Moskisvet.com
Pregled vozila

Visoki obrati

Vas mika ’čipiranje’?

Aleš Majerič
15. 10. 2012 08.11
20

Vaš jekleni konjiček nikamor ne ’vleče’? Se vam zdi poraba goriva previsoka? Bi si želeli, da bi bil vaš avtomobil bolj odziven in bolj poskočen?

Chiptuning
Chiptuning FOTO: Arhiv proizvajalca

Če vneto prikimavate na vsa zgornja vprašanja, je pravi čas bodisi za menjavo avtomobila ali pa ’friziranje’ vašega štirikolesnika. Cenovno bolj ugodna in bolj preprosta rešitev je gotovo povečanje moči motorja, to pa lahko storite na več načinov. Poznavalci se največkrat lotijo predelave zračnega čistilca in zajema zraka, predelave izpuha, do predelave samih motornih komponent, turbinskih polnilnikov in krmiljenja motorja. Omenjeni posegi zahtevajo veliko strokovnega znanja, cenovno predstavljajo velik zalogaj, obenem pa so največkrat povezani s skrajšanimi servisnimi intervali in krajšo življenjsko dobo sestavnih komponent. Najbolj razširjen način povečevanje zmogljivosti vašega avtomobila je dandanes t.i. ’chiptuning’.

Kaj je optimiranje motorne elektronike?

V osnovi gre za optimizacijo delovanja motorne krmilne naprave, ki je zadolžena za krmiljenje vžigalnih in vbrizgovalnih časov, krmiljenje plina in stopalke za plin, krmiljenje ventilov, turbinskega polnilnika in priprave prave mešanice zraka ter goriva. Ob samem postopku ’chiptuninga’ ne gre za nikakršno fizično menjavo čipov, temveč gre za prepis tovarniškega motornega programa (mape), z optimiranim motornim programom.

Chiptuning
Chiptuning FOTO: Arhiv proizvajalca

Zakaj takšnega krmiljenja ne vgradijo že v tovarni?

Avtomobili, ki zapeljejo s prodajnih trakov so optimirani za povprečnega uporabnika. Proizvajalec mora tako zagotoviti, da bo motor deloval tako v vročini kakšne bližnjevzhodne puščave, kakor tudi v mrazu ruskih velemest. Inženirji v avtomobilskih tovarnah morajo upoštevati, da so potencialni uporabniki njihovih vozil lahko taksisti, policisti, nadebudni ’hobi’ dirkači ali pa previdne mamice. Avtomobil mora delovati v vseh okoliščinah, obenem pa morajo proizvajalci upoštevati še posamične zavarovalne in cestninske razrede, ki vplivajo na ceno zavarovanja in registracije vozil. Obenem je moč motorja tudi odličen tržni prijem, ki ga zanjo proizvajalci še kako spretno unovčiti.

Kakšne koristi prinaša ’čipiranje’?

Optimiranje motorne elektronike v prvi vrsti prinaša povečanje moči in navora pogonskega agregata. Pri dizelskih motorjih optimizacija v večini primerov prinaša tudi manjšo porabo goriva (v nekaterih primerih tudi do 10 ali 20 %), pri bencinskih motorjih pa se mora uporabnik odločit ali bi rad večjo moč ali večjo ekonomičnost. Nekateri proizvajalci programske opreme ponujajo tudi t.i. ’Flash naprave’. Naprave imajo prednaložene programe motorne elektronike (ponavadi ekonomični, tovarniški in zmogljivi program), uporabnik pa način delovanja motorja izbira sam. Večji navor in večja moč se odražajo v boljših pospeških in boljši odzivnosti motorja, končna hitrost pa se bistveno ne spremeni. Prirast moči je odvisen o vrste motorja, v praksi pa je moč in navor motorjev opremljenih s turbinskim polnilnikom povečati za 20 do 40 %.

Pregled vozila
Pregled vozila FOTO: Thinkstock

Je vaš pogonski agregat primeren za ’chip tuning’?

Če si lastite osebni avtomobil, tovorno vozilo, traktor, motorni čoln ali kakršnokoli drugo prevozno sredstvo, ki ga poganja prisilno polnjeni motor z notranjim izgorevanjem, mu lahko privoščite optimizacijski ’tretma’. Učinki pri pogonskih agregatih, ki niso opremljeni s turbinskim polnilnikom, so v primerjavi s ceno zanemarljivi in se ne izplačajo.

Na kaj morate biti pozorni pri optimizaciji motorne elektronike?

Dandanes smo priča pravi pravcati poplavi ’chiptuning’ mojstrov. Vsakdo si lahko s 50 evri privošči priključek in programsko opremo za optimiranje. Predelave tovrstnih ’hobi’ mojstrov so cenovno ugodne in ponavadi stanejo zgolj polovico toliko, kolikor zahtevajo uradni trgovci. Vendar tudi pri tuningu velja pravilo ’Malo denarja, malo muzike.’. Uradni zastopniki ob posegu izvedejo vse potrebne diagnoze in meritve, za svoje storitve ponujajo garancijo, pri boljših zastopnikih pa si lahko, proti doplačilu, omislite celo zavarovanje pogonskega sklopa. Povedano po domače – ’zariban’ motor po posegu, ki vam ga je popoldne opravil prijatelj, vas bo stal nekaj sto evrov, v primeru profesionalne storitve in zavarovanja pa škoda ne bo tako občutna. Prav tako se pred posegom pozanimajte pri zastopniku proizvajalca vašega vozila – nepooblaščen poseg v motor največkrat razveljavi garancijo proizvajalca!

Koliko stane takšen poseg?

Za optimizacijo delovanja vašega pogonskega agregat boste, odvisno od prostornine, vrste in starosti motorja, v povprečju odšteli od 300 do 600 evrov. Zraven prištejte še slabih 200 evrov za zavarovanje v primeru okvare pogonskega sklopa in še strošek homologacije. Čipiranje velja za poseg v motorno elektroniko in to zahteva t.i. posamično odobritev predelanega vozila oz. vpis predelave v potrdilo o skladnosti (homologacijski kartonček). V primeru, da tega ne storite in vas z načipiranim vozilom zasači policija, vas čakata kazen 400 evrov in izredni tehnični pregled.

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (20)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660