na delovno temperaturo segreti v prvih kilometrih vožnje? Kaj pa če avtomobil sploh ne vžge? Ga lahko poskušamo prižgati s porivanjem? Kakšno gorivo je najbolje točiti v avtomobil pozimi? To je le nekaj vprašanj, s katerimi se v hladnem delu leta sreča praktično vsak lastnik jeklenega konjička. Kako pravilno ravnati, da boste avtomobilu koristili, ne škodovali?

V zimskem obdobju lahko ekstremno nizke jutranje temperature predstavljajo hudo obremenitev za motor vašega avtomobila. Dejstvo je, da je pri nižjih temperaturah zagon bencinskega motorja bistveno lažji kot zagon dizelskega, na kar vpliva način vžiga zmesi v valju. Pri nižjih temperaturah se zmanjša tudi zagonska sposobnost baterije, kar prav tako vpliva na zagon in se bolj odraža pri vozilih na dizelski pogon, čeprav tudi ‘bencinarji’ niso imuni na to težavo.

Ko zaženemo motor avtomobila ni dobro, če ga pustimo več minut teči na mestu, da bi ga ogreli, saj motor takrat porabi precej več goriva, obenem pa takšno početje tudi ni dobro za življenjsko dobo njegovih vitalnih delov. Motorji so namreč zasnovani tako, da morajo čim prej doseči delovno temperaturo za optimalno delovanje, česar s tem, ko motor pustimo teči v prostem teku, ne dosežemo dovolj hitro. Strokovnjaki zato svetujejo, da se z avtomobilom takoj odpeljete in pazite, da ga v prvih 10 ali 15 minutah ne obremenite preveč. V tem času se bo motor ogrel na svojo delovno temperaturo.

Dejstvo je, da je pri nižjih temperaturah zagon bencinskega motorja bistveno lažji kot zagon dizelskega, na kar vpliva način vžiga zmesi v valju.
Dejstvo je, da je pri nižjih temperaturah zagon bencinskega motorja bistveno lažji kot zagon dizelskega, na kar vpliva način vžiga zmesi v valju. FOTO: iStock

Strokovnjaki močno odsvetujejo tudi vžig avtomobila s potiskanjem, ne glede na to, ali ga poganja bencinski ali dizelski motor. Pri tem namreč lahko pride do dragih okvar. Preskoči lahko zobat jermen, nastanejo lahko trajne poškodbe na motorju.

Na kaj paziti ob izbiri zimskega goriva za dizle?

Standardno dizelsko gorivo lahko motorju pozimi povzroča težave, saj pri nizki temperaturi v njem nastajajo parafinski kristali. S standardnim zimskim dizelskim gorivom se izločanje parafinskih kristalov običajno začne že pri temperaturah med –5 °C in –10 °C. Z nižanjem temperature nastaja v gorivu vse več parafinskih kristalov. Določena količina parafinskih kristalov (trdnega voska) v gorivu vodi do zamašitve filtrov za gorivo v vozilu. Zaradi tega je delovanje motorja moteno ali v najslabšem primeru popolnoma onemogočeno. Pri standardnem zimskem dizelskem gorivu se filter zamaši pri temperaturi –20 °C (vrednost CFPP po EN 590). Uporaba različnih aditivov vpliva na obliko in velikost parafinskih kristalov, medtem ko nima vpliva na temperaturo, pri kateri se začne kristalizacija parafina.

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382