Moskisvet.com
Američani prisegajo na preizkušeni abrams.

Visoki obrati

Takšen bo tank prihodnosti

A.M.
13. 05. 2013 08.25
19

Princip vojnih oklepnikov je že dolga leta nespremenjen – gosenice, težak oklep, močan in požrešen motor in smrtonosen top. Spreminjanje načina bojevanja pa zahteva obširne spremembe tankovske zasnove.

Bodo na bojiščih nekoč vladali takšni oklepniki?
Bodo na bojiščih nekoč vladali takšni oklepniki? FOTO: Arhiv proizvajalca
Trenutno poznamo oklepnike, ki so namenjeni podpori pehote, težke bojne tanke in lahke transportne oklepnike, ki so namenjeni prevozu vojakov in ranjencev. Svetovne velesile že nekaj časa razmišljajo o ukrepih, ki bi pocenili izdelavo in vzdrževanje tankov, obenem pa izboljšali njihove sposobnosti in prilagodljivost. Podobno pot so ubrali proizvajalci osebnih vozil, ki za več avtomobilov uporabijo enako osnovo, ki jo primerno prilagodijo.

Američani razmišljajo ’univerzalno’

Preko ’luže’ si želijo večnamenski oklepnik, ki bo lahko prepeljal devet vojakov in tri člane posadke. S tem bi nekako zapolnili vrzel med težkimi bojnimi tanki in oklepnimi transporterji. Načrtujejo univerzalno modularno osnovo, ki jo bodo lahko uporabili tako za izdelavo bojnih tankov, tankov za prevoz vojakov ter ranjencev in izdelavo lahkih oklepnikov.

CV-90 s posebnimi termoelektričnimi ploščami 'oponaša' skupino manjši vozil ali dreves.
CV-90 s posebnimi termoelektričnimi ploščami 'oponaša' skupino manjši vozil ali dreves. FOTO: Arhiv proizvajalca
Evropa je v prednosti

Prihodnost oklepnikov je v sodobni tehnologiji. Medtem ko bo oblika ostala dokaj nespremenjena, bo notranjost revolucionarna. Večino opravil bodo prevzeli računalniki, ki bodo nenehno v povezavi s poveljstvom. Ažurni podatki bodo omogočali sprotno prilagajanje taktike, uničevanje tarč in optimizirano delovanje. Oklepnike bo moč brez večjih težav prilagoditi vsaki posamični nalogi.

Lep primer takšnega tanka je švedski CV-90. 30-tonski oklepnik lahko prepelje osem vojakov in tri člane posadke. Lahki oklepnik tehta pol manj kot konvencionalen bojni tank. Namenjen je prevozu vojakov in ranjencev, po potrebi ga lahko opremijo celo s 105-milimetrskim topom ali 120-milimetrskim možnarjem. Poganja ga sodobni dizelski osemvaljnik s 600 kilovati, s pomočjo samodejnega menjalnika pa doseže hitrosti do 70 km/h. Za CV-90 razvijajo posebno vrsto termoelektričnih plošč, ki tank naredijo neviden za infrardeči izstrelek, vse naprave za elektronsko opazovanje pa lahko pretenta s tem, da se 'zamaskira' v skupino manjših vozil ali rastlin. S ceno treh milijonov evrov je v primerjavi z ameriškim abramsom cenejši kar za 4 milijone evrov.

Prilagodljivi CV-90 lahko opremijo tudi s 120-milimetrskim možnarjem.
Prilagodljivi CV-90 lahko opremijo tudi s 120-milimetrskim možnarjem. FOTO: Arhiv proizvajalca


Rusi zopet razmišljajo drugače

Sicer se ogrevajo za enako platformo, nikakor pa se ne mislijo odreči težkim bojnim oklepnikom. Ruski koncern Uralvagonzavod je pred časom predstavil prototip takšnega bojnega vozila. T-95 je 55-tonski tank, ki ga razvijajo od leta 1995, ruske oblasti so nad projektom že večkrat obupale in nameravajo do leta 2025 uporabljati aktualni T-90 MBT. O njegovem nasledniku krožijo zgolj špekulacije. Z njim naj bi upravljala tričlanska posadka, ki bo nameščena v posebnem predelku in ločena od vseh glavnih komponent. Oborožen naj bi bil s 125-milimetrskim glavnim topom in 12,7-milimetrskim pomožnim topom. Poganjal ga bo nov dizelski motor z močjo do 1.600 kilovatov, z enim polnjenjem pa naj bi prevozil 500-kilometrsko razdaljo pri hitrostih do 80 km/h.

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 400