Moskisvet.com
image (28)

Visoki obrati

Sledenje uporabnikom postalo jabolko spora

S.R.
28. 04. 2011 13.12
4

V kolikor si lastite iPhone ali iPad z nameščenim operacijskim sistemom iOS4, vas bo morda zanimalo dejstvo, da naprava shranjuje podatke o vaši lokaciji v skrito in nezaščiteno datoteko, uporabniki pa pri tem nimajo prav nobene besede.

Podatki se ob obnovitvah sistema ne izgubijo, prenesejo pa se tudi na druge naprave, ki se sinhronizirajo z iPhonom ali iPadom. Čeprav nič ne kaže na to, da se Steve Jobs igra 'velikega brata,' pa gre vseeno za zelo zanimivo lastnost, ki lahko pomeni tudi potencialno nevarnost. Sicer je res, da je možnost za kaj takega zelo majhna, a so taki podatki v napačnih rokah vseeno lahko škodljivi.

O sledenju uporabnikov sta prva poročala 'tehno blogerja' Alasdair Allan in Pete Warden, ki sta z nekaj preprostimi tehnikami informacije gibanju uporabnikov prenesla tudi na zemljevid. Na napravi z operacijskim sistemom iOS4 se beležijo podatki o zemljepisni širini in dolžini, ter o času, ob katerem se je naprava (in seveda tudi njen lastnik) nahajala na določeni lokaciji. Ker naj bi se vse skupaj začelo s četrto verzijo (ki je izšla aprila 2010) Applovega operacijskega sistema, sta Allan in Warden lahko pridobila za okoli eno leto podatkov o lokacijah. Slednje naprava pridobi ob triangluaciji z oddajniki, ki se zgodi ob vsakem večjem premiku uporabnika.
Podatki se shranjujejo v datoteki imenovani consolidated.db, ki je nešifrirana in dostopna vsakomur, ki vašo napravo dobi v roke (če seveda ve kje iskati). Allan in Warden kot rešitev priporočata enkripcijo varnostnih datotek preko servisa iTunes, ponujata pa tudi nekaj aplikacij, s katerimi lahko dostopamo do teh podatkov. Sicer nič ne kaže na to, da bi naprave podatke pošiljale Applu oziroma komurkoli drugemu. Podatke o lokacijah sicer zbirajo tudi drugi telefoni, a je do njih brez sodnega naloga nemogoče priti.

Tovrstno sledenje naj sicer ne bi bilo nič novega, saj ga je že pred letom dni natančno opisal strokovnjak za računalniško varnost Alex Levinson. Alex je bil hkrati tudi eden prvih, ki je odkrito nasprotoval trditvam Allena in Wardena. Najprej je izpostavil dejstvo, da Apple teh informacij ne zbira, saj to med drugim prepoveduje tudi kalifornijska zakonodaja. Po njegovih trditvah se zabeleženi geografski podatki uporabljajo pri aplikacijah, kot sta na primer Maps in Camera. Poleg tega sledenje uporabnikom po Alexovem mnenju ni nič novega, še manj pa skritega. Že prejšnje verzije operacijskega sistema so namreč zbirale geografske podatke, le da se je datoteka takrat imenovala h-cells.plist in se je nahajala na drugem mestu v telefonu. Povrh vsega naj bi Alex in različni drugi t.i. 'računalniški forenziki' že pred izidom iOS4 dobro vedeli za 'sumljivo' datoteko consolidated.db in o njej tudi obširno razpravljali.

Kljub pomirjujočim odzivom, da ne gre za še en način nadzora 'velikega brata,' pa sta dva Applova uporabnika že vložila tožbo proti podjetju iz Cupertina, v kateri slednjega obtožujeta, da z beleženjem lokacije krši kalifornijske zakone in ogroža uporabnike. Tožnika sta Vikram Ajjampur, lastnik iPhona iz Floride in William Devito, uporabnik iPad-a iz New Yorka. V tožbi sta navedla, da '“dostopnost nezaščitenih informacij na Applovih napravah za uporabnike predstavlja resno tveganje, ki lahko privede tudi do vdora v zasebnost in zalezovanja.“
Applu pa v pomoč pri obrambi zagotovo ne bo dejstvo, da so julija leta 2010 kongresniku Edwardu Markeyu poslali pismo, v katerem podrobno opisujejo (sicer anonimno) zbiranje podatkov o premikih uporabnikov, z namenom izboljšanja uporabniških storitev. V pismu sicer niso natančno navedli datoteke consolidated.db, a je več kot očitno, da gre prav za ta 'zlovešči' kos operacijskega sistema.
Dober teden po razkritju informacij pa se je že oglasil tudi Apple in priznal, da je zbiranje geografskih podatkov le hrošč v sistemu, ki pa ga nameravajo v kar najkrajšem času odpraviti. Vprašanje pa je, ali bo to oba Applova uporabnika odvrnilo od tožbe. Slednja že na prvi pogled izgleda precej oportunistična, saj je bila vložena le nekaj dni po razkritju teh informacij. V kolikor se bo zgodba na sodišču nadaljevala, pa bo Apple zadevi moral posvetiti malce več pozornosti, saj želita Devito in Ajjampur 'jabolčno' podjetje tožiti v imenu vseh uporabnikov iPhonov in iPadov. Kalifornijsko podjetje pa si zagotovo ne želi prek sto milijonov jeznih uporabnikov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660