Moskisvet.com
image (28)

Visoki obrati

Tablični računalnik na steroidih

S.R.
30. 03. 2011 15.45
1

Kljub temu da ogromni zasloni na dotik, kot je na primer Microsoftov Surface, še niso zaživeli, pa tehnologija vztrajno napreduje. Uporabnosti takšnih zaslonov se zavedajo tudi finski znanstveniki, ki so razvili ogromen zaslon za ogled mikroskopskih vzorcev.

Raziskovalci finskega inštituta za molekularno medicino (FIMM – Institute for Molecular Medicine Finland) so v sodelovanju s finskim podjetjem Multitouch Ltd namreč izdelali velikanski zaslon na dotik z diagonalo kar 116 centimetrov ter mikroskop, s katerim sliko skeniramo. Ogromen zaslon upravljamo z dotikom, prepozna pa tudi različne kretnje.

Sistem tako kombinira t. i. spletno mikroskopiranje in velik zaslon, tako da po besedah raziskovalca dr. Johana Lundina dobimo nekakšen „iPad na steroidih.“ Gre predvsem za uporabno interaktivno učno orodje, saj lahko sliko s preprostim razmikom s prstom ali 'ščipanjem' do 1000-krat povečamo, tako da lahko študentje vidijo tudi podrobno sestavo celic.

Virtualno mikroskopijo so sicer razvili na univerzah v Helsinkih in Tamperi že pred nekaj leti. Tako kot pri običajnem mikroskopiranju gre tudi tu v bistvu za opazovanje bioloških vzorcev, ki jih s pomočjo posebnega optičnega čitalnika nato pretvorijo v digitalno obliko in shranijo na strežnik. Tako nastanejo 'navidezni diapozitivi', ki so lahko sestavljeni tudi iz 50.000 različnih digitalnih slik vzorca pri veliki povečavi. Velikost teh sestavljenih slik je lahko do 200 gigabajtov, mogoče pa si jih je ogledovati prek spleta na domačem računalniku, pametnem telefonu ali, tako kot v tem primeru, zaslonu na dotik z diagonalo 116 centimetrov.

Slike, ki bi v fizični obliki lahko zavzele tudi celotno steno, lahko profesorji brez težav pokažejo svojim študentom ter jih pri tem prosto obračajo in približujejo. Zaslon pa med drugim prepozna tudi dotike več uporabnikov naenkrat. Po beseda dr. Johana Lundina je učna krivulja izredno kratka, še posebej v primerjavi z običajnim mikroskopom. Priprava vzorcev je pri slednjem namreč kar dolga, treba pa je biti tudi precej natančen. Nova tehnologije bo do izraza prišla predvsem na srečanjih znanstvenikov, kjer si več uporabnikov naenkrat želi ogledati isto fotografijo.

Delovanje novega 'mikroskopa' in postopek priprave vzorca pa si oglejte v spodnjem videu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660