Moskisvet.com
yugo

Visoki obrati

Kaj o našem 'Jugecu' pravijo Američani?

Ma.K.
15. 02. 2017 16.57
138

Pred tedni se je na svetovnem spletu pojavil posnetek, v katerem Američan Doug DeMuro ocenjuje legendarni avtomobil yugo, ki je svoj čas kraljeval tudi na sloveskih cestah. A če večina Slovencev yugo danes gleda kot na kultno vozilo, ki morda ni bilo ravno tehnično dovršeno, imelo pa je presneto vzdržljivo karoserijo, pa je ameriški pogled na jugoslovanski avtomobilski simbol precej drugačen ...

Američan Doug DeMuro, ki na svojem kanalu družbenega omrežja Youtube ocenjuje in testira bolj ali manj prestižne avtomobile, se je pred nedavnim lotil tudi simbola nekdanje Jugoslavije, legendarnega yuga. »To je yugo. Majhen avtomobil, ki smo ga v ZDA uvažali iz Jugoslavije konec osemdesetih in v začetku devetdesetih let,« uvodoma pove o avtomobilu, ki so ga začeli proizvajati leta 1980 v tovarni Zastava v Kragujevcu.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Ko si šel po avto, nisi vedel, kakšne barve bo

Jugoslovanski kupci avtomobilov, kot je bil yugo, v tistem času niso mogli izbirati barve karoserije, na avtomobil pa so čakali tudi več mesecev. Ko so se odpravili po avtomobil, tako še niso vedeli, v kakšni barvi ga bodo dobili. Čeprav je bil škatlast, pomanjkljivo izdelan in pogosto pokvarljiv in čeprav osnovni model ni imel niti radia niti klime, zračnih blazin in prostora na armaturki, se ga veliko voznikov pri nas spominja kot 'najboljšega prijatelja', ki ga ni bilo mogoče kar tako razbiti. Še več, številni pravijo, da so morali v primeru, da je 'zatajil' na cesti, celo z železno palico tolči po njem, da so se lahko pripeljali do doma. A pripeljal jih je povsod.

Ne glede na vse yugo ostaja legenda, ki jo poznajo po vsem svetu. Tudi v ZDA. A tam se ga spominjajo nekoliko drugače. »Ni bil ravno dober. V bistvu je bil zelo slab,« v posnetku pravi DeMurro. Za to, da je yugo sploh našel pot čez ocean, se lahko Američani zahvalijo naftni krizi in poslovnežu Malcolmu Bricklinu, ki je hotel Američanom ponuditi zelo poceni in preprost avtomobil ter ga začel leta 1986 uvažati iz daljnje Jugoslavije. Američani so ga označili za avtomobilsko čudo komunističnega režima, ki je stalo takratnih 3.990 ameriških dolarjev. A yugo je čez lužo za krajši čas postal celo pravi prodajni hit, družbo Yugo America pa je kupil avtomobilski gigant Chrysler.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Ob boku porscheju in ferrariju

Zanj naj bi po besedah DeMura veljalo, da je nekje med normalnim avtomobilom in vozovnico za avtobus. »In ni jih malo ljudi, ki bi vam bolj svetovali, da je izbira avtobusne vozovnice celo boljša zamisel, saj je bila cenejša, bolj čista in pogosto bolj zanesljiva oblika prevoza,« pove Američan in v posnetku nato izpostavi številne pomanjkljivosti jugoslovanske legende med avtomobili, med drugim to, da je močno onesneževal okolje, imel starodobni videz in borno opremo. Čudi se, kako so lahko avtomobil, ki je videti kot vozilo iz petdesetih ali šestdesetih let prejšnjega stoletja, prodajali pred tremi desetletji, istočasno kot porsche 959 in ferrari F40.

V nadaljevanju posnetka se z lastnikom jugoslovanskega starodobnika Austinom odpravi na testno vožnjo, ki je precej glasna, Dough pa se ne more načuditi opletanju menjalnika. Lastnik Austin testirancu pove, da je yugota izbral zato, ker je imel od nekdaj rad nenavadne avtomobile in potarna, da je za ta avtomobil danes v ZDA praktično nemogoče dobiti rezervne dele, zato številne fukcije ne delujejo več.

Vozen yugo danes v ZDA stane okrog tisoč ameriških dolarjev, Austin pa se pohvali, da je kljub temu, da živi v mestu in bi torej pričakovali, da ga na širokih hitrih cestah vsi prehitevajo, večinoma on tisti, ki prehiteva druge. »Peljem se tudi 80 na uro. Razen v klanec,« še doda, na vprašanje, ali se med vožnjo pri taki hitrosti počuti varnega, pa kot iz topa izstreli: »Niti slučajno!« Kljub temu sta Američana glede na videno v vožnji kar uživala.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Prvega je dobil Tito

Jugo (pozneje yugo) je bil trivratni osebni avtomobil, ki so ga med letoma 1980 in 2008 izdelovali v tovarni Crvena Zastava. Zrisal ga je Giorgetto Giugiaro, narejen pa je bil na šasiji uspešnega italijanskega avtomobila Fiat 127. Ročno izdelanega so jeseni leta 1977 najprej podarili takratnemu jugoslovanskemu predsedniku Josipu Brozu Titu, tri leta pozneje pa so zagnali serijsko proizvodnjo. Bil je prvi samostojni projekt kragujevške tovarne avtomobilov, saj so vsi pretekli modeli bili le replike vozil, ki jih je proizvajal Fiat.

Yugo je bil zasnovan kot družinski avtomobil, ki je nasledil priljubljenega fička oziroma Zastavo 750. Vsa leta proizvodnje je vozilo ohranjalo bolj ali manj enako zunanjo podobo – v večini je šlo za kozmetične in manjše tehnološke popravke. Vozilo so nekajkrat preimenovali, vendar je v zavesti vseh ostalo prvotno ime. Yugo je bil proizveden v več različicah: Jugo 45, jugo 55, yugo 60, yugo 65, yugo GV, yugo cabrio in yugo tempo. Medtem ko je Zastava med letoma 1978 in 2008 v Kragujevcu izdelala 794.428 yugov, jim jih je uspelo med letoma 1985 in 1992 v ZDA prodati 141.651.

20. novembra leta 2008 je tovarno Zastava zapustil zadnji yugo. Skupno so jih v vseh letih proizvodnje izdelali skoraj 800 tisoč. Avtomobili so bili na voljo tako na jugoslovanskem, kot tudi na evropskem in ameriškem trgu. A ne glede na to, ali so ga lastniki oboževali ali pa ga imeli za najslabpi avto vseh časov, yugo ostaja legenda, znana po vsem svetu. Tudi zahvaljujoč številnim filmskim uspešnicam, v katerih se je pojavil, nastopil je celo v videospotu Metallice, bil pa je tudi "zvezda" televizijske oddaje Top Gear, v kateri voditelj Jeremy Clarkson z njim ni bil prizanesljiv.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (138)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 685