Moskisvet.com
concorde

Visoki obrati

Z novim concordom v 1 uri iz Londona v New York

N.J.
12. 08. 2015 07.47
24

'Stari' concorde je bil prvo operativno potniško letalo, ki je prebilo zvočni zid in potovalo z nadzvočno hitrostjo. Potoval je s hitrostjo kar 2,04 Macha na višini 17.700 metrov, redno linijo od Londona do New Yorka pa je preletel v pičlih 3 urah in 30 minutah. Za mnoge je letenje s hitrostjo, višjo od hitrosti zvoka, predstavljalo vznemirljivo izkušnjo, čas leta iz Londona do ZDA pa je bil več kot prepolovljen. Zdaj osnujejo novi 'stroj', ki naj bi isto pot opravil v le 55 minutah!

concorde
concorde FOTO: YouTube

Komercialni leti pod družbama British Airways in Air France, so leti s concordi potekali od 21. januarja 1976 do 24. oktobra 2003. Po terorističnem napadu na WTC v New Yorku 11. septembra 2001, ko je letalsko industrijo zajela kriza, so letala concorde umaknili iz prometa, saj je bilo vzdrževanje teh letal izjemno drago. A proizvajalec letal Airbus se je zdaj lotil novega projekta. Nova letalska 'pošast' naj bi letela hitreje kot katerokoli potniško letalo doslej.

Le slabo uro naj bi trajala pot od Londona do New Yorka z novim hipersoničnim letalom, imenovanim Ultra-rapid air vehicle. Potovalna hitrost naj bi bila 4,5 Macha, torej s hitrostjo, ki je enaka 4,5-kratniku zvočne hitrosti, kar pomeni okoli 5.512,7 km/h.

Pri prvem concordu je bilo nekaj težav z onesnaževanjem, ki jih nameravajo pri Concorde 2.0 odpraviti. Drvenje skozi atmosfero s tako visoko hitrostjo, pomeni nepredstavljivo glasno početje. Že let prvega concorda nad poseljenimi območji je bil izjemno moteč. Novi concorde naj bi ravno zaradi močnega hrupa, ki bi ga povzročal, letel precej više: če je stari concorde letel na višini nekaj manj kot 18 kilometrov, naj bi novi letel približno 30 km nad tlemi, torej skoraj še enkrat više.

Izkušnja za potnike naj bi bila skorajda podoba letu v vesolje, so prepričani ustvarjalci. Po skoraj navpičnem vzletu naj bi raketni motor izstrelil letalo visoko v atmosfero, tam bi letalo s pomočjo posebnih kompresorjev pospešilo do hipersonične hitrosti, ki je ohlapno definirana okoli 5 mach in nadaljevalo pot. Let visoko v atmosferi naj ne bi bil moteč za prebivalce na Zemlji. Letalo bi s posebnimi krilci na repu preusmerjalo hrup, ki bi ga proizvajal motor med letom, stran od Zemlje, tako da ta hrup tal sploh ne bi dosegel.

Med navpičnim vzletom bi potniki sedeli v posebnih sedežih, ki bi spominjali na visečo mrežo. Namesto 100 potnikov, kolikor jih je lahko prevažal prvi concorde, bi na tem lahko sedelo le 20 potnikov naenkrat. A ne gre se prehitro veseliti: na žalost napovedujejo, da bodo morala preteči vsaj še tri, če ne celo štiri desetletja, preden bo projekt tako dodelan, da bo dostopen za širšo javnost in da bo novi concorde lahko uporabljan za komercialne lete.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (24)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660