Moskisvet.com
Ayrton Senna

Visoki obrati

9 dejstev o Ayrtonu Senni, ki jih morate poznati

A.P.
22. 04. 2020 06.00
4

Brazilski dirkač Ayrton Senna da Silva je eden najbolj opevanih voznikov formule ena v zgodovini in sodi med dirkaške legende. Čeravno ima ''samo'' tri naslove svetovnega prvaka in ''le'' 41 zmag, je za mnoge največji dirkač vseh časov, dirkač, ki je na progi navduševal z mojstrstvom in drznostjo, v domovini pa bil ne le narodni heroj, ki je užival status polboga, ampak tudi sodobni Robin Hood, ki je daroval za otroke in revne. Njegova prezgodnja smrt je šokirala svet, kot je svet šokirala nedavna smrt košarkarja Kobeja Bryanta. Njegovega pogreba se je udeležilo več kot tri milijone ljudi.

Kot pri vsaki legendi je pri številnih anekdotah o Ayrtonu Senni veliko dodanega in tudi odvzetega, a četudi to zanemarimo, številke in dejstva govorijo dovolj glasno. Senna je bil velik človek na in zunaj dirkališča in eden redkih, ki je športu dal več, kot je ta dal njemu. Ne le njegova dirkaška zapuščina, njegova smrt, njegovo ultimativno ''žrtovavanje'', je formulo ena naredilo varnejšo.

Gerhard Berger je bil njegov najboljši prijatelj v karavani formule ena.
Gerhard Berger je bil njegov najboljši prijatelj v karavani formule ena. FOTO: Profimedia
11 stvari, ki jih radi pozabljamo o Michaelu Schumacherju
Preberi še
11 stvari, ki jih radi pozabljamo o Michaelu Schumacherju

V Monaku se je počutil kot v svoji dnevni sobi

Senna je na VN Monaka slavil šestkrat, dosežek, ki ga doslej ni izboljšal še nihče. Rekord je postavil tudi s tem, ko je v Monte Carlu med letoma 1988 in 1993 kar petkrat zapored stal na najvišji stopnički. Že na svoji prvi dirki na tem prizorišču leta 1984, ko je v močnem nalivu proti imenom, kot so Nigel Mansell, Niki Lauda in Keke Rosberg krotil nekonkurenčen bolid ekipe Toleman in pretil večnemu tekmecu Alainu Prostu, proti kateremu je bil proti koncu na krog za več sekund hitrejši in bi ga v nadaljevanju zagotovo prehitel, če ne bi zavihrala rdeča zastavica in dirka po 31 krogih ne bi bila predčasno zaključena. Na tej dirki sicer ni bil najhitrejši, saj se je iz ozadja vztrajno prebija tudi Nemec Stefan Bellof, ki pa je bil kasneje zaradi nepravilnega dirkalnika diskvalificiran in so mu odvzeli tretje mesto. Najslabša uvrstitev Senne na tem prizorišču? Tretje mesto iz leta 1986.

Šahovski mojster

Senna ni obvladal taktike le na dirkališču, pač pa tudi na šahovnici, saj je bil tudi izjemen šahist. Pogosto je na partijo izzval šefa ekipe Williams, Franka Williamsa, četudi sta bila na dirkališču tedaj še tekmeca – ekipi se je pridružil leta 1994. Frank je kasneje dejal, da je bil Brazilec vnaprej sposoben načrtovati tri poteze in štiri protinapade.

10 najbolj neslavnih rekordov v formuli ena
Preberi še
10 najbolj neslavnih rekordov v formuli ena

Prvi filozof med dirkači

Senna je imel je filozofski pogled na dirkanje. Kasneje v svoji karieri je nanj namreč začel gledal s filozofskega stališča in dirkanje doživljal kot metafizično izkušnjo. ''Določen dan in pod določenimi pogoji misliš, da imaš določene meje. Ko dosežeš to mejo, pomisliš: 'Okej, to je meja.' Ko dosežeš to mejo, se nekaj zgodi, kar naenkrat lahko sežeš še dlje. Z močjo uma, odločnostjo, nagonom in izkušnjami lahko letaš zelo visoko. Nenadoma sem se zavedal, da ne vozim več zavestno, ampak instinktivno – bil sem v drugi dimenziji,'' je pojasnil v intervjuju leta 1991.

