Moskisvet.com
Električni skiroji

Visoki obrati

Zaradi skiroja ob vozniški izpit

A.P.
14. 10. 2019 12.51
0

Mesta so v zadnjem obdobju preplavili električni skiroji, ki neslišno drvijo po pločnikih, cestah in kolesarskih stezah. Nad e-skiroji, ki jih v Sloveniji uvrščamo med posebna prevozna sredstva, bdi neživljenjska zakonodaja, zato v cestnem prometu niso dovoljeni, čeravno ima uporaba številne prednosti – med drugim so prijaznejši do okolja in razbremenjuje cestni promet.

Slovenci smo e-skiroje hitro posvojili, saj so v primerjavi z električnimi kolesi precej cenejši, v številnih primerih odlična alternativa avtomobilu oz. motociklu, v primerjavi z javnim prevozom pa smo gospodarji svojega časa.

Pojav električnih skirojev je Ministrstvo za infrastrukturo prisilil, da spremeni zakonodajo.
Pojav električnih skirojev je Ministrstvo za infrastrukturo prisilil, da spremeni zakonodajo. FOTO: Dreamstime

97. člen zakona o pravilih cestnega prometa (ZPrCP-UPB2) je glede uporabe prevoznih sredstev, kamor sodi tudi e-skiro, jasen, a se je v primeru skirojev izkazal za neživljenjskega.

(1) Posebna prevozna sredstva se smejo v cestnem prometu uporabljati le na pločnikih, poteh za pešce in kolesarskih poteh ter na območjih za pešce in območjih umirjenega prometa, odvisno od njegove velikosti. Uporabniki posebnih prevoznih sredstev ne smejo ovirati ali ogrožati pešcev in kolesarjev. Način in hitrost gibanja morajo prilagoditi razmeram v prometu, njihova hitrost pa ne sme preseči največje hitrosti, s kakršno se lahko gibljejo pešci.

(2) Posebnih prevoznih sredstev ni dovoljeno uporabljati na vozišču ceste, namenjene prometu motornih vozil.

(3) Ne glede na prejšnji odstavek je dovoljena uporaba invalidskih vozičkov na vozišču ceste, namenjene prometu motornih vozil, na kateri ni druge primerne prometne površine, ločene od vozišča.

(4) Za promet posebnih prevoznih sredstev se uporabljajo predpisi, ki se uporabljajo za pešce oziroma kolesarje.

(5) Uporaba posebnih prevoznih sredstev, ki jih poganja motor, in ki presegajo hitrost gibanja pešcev (gokart, motorne sani, miniaturna motorna vozila ipd.), v cestnem prometu ni dovoljena. Izjemoma je dovoljena uporaba motornih sani v cestnem prometu, če je to potrebno za reševanje človeških življenj ali premoženja, preprečitev ali odpravo velike materialne škode ali odpravo posledic onesnaženja okolja. V takih primerih sme v skladu s prometnimi pravili, ki se uporabljajo za vožnjo motornih vozil, upravljati motorne sani oseba, ki sme voziti motorno vozilo.

(6) Z globo 40 eurov se kaznuje za prekršek udeleženec cestnega prometa, ki ravna v nasprotju z določbo prvega ali drugega odstavka tega člena .

(7) Z globo 500 eurov se kaznuje za prekršek udeleženec cestnega prometa, ki ravna v nasprotju z določbo petega odstavka tega člena.

Če bi organi pregona slepo sledili črki zakona, bi tako lahko danes policisti kaznovali posameznike, ki se s skirojem vozijo hitreje od 5 km/h, kar v praksi pomeni vse, saj e-skiroji zmorejo razviti hitrosti od 20 do 50 km/h in več. Zaradi relativno visokih hitrosti in ker čelada (še) ni obvezna, prihaja do vse hujših poškodb.

Električni skiroji postajajo vse pogostejša izbira.
Električni skiroji postajajo vse pogostejša izbira. FOTO: Dreamstime

V tujini na to temo sprejemajo številne ukrepe, medtem ko naj bi v Sloveniji problematiko Ministrstvo za infrastrukturo uredilo do konca leta 2019. V Nemčiji so že junija z novelo zakona električne skiroje izenačili z motornimi vozili, kar v praksi pomeni – in kar so na boleč način spoznali nekateri Nemci v času Oktoberfesta – da za voznike skirojev veljajo enaka pravila kot za voznike avtomobilov, tudi ko gre za vožnjo pod vplivom alkohola. Vinjenega voznika skiroja tako doletijo povsem enake kazni, ko bi ga zalotili za volanom, kar pomeni, da so lahko zaradi vožnje skiroja v vinjenem stanju ob vozniški izpit, saj za voznike skirojev velja enaka dovoljena stopnja alkohola v krvi in kazni, ki spremljajo kršitve.

V Nemčiji lahko zaradi skiroja ostanete brez vozniškega izpita.
V Nemčiji lahko zaradi skiroja ostanete brez vozniškega izpita. FOTO: Dreamstime

Med Oktoberfestom je v Münchnu policija ujela 414 pijanih voznikov e-skiroja, od tega jih je kar 254 izgubilo vozniško dovoljenje. V Nemčiji je zakonska meja oz. največja dovoljena stopnja v krvi 0,5 grama na liter izdihanega zraka, med 0,5 in 1,0 g/l (promila) pa se kaznuje z globo do 1.500 evrov. Kar je več kot 1,1 g/l, pomeni kaznivo dejanje in prepoved vožnje od 6 mesecev do 5 let. Enaka pravila v Nemčiji veljajo tudi za kolesarje, medtem ko v Sloveniji zaradi vožnje z (e-)kolesom ali skirojem pod vplivom alkohola ne boste dobili kazenskih točk ali bili ob izpit, zato pa vas lahko konkretno udarijo po žepu. Kazen za vožnjo s kolesom pod vplivom alkohola znaša od 300 do 1200 evrov.

S kolesi Rimac ni šale! Tat obžaloval, da je ukradel kolo najbogatejšemu Hrvatu
Preberi še
S kolesi Rimac ni šale! Tat obžaloval, da je ukradel kolo najbogatejšemu Hrvatu

Pijana vožnja s skirojem, ki se lahko v Sloveniji uporablja le na pločnikih, poteh za kolesarje in na območjih umirjenega prometa, če z vožnjo ne oviramo pešcev ali kolesarjev, vas ne bo stala evra, razen, če ne ogrožate in ovirate drugih. Uporabniki posebnih prevoznih sredstev so namreč posebna kategorija udeležencev cestnega prometa, ki so bolj ali manj izenačeni s pešci in jih ni mogoče enačiti z vozniki. Zato znotraj prometne zakonodaje ni predpisa, ki bi jim omejeval vožnjo pod vplivom alkohola.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648