Moskisvet.com
patent

Visoki obrati

Pred 125 leti se je spremenil svet avtomobilizma

N.J.
22. 02. 2018 19.57
3

Pisalo se je leto 1893. Prav na današnji dan, 23. februarja, je nemški inženir Rudolf Diesel patentiral motor, brez katerega se svet avtomobilizma ne bi razvijal tako, kot se.

patent
patent FOTO: Profimedia

Je klasičnim motorjem odklenkalo?1

Rudolf Christian Karl Diesel se je rodil leta 1858 v Parizu. Šolal se je v Nemčiji na industrijski šoli v Ausburgu in nato nadaljeval s šolanjem v Münchnu. Med drugim je bil asistent Carla von Lindeja, ki je izdelal prvi moderni zamrzovalnik. 

patent
patent FOTO: Profimedia

Raziskoval je področje termodinamike, specializiral se je za delovanje parnega motorja. Po eksploziji, do katere je prišlo med enim izmed testiranj in ki je poškodovala njegov vid, se je odločil razviti nov tip motorja. 

PREBERITE: To so prednosti in slabosti električnih vozil!

Leta 1886 je Karl Benz patentiral svoj tip motorja. Dodeljen mu je bil nemški patent št. 37435. Njegov prvi avtomobil je uporabljal Benzov enocilindrični štiritaktni motor s prostornino 954 cm3. Malce zatem je Diesel objavil razpravo z naslovom Teorija in konstrukcija učinkovitega toplotnega stroja, ki bo nadomestil parni stroj in današnje motorje z notranjim zgorevanjem (Theorie und Construktion eines rationellen Wärmemotors zum Ersatz der Dampfmaschine und der heute bekannten Verbrennungsmotoren), kjer je pojasnil osnovo svojega dela in izum dieselskega motorja. Leta 1893 je tudi izdelal svoj motor z notranjim izgorevanjem z boljšim izkoristkom in daljšo življenjsko dobo. Dodelili so mu patent št. 67207.

PREBERITE: Avtomobilom z motorjem z notranjim izgorevanjem so šteti dnevi!

patent
patent FOTO: Profimedia
Njegov patent je predvideval vbrizg goriva v cilinder motorja tik pred koncem kompresije. Zrak je tedaj že ogret na izjemno visoko temperaturo. Motor za vžig ne potrebuje vžigalnih svečk. Že takoj leta 1893 mu je podporo pri razvoju izkazal Heinrich von Buz, direktor družbe MAN, ki ga danes poznamo predvsem kot proizvajalca tovornjakov in pogonskih motorjev.

Smrt zavita v tančico skrivnosti

Kar 10 dni nihče ni vedel, kje je Diesel, po tem ko se je 29. septembra 1913 v Antwerpnu vkrcal na parnik Dresden, da bi odpotoval v London na poslovno srečanje, a tja nikoli ni prispel. Čez 10 dni je posadka nizozemske ladje med plutjem po Rokavskem zalivu naletela na že razpadajoče truplo. Pustili so ga v morju, vzeli so le osebne predmete, na podlagi katerih je sin znanega izumitelja Eugen Diesel potrdil, da je bilo najdeno truplo truplo njegovega očeta.

Kaj točno se je dogajalo na morju tiste dni, je bila stvar ugibanj. Ali je storil samomor ali je bil ubit - krožilo je več različnih teorij. Kasneje se je izkazalo, da je veliki izumitelj bankrotiral, v svoj dnevnik, ki ga je imel s seboj med domnevnim potovanjem v London, pa je poleg datuma 29. september 1913 narisal križ. S tem so nekako potrdili, da je najverjetneje storil samomor.

patent
patent FOTO: Profimedia

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 630