Senna je imel filozofski pogled na dirkanje.
Senna je imel filozofski pogled na dirkanje. FOTO: Profimedia

Predvidel je svojo smrt

Senna in avstrijski dirkač Gerhard Berger sta več let pred nesrečo pretresala, kako bi se dalo izboljšati varnost na zloglasnem ovinku Tamburello, kjer je kasneje Brazilec izgubil oblast nad vozilom in usodno trčil v betonski zid in v čigar past se je v preteklosti ujelo veliko vozikov, tudi Berger. Senna je želel, da se zaščitna ograja prestava bolj nazaj, kar pa zaradi bližine reke Santerno ni bilo mogoče. Senna je tedanjemu moštvenemu tovarišu – za isto ekipa sta vozila med leti 1990 in 1992 in bila velika prijatelja, ki sta zganjala številne norčije – zaupal, da se boji, da bo na tem mesto nekoč nekdo umrl. Čez pet let so se njegove zle slutnje uresničile, žrtev nevarnega ovinka pa je bil prav sam.

''Slabe občutke imam, ko vozim ta dirkalnik na meji. Niti enega kroga nisem naredil, pri katerem bi se počutil samozavestno in udobno. V dirkalniku se ne počutim dobro,'' je Senna dejal na testiranjih kmalu po prestopu k Williamsu.
''Slabe občutke imam, ko vozim ta dirkalnik na meji. Niti enega kroga nisem naredil, pri katerem bi se počutil samozavestno in udobno. V dirkalniku se ne počutim dobro,'' je Senna dejal na testiranjih kmalu po prestopu k Williamsu. FOTO: Profimedia

VN Brazilije je dobil kljub okvari menjalnika

Ko je leta 1991 Senna dirkal v McLarnovem bolidu, se mu je proti koncu dirke na domači VN Brazilije pokvaril menjalnik, zaradi česar je ostal brez tretje, četrte in pete prestave, kar ga je prisililo, da je zadnjih sedem krogom vozil v šesti prestavi, kar je predstavljajo izjemen fizični napor za roke in ramena, saj je bil volan precej trši. Poleg tega je tri kroge pred koncem začelo še deževati. Zavoljo drznosti in spretnosti je zadržal prednost pred tekmeci, po dirki pa je bil tako zelo izmučen, da so mu morali pomagati iz bolida. Zaradi njegovega junaštva so ga v Braziliji celo predlagali za svetnika. To je bila sicer njegova prva zmaga na domači dirki.

Hamilton pojasnil, zakaj dirka s številko 44 in ji še naprej ostaja zvest
Preberi še
Hamilton pojasnil, zakaj dirka s številko 44 in ji še naprej ostaja zvest

Rešil je življenje dirkača Erica Comasa

Na dirki za VN Belgije v SPA-ju leta 1992 je Senna verjetno rešil življenje dirkaču ekipe Ligier, Ericu Comasu, potem ko je ta na kvalifikacija malce pred njim doživel hudo nesrečo, potem ko je z več kot 300 km/h trčil v zaščitno ograjo in pri tem izgubil zavest. Senna je zapeljal mimo, hitro ustavil svoj dirkalnik, stekel na pomoč tekmecu in kot prvi pritekel do nesrečnega Francoza, ki je z nogo še vedno pritiskal na pedalo za plin. Senna je hitro ugasnil motor in preprečil, da bi se bolid vžgal in bi prišlo do eksplozije. Vse do prihoda zdravniškega osebja je podpiral njegovo glavo, da mu je stabiliziral vrat. Coma je prepričan, da mu je hitra reakcije Brazilca rešila življenje in Francoz se je na dirko vrnil že naslednji dirkaški vikend. Senna je v svoji karieri pogosto opozarjal na pomen varnosti, žal pa je šele njegova smrt pripomogla k temu, da je prišlo do korenitih sprememb. Od njegove smrti je za posledicami nesreče v formuli ena umrl le en voznik in sicer Francoz Jules Bianchi, ki se je ponesrečil 17. julija 2015 v japonski Suzuki in po devetih mesecih kome umrl. Zaradi nesreče je z velikim zamikom in potem, ko je že okrevala, čeprav je njeno življenje dolgo čas viselo na nitki, oktobra leta 2013 umrla tudi španska voznica Maria de Villota, ki je julija 2012 utrpela hude poškodbe glave in izgubila desno oko, ko je kot testna voznica ekipe Marussia na stezi Duxford v Angliji treščila v tovornjak, ki je opravljal vzdrževalna dela ob stezi. Je pa Senna upajmo edini svetovni prvak v formuli ena, ki je umrl med dirkanjem.

