Moskisvet.com
Pnevmatike

Visoki obrati

Zakaj zimskih pnevmatik ne smemo uporabljati poleti?

M.S.
18. 05. 2022 05.00
2

15. marec je datum, ko v Sloveniji ni več obvezna uporaba zimskih pnevmatik (te so obvezne obutev za vozila od 15. novembra). Vozniki takrat množično menjajo zimske pnevmatike za letne. Mnogi se za to odločijo nekoliko kasneje, saj zima spomladi rada še malo opleta z repom, nekateri pa se odločijo, da bodo zimske uporabljali tudi v toplejših mesecih. Zakaj to ni dobra ideja, izveste v nadaljevanju.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Uporaba zimskih pnevmatik poleti ni primerna, četudi želite zimske pnevmatike samo obrabiti do konca ali poleti ne naredite veliko kilometrov. Zakaj? Zimske in letne pnevmatike so si po dezenu (profilu) in zgradbi precej različne. Zimske imajo poleg osnovnih profilov tudi lamele, ki zagotavljajo boljši oprijem v zimskih razmerah. Imajo edinstveno tekalno plast, guma pa se prilagaja nizkim temperaturam. Zimske pnevmatike najbolje funkcionirajo pri temperaturah do sedem stopinj Celzija. Tedaj je zavorna pot z zimskimi pnevmatikami krajša v primerjavi z letnimi in to na vsaki podlagi, najsi bo suha, mokra, poledenela ali zasnežena, sicer pa je oprijemljivost na strani letnih. Kar je topleje, povzroča pregrevanje in izgubljanje njenih primarnih lastnosti. Zavorna pot zimske pnevmatike pri temperaturah nad 15 stopinj Celzija je tako pri hitrosti 100 km/h tudi do sedem metrov daljša v primerjavi z letno.

Letne razmere terjajo drugačno pnevmatiko.
Letne razmere terjajo drugačno pnevmatiko. FOTO: Adobe Stock
Miti in resnice o pnevmatikah: vse, kar morate vedeti pred nakupom
Preberi še
Miti in resnice o pnevmatikah: vse, kar morate vedeti pred nakupom

Poleg profila se zimske in letne pnevmatike ločijo tudi glede na gumeno zmes oz. kemično sestavo le-te. Zaradi večje vsebnosti silike, snovi, ki je dokaj neobčutljiva na mraz in ohranja elastičnost pri nižjih temperaturah, so zimske pnevmatike precej mehkejše od letnih. Pri zimskih zato beležimo večjo porabo goriva (zaradi večjega količnika kotalnega upora pnevmatike iste velikost) in večji ogljični odtis (izpuste CO2), ne pa tudi obrabo, čeravno je včasih temu bilo tako. Včasih je tudi veljalo, da je pomemben zgolj profil oz. globina profila, ki sporoča, ali je pnevmatika še uporabna. Danes je pomembno tudi, ali je bila primerno skladiščena, način vožnje, tlak v pnevmatikah itd.

Letna guma mora imeti po slovenski zakonodaji najmanj 1,6 milimetra profila, zimska pa najmanj tri milimetre profila, kar je varnostno komajda še zadovoljivo. Z zmanjšanjem profila se zmanjša njena sposobnost odvajanja vode izpod tekalne površine. Zimska pnevmatika mora imeti oznako M+S, M.S, M&S, lahko tudi 3PMSF. Priporočljiva pa je tudi oznaka snežinke, ki je v nekaterih državah obvezna. Alternativa so celoletne pnevmatike, ki so nekakšen kompromis, saj zagotavljajo zadovoljiv oprijem, so pa nekoliko glasnejše in porabijo več goriva.
Veste, kaj pomenijo barvne pike na pnevmatikah?
Preberi še
Veste, kaj pomenijo barvne pike na pnevmatikah?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660