Moskisvet.com
image (28)

Visoki obrati

Gradi se največja sončna elektrarna na svetu

R.B.
01. 08. 2011 13.56
2

Ljudem z zmožnostjo odločanja postaja čedalje bolj jasno, da so sončni žarki zastonj energija, ki jo je treba izkoristiti. Tudi tradicionalno 'naftno' usmerjeni Američani začenjajo vlagati v obnovljive energetske vire.

Poraba energije na svetu se stalno povečuje in dokazano je, da z izkoriščanjem zemeljskih virov, kot so nafta, premog in zemeljski plin, degradiramo ozračje in zemeljsko površino. Obnovljivi viri so na drugi strani zastonj in praktično neomejeni. Sončna energija je izredno uporaben vir energije, atmosfera, oceani in litosfera jo absorbirajo za kar 3.800.000 exajoulov (trilijon - milijarda milijard) na letni ravni, kar je dvakrat več, kot bi po projekcijah človeštvo do konca zemeljskih zalog pridobilo iz vseh omejenih virov (nafta, zemeljski plin, premog in uran). 89 tisoč teravatov sončne energije je na voljo za pridobivanje električne energije, kar je še vedno 6.000-krat več od vseh trenutnih človeških potreb po energiji na svetu.

Današnje fotovoltaične plošče, ki pretvarjajo sončne žarke v električno energijo, so plod znanja zadnjih nekaj desetletij, čeprav je efekt fotovoltaike odkril že Alexandre-Edmond Becquerel leta 1839. Najnovejše fotocelice so v elektriko sposobne pretvoriti med 12 in 18 odstotkov sončne energije, prihajajo pa že celice z izkoristkom, ki znaša več kot 20 odstotkov. Slednje so še drage, vendar je za pričakovati, da bosta visoko povpraševanje in ekonomija obsega proizvodnjo pocenila.

Sicer pa fotovoltaika ni edini način proizvodnje električne energije. Zelo dobro se v energijo pretvarja tudi sama toplota sončnih žarkov. Tehnologija je zelo preprosta, saj z uparjanjem vode, ki jo segreva sonce, lahko poganjamo turbine, ki so povezane z generatorjem oziroma dinamom. Podjetje EnviroMission pa je v preprostosti šlo še dlje. V Arizoni trenutno gradi daleč največjo elektrarno na svetu, kjer bo turbine poganjal zgolj vroč zrak.

Elektrarna bo vidna daleč naokoli zaradi velikanskega stebra, ki bo obenem tudi 'dimnik'. Stal bo sredi velikanskega območja steklenih plošč, ki bodo zbirale sončne žarke. Tvorile bodo krog (glej sliko), pod katerim bo potoval zrak čez posebne tunele vse do vznožja stolpa, kjer bo na koncu predorov postavljenih 32 generatorjev. Seveda se postavlja vprašanje, kaj bo vleklo zrak z dovolj veliko močjo proti generatorjem, da bodo sploh lahko ustvarjali energijo in upravičili gradnjo elektrarne.

Stolp naj bi bil visok kar 800 metrov, kar bi po ga velikosti uvrščalo takoj za najvišjo stavbo na svetu Burj Khalifa v Dubaju. Zrak se pod akumulacijskimi ploščami segreje na 90 stopinj Celzija, nato pa ga velika razlika med ozračjem na 800 metrih in površino zemlje vleče proti stebru in preko lopatic turbin navzgor. Temperaturna razlika tako v najboljšem primeru znaša okrog 60 stopinj Celzija, dviganju zraka pa pomaga še razlika v pritisku (zato tudi gostoti zraka) med vrhnjimi plastmi in površino. V optimalnih sončnih pogojih (poleti med 13 in 14 uro) naj bi generatorji proizvedli kar 200 megavatov moči, kar je največja moč med posameznimi elektrarnami na svetu. Tako elektrarna konkurira 'grozdu' med seboj povezanih elektrarn v Kaliforniji, ki skupaj proizvedejo preko 300 megavatov, pa tudi načrtu velikanske sončne elektrarne na Kitajskem, ki naj bi s fotovoltaiko proizvajala okrog 2 gigavata.

Cena elektrarne bo znašala okrog 750 milijonov ameriških dolarjev (526 milijonov evrov), kar naj bi se investitorjem povrnilo že v enajstih letih, elektrarna pa naj bi imela rok obratovanja kar 80 let.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660