Umrl z avstrijsko zastavo v žepu

Le dan preden se je 1. maja 1994 v Imoli smrtno ponesrečil Senna, je na kvalifikacijah za VN Imole umrl avstrijski dirkač Roland Ratzenberger, ki je prvo priložnost v formuli ena dobil pri 33-letih, a na svoji tretji dirki v veliki želji po kvalificiranju na dirko 30. aprila storil napako, ki je bila zanj usodna. Senna je želel prihodnji dan po dirki – v primeru, da bi se uvrstil na oder za zmagovalce – počastiti dirkača, zato je v žep zaščitne obleke – te so danes ognjevarne – stlačil avstrijsko zastavo. Žal je imela usoda z Brazilcem drugačne načrte in ni dobil te priložnosti, saj se je ta dan smrtno ponesrečil tudi sam. V njegovo čast še danes vsak Williamsov bolid v formuli ena nosi podobo ali logotip Senne, ki je bil v Braziliji popularnejši od nogometne legende Peleja.

Senna je s svojim brezkompromisnim dirkanjem navduševal ljubitelje bencinskih hlapov.
Senna je s svojim brezkompromisnim dirkanjem navduševal ljubitelje bencinskih hlapov. FOTO: Profimedia
Preroški Schumacher je to napovedal že leta 2008
Preberi še
Preroški Schumacher je to napovedal že leta 2008

S Prostom sta zakopala bojno sekiro

Senna in Alain Prost sta bila srborita tekmeca in sta naslove osvajala na račun napak en drugega. Francoz je imel v svoji pogodbi z Williamson celo klavzulo, ki je moštvu prepovedovala podpis pogodbe z Brazilcem. Ko se je Prost umaknil iz karavane kraljice motošporta in so se glave ohladile, sta nekoč smrtna sovražnika končno spregovorila in med drugim pred usodno nesrečo Brazilca pretresala, kako narediti formulo ena varnejšo.

Senna in Alain Prost sta si v roko segla šele, ko je Francoz volan obesil na klin.
Senna in Alain Prost sta si v roko segla šele, ko je Francoz volan obesil na klin. FOTO: Profimedia

Kariero je želel zaključiti pri nekonkurenčem Minardiju

Senna je želel kariero domnevno zaključiti pri ekipi Minardi. Brazilec in lastnik Giancarlo Minardi sta se poznala še preden je Senna debitiral v formuli ena. Minardi je že zgodaj opazil njegov talent in mu ponudil profesionalno pogodbo z njegovo ekipo F2. Senna je ponudbo zavrnil, se zahvalil za izkazano zanimanje in dejal, da tega ne bo nikoli pozabil. Kasneje so se njune poti križale v formuli ena in vez med njima se je poglobila. Senna naj bi se Minardijevi ekipi pridružil v znak zahvale, ker je ta v njem kot prvi prepoznal njegov potencial in bil do njega vedno iskren. Želela sta dirkati brez rezultatskega pritiska, Senna pa naj bi moštvu pomagal razviti konkurenčen bolid in privabiti sponzorje. Pripravljen je bil dirkati zastonj, kar samo kaže na njegovo veličino.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660