Moskisvet.com
image (28)

Visoki obrati

Prihajajo hibridi med 'dizli' in 'bencinarji'

R.B.
11. 05. 2011 13.09
1

Cena nafte je na poti proti nebu zaradi arabskega pomlajevanja in grabežljivosti raznih arabskih in drugih mogotcev. Američani se zato še bolj spogledujejo z manj potrtatnimi dizli, vendar na bencinski pogon!

Malce smešno je govoriti o motorju na notranje izgorevanje, ki ga je izumil nemški entuziast Rudolf Diesel na prelomu med 19. in 20. stoletjem, v katerega bi vlili predelan bencin, saj Ottov in Dieslov motor delujeta zelo različno.

Pa vendar se pojavljajo ideje, da bi oba motorja združili in naredili visoko učinkoviti hibridni motor na notranje izgorevanje z bencinskim polnjenjem. Sicer so razmišljanja že stara in so se vedno pojavljala ob naftnih krizah ter ob okoljskih debatah, vendar je šele pred kratkim prišla na plano dokaj zanimiva ideja iz znanstvenih glav francoske univerze Argonne. Gospodje bi namreč v kompresijski dizelski motor po posebni tehnologiji vbrizgavali bencinsko gorivo, ki je za razliko od plinskega olja malce bolj emisijsko čistejše.

Naj spomnimo; dizelski motor deluje preprosteje od ottovega (bencinskega), saj poenostavljeno v kompresijski fazi stisne zrak in nato vanj vbrizga plinsko mešanico. Slednja se vže brez iskre zaradi primernega pritiska, prtisk potisne bat navzdol in nadaljuje faze izgorevanja. Ottov motor pa v cilinder vbrizga bencinske hlape, jih šele potem kompresira in vžge z iskro, ki povzroči eksplozijo. Posledično se pri dizlovem motorju v zrak spusti nekaj več dušikovega oksida in ogljikovodikov, vendar je izkoristek pri dizlovem motorju lahko tudi 40-odstoten, medtem ko pri ottovem motorju redkokdaj preseže 20-odstotkov. Govorimo o izkoristku bencina, pretvorjenega v prevožene kilometre.

Na drugi strani proizvodnja dizelskega goriva zahteva 25-odstotkov več nafte kot navaden bencin, vendar je bila v preteklosti zaradi manjše uporabe dizlov cena plinskega goriva malce nižja. Danes je dizelsko gorivo v veliko državah dražje od bencinskega ravno zaradi proizvodnje, pa tudi tehnologija naprednih in manj 'umazanih' dizelskih motorjev je dokaj draga, zato so dizelski avtomobili pogosto dražji od bencinskih. Draga tehnologija se v tem kontekstu navezuje predvsem na izdelavo čistejših dizlov, ki omogočajo velik izkoristek ob visokih okoljevarstvenih standardih (recimo EURO 5).

Francoski znanstveniki so tako prišli na idejo, da bi manipulirali gostoto bencinskega goriva do te mere, da bi se slednje lahko vžgalo samo od sebe v dizelskem motorju, kar je ob trenutni gostoti in fizikalnih značilnosti bencina nemogoče. Po njihovih ugotovitvah bi tovrstni motor izgubil nekaj moči, vendar bi se opazno zmanjšale emisije. To bi bilo pisano na kožo Aameričanom, ki naj bi v luči strožjih emisijskih zakonov lahko točili več cenejšega bencinskega goriva v napredne, varčne in posledično tudi čistejše dizelske motorje.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578