Martin je komaj čakal, da dopolni 18 let in bo lahko začel opravljati vozniški izpit. »Res je, lahko bi ga opravil že prej, a sta moja starša, ki bi me morala spremljati med vožnjo, zaradi službenih obveznosti veliko zdoma, zato sem raje počakal na polnoletnost,« pravi danes 19-letni fant in dodaja, da je bila pridobitev vozniškega izpita vsekakor pomembna prelomnica v njegovem življenju »Nenadoma sem postal mobilen, sam sem se lahko vozil na nogometne treninge in prijatelje peljal na žur,« se prvih mesecev po stavku 'Čestitam, opravili ste vozniški izpit!' spominja Martin.
A s tem še ni postal povsem polnopravni 'član' lastnikov dovoljenja za vožnjo. Do dopolnjenega 21. leta bo namreč voznik začetnik, za katere veljajo posebne omejitve. Tako v cestnem prometu ne sme imeti alkohola v organizmu, prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja pa se mu izreče, če v času treh let doseže ali preseže sedem kazenskih točk v cestnem prometu ali če v obdobju dveh let ne opravi obveznega usposabljanja za voznike začetnike.
Voznik začetnik je voznik motornega vozila do dopolnjenega 21. leta starosti in voznik motornega vozila dve leti od prve pridobitve vozniškega dovoljenja, ne glede na to, ali je bilo pridobljeno v Republiki Sloveniji ali tujini. Po opravljenem vozniškem izpitu se novi udeleženec v prometu zaradi pomanjkanja izkušenj namreč ne more takoj kosati z zrelejšimi vozniki. Znanje, ki ga je pridobil v šoli vožnje, se mora naučiti pravilno uporabiti v vsakdanjih situacijah, zato mora v obdobju najmanj štiri mesece in največ dve leti od pridobitve vozniškega dovoljenja opraviti dodatno usposabljanje voznikov začetnikov, v okviru katerega se seznanijo z neugodnimi situacijami, ki jih lahko srečajo v vsakdanjem prometu, in se naučijo, kako v takšnih primerih reagirati.
Z izbiro ponudnika usposabljanja ni imel težav
Glede na to, da je cena za program dodatnega usposabljanja za voznike začetnike določena z zakonom in zato povsod enaka, se je Martin pri 19. letih odločil usposabljanje voznikov začetnikov opraviti v AMZS Centru varne vožnje na Vranskem, saj je prepričan, da bo tam pridobil največ znanja ter izkušenj. »Usposabljanje poteka pod budnim očesom vrhunskih inštruktorjev na največjem in najbolj dovršenem poligonu v Sloveniji, kar pomeni, da bova tako jaz kot moj avto v varnih rokah. Za enako ceno bom torej deležen veliko pestrejšega, bolj zabavnega in bogatejšega doživetja, ker bom varno vožnjo opravljal med počitnicami, pa bom za darilo prejel še sončna očala, ki mi bodo med vožnjo prišla še kako prav,« svojo odločitev utemeljuje mladi bodoči študent fizioterapije.
Mnogi vozniki začetniki mislijo, da je usposabljanje sestavljeno iz suhoparnega predavanja in dolgočasnih nekaj krogov po poligonu. Nikakor! To dokazuje tudi posebej eksperiment, ki so se ga lotili v AMZS: skupino 12 mladih voznikov so povabili, da opravijo program dodatnega usposabljanja za voznike začetnike. Začetni strah in nelagodje pri udeležencih sta hitro zamenjala adrenalinsko vzdušje in glasno vzklikanje med manevriranjem po stezi. Že po nekaj minutah je bilo jasno, da varna vožnja v AMZS Centru varne vožnje na Vranskem ni nikakršen bav-bav, temveč edinstveno doživetje, polno smeha in zabave. Odzive udeležencev eksperimenta si lahko pogledate v spodnjem video posnetku:
Kot pojasnjujejo v AMZS, program dodatnega usposabljanja za voznike začetnike predstavlja priložnost, da se znanje novega voznika obogati na zabaven, adrenalinski in obenem preventiven način. V percepciji mnogih mladih je tečaj varne vožnje za voznike začetnike strošek, »čist nepotreben« in »bedna obveznost«. Zadnje, kaj potrebujejo, je še eno »resno« in »dolgočasno predavanje«, kjer bo "nekdo pametoval", kako naj živijo svoje življenje. Na žalost se mladi ne zavedajo, da je tečaj varne vožnje nekaj povsem drugega. 8 ur polnih doživetij in spoznanj skozi presenetljivo zabavne izzive, kjer dobijo koristne prakse varne vožnje z lastnim preizkusom svojih sposobnosti. "Tečaj varne vožnje v AMZS centru Vransko mladim predstavimo kot atraktivno in emocij polno doživetje, s katerim sami preskusijo svoje sposobnosti ter pridobijo neprecenljivo znanje in izkušnje, koristne za varno vožnjo skozi vse življenje," pojasnjujejo v AMZS.
Da ne ostanete brez vozniškega izpita
Na usposabljanje mora voznik, poleg veljavnega vozniškega izpita, prinesti tudi karton voznika začetnika, ki ga prejme, ko prevzame vozniško dovoljenje. Vozniško dovoljenje se vozniku začetniku podaljša, ko opravi program dodatnega usposabljanja voznikov začetnikov in predloži potrdilo o opravljenem dodatnem usposabljanju voznikov začetnikov.
Vozniku začetniku lahko pristojni organ največ enkrat podaljša veljavnost vozniškega dovoljenja za obdobje, potrebno za izpolnitev predpisanih obveznosti, vendar ne več kot za eno leto. Če predpisanih obveznosti tudi v tem roku ne izpolni, se mu izda novo vozniško dovoljenje le, če ponovno opravi vozniški izpit. V tem primeru ponovno postane voznik začetnik.
Sponzorirana vsebina
POTEGUJ SE ZA SUPER NAGRADO!
Bodi faca in v prijavnici predlagaj 'hashtag', ki najbolje opiše doživetje na spodnji sliki ter se poteguj za kulska sončna očala. Hitro v akcijo!