Mercedes serije 300 je že ob razvoju leta 1955 poganjal za tiste čase prav neverjetni 3-litrski motor, ki je avtomobilu omogočal močnih 170 konjskih moči. Samo ogrodje avtomobila je tehtalo 50 kilogramov in je bilo narejeno iz aluminija. Avtomobil je kmalu začel dosegati uspehe na dirkalnih stezah in se z izjemnimi zmogljivostmi za vedno zapisal v zgodovino. Še danes velja za izjemen primerek, za katerega so strastni zbiralci pripravljeni odšteti izjemno veliko denarja. To potrjuje tudi dražba, ki je pred nekaj meseci potekala v avstrijski prestolnici – čeprav so dražitelji pričakovali, da bi legendarni mercedes lahko dosegel ceno med 900 tisoč in 1,2 milijona evrov, je bil na koncu prodan za skoraj tristo tisočakov več. Neznani kupec je zanj namreč odštel kar 1.492.600 evrov.
Mercesed-benz 300SL Gullwing je bil ob predstavitvi leta 1954 najhitrejši serijsko proizveden avtomobil na svetu. Izhajal je iz dirkalnega avtomobila W194, ta dirkalnik, prilagojen cestnemu prometu pa je imel svoj debi na newyorškem avtomobilskem salonu leta 1954. Leto pozneje je bil proizveden primerek, ki je bil 1. decembra predmet dunajske dražbe. Bil je dvestoti izmed okrog 1.400 proizvedenih kupejev (coupéjev) te vrste. Za uresničitev proizvodnje leta 1955 se imajo pri mercedesu zahvaliti Združenim državam Amerike, kjer so nemudoma brez večjih težav prodali kar 80 odstotkov vseh primerkov avtomobila. Povsem novega je kupil tudi Ambie Collins iz ameriške zvezne države New York, nato pa je avtomobil dvakrat zamenjal lastnika, preden se je vrnil na evropska tla in se leta 1979 pridružil zbirki Wiesenthal na Dunaju.
Pred dražbo je bil deležen temeljite prenove
Jekleni lepotec, v katerega je proizvajalec v času razvoja vložil vso svoje znanje, ima še vedno temno registrsko oznako W-7990, ki je bila izdana 28. februarja leta 1979 in je gotovo eden izmed zadnjih še delujočih Gullwingov na svetu. Še preden je postal del zbirke, je bil deležen temeljite prenove notranjosti, tako da so prvotne sedeže iz karirastega tekstila zamenjali s črnim usnjem. Leta 1992 so restavrirali še karoserijo, njihovo delo pa je bilo po fazah natančno dokumentirano s fotografijami in opisi. Ob prelomu tisočletja so prenovili še motor in tako je bil 300SL Gullwing nared za nove dogodivščine. Uspešno je tekmoval na Alpenfahrtu, Ennstal Classicu in na Mille Miglia. Tudi srečanje SL kluba v Laxenturgu je bil vedno trdno zabetoniran datum v njegovem dnevniku načrtovanih voženj. Ta avtomobil je tako v nasprotju s preostalimi statičnimi muzejskimi primerki v zadnjih dvajsetih letih naredil več kot 30 tisoč kilometrov.
S prekrasno patino v notranjosti in izjemnim restavracijskim delom na zunanjem predelu, je njegova končna podoba naravnost fascinantna. A 300 SL je bil vedno več kot samo običajno vozilo: bil je dirkalni avtomobil, ki je bil oblikovan za vožnjo po cesti. Velja bolj za umetniško delo kot pa za prevozno sredstvo. Sicer pa ima ta serija avtomobilov še danes zelo visoko vrednost: cene njenih primerkov se namreč gibljejo med enim in dvema milijonoma evrov. Strokovnjaki se strinjajo, da bo moralo preteči še kar nekaj časa, preden se bo kakšen avtomobil lahko dostojno postavil po robu temu modelu, ki je bil kar 40 let v lasti istega podjetja.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV