Moskisvet.com
Prazen akumulator

Visoki obrati

Prazen akumulator? Kako vžgati motor s kabli in porivanjem vozila?

A.P.
19. 12. 2019 08.21
1

Pozimi je poleg obvezne zimske opreme predvsem pri nekoliko starejših avtomobilih dobrodošel kos opreme tudi vžigalni kabel. Neredko se namreč zgodi, da voznike preseneti izpraznjen oz. nedelujoč akumulator. Če imate v lasti starejše vozilo – v Sloveniji je teh kar precej, saj je povprečna starost vozil 6–7 let – se akumulator lahko sprazni zaradi dotrajanosti, pogosto so vzrok nizke zimske temperature, lahko pa tudi delovanje električnega porabnika. Če se je akumulator le izpraznil, si lahko pomagate s kabli za vžig, v skrajnem primeru pa tudi s porivanjem, za kar pa – če se cesta pred vami ne spušča – potrebujete dodaten par ali dva rok ter vozilo z ročnim menjalnikom.

Tako kot vse ostalo imajo tudi avtomobilski akumulatorji omejeno življenjsko dobo. Čeprav se ta z napredkom tehnologije daljša, se zaradi vse več elektronske opreme tudi v cenovno bolj dostopnih vozilih hitro iztrošijo. Tudi novodobni start up sistemi, ki so resda prijazni za okolje, niso pretirano prijazni do akumulatorjev, saj prihaja do dodatnih praznjenj in polnjenj in tako zlahka predstavljajo problem. Jeseni in pozimi, ko se močno poveča poraba električnega toka, zaradi mraza in vlage nastanejo še dodatne težave pri zagonu motorja – predvsem starejši akumulatorji zato radi odpovedo.

Veste, kam gre rdeči in kam črni kabel?
Veste, kam gre rdeči in kam črni kabel? FOTO: Shutterstock



Preden se odločimo za menjavo akumulatorja, pomislimo na povezovalna kable. Pa znate vžgati avtomobil s pomočjo vžigalnih kablov? Veste, kam gre črni in kam rdeči kabel in v kakšnem vrstnem redu priključimo vžigalne klešče? Tovrstni zagon ni tako preprost, kot se sliši. Kabli morajo imeti ne le pravi presek, pomemben je tudi vrstni red priklopa, kdaj se zažene motor vozila, da pri praznem akumulatorju minus pola ne priklopimo na negativni pol akumulatorju itd. Če stvari povežemo napačno oz. zaporedje ni pravilno pri priklapljanju premostitvenega kabla – če torej napačno priklopimo pola – lahko nastane iskrenje in naredimo več škode kot koristi. In to na obeh vozilih, če si pomagamo z drugim vozilom in ne polnilcem akumulatorjev.

Kako vžgati motor z vžigalnim kablom?

Sprva moramo preveriti, ali imata akumulator okvarjenega vozila in akumulator vozila, ki dostavlja električno energijo, enako napetost. Ko je ta pogoj izpolnjen, delujoče in ugasnjeno vozilo sprva povežete z rdečima kabloma. Pri obeh vozilih izključite kontakt – ključ ne sme biti v položaju za kontakt – ter vse dodatne porabnike, da zagotovite največji možni električni tok. Z rdečimi ''klemami'' najprej zagrabite vodnik plus nedelujočega akumulatorja in nato še tistega z delujočim akumulatorjem. Ko ste povezali pozitivna pola (znak +), v obratnem vrstnem redu to storite še s kablom črne barve, ki ga zgolj z eno ščipalko priklopite na vodnik minus, in sicer minus pol delujočega akumulatorja, pri nedelujočem pa klešč ne priključite neposredno na akumulator, temveč na kovinski del karoserije oz. motorja – poiščete neizoliran prevodni (nekateri avtomobili imajo poseben del rezerviran prav za take operacije). Čemu? Ker so okoli okvarjene baterije lahko vnetljivi in eksplozivni hlapi, to pa prepreči nesrečo.

Varnostna razdalja in pravilo dveh sekund: kaj pomenijo talne označbe na cesti?
Preberi še
Varnostna razdalja in pravilo dveh sekund: kaj pomenijo talne označbe na cesti?

Nato vžgete avtomobil z delujočim akumulatorjem in ga pustite teči 5 do 10 minut. Nedelujočega vozila v tem času ne zaganjate. Po pretečenem času motor ugasnete in zaženete vozilo z izpraznjenim akumulatorjem. Pustite, da 10 minut teče na mestu, da se akumulator stabilizira. Najbolje je sicer akumulator napolniti z relacijsko vožnjo.

Odstranjevanje kablov za vžiganje

Pomemben je tudi vrstni red pri odstranjevanju povezovalnih kablov. Te odstranite šele, ko ste ugasnili motor avtomobila, s kateri ste zagnali izpraznjeni akumulator. Kable odstranite v obratnem vrstnem redu. Najprej torej odstranite kable iz avtomobila, ki je imel prazen akumulator – najprej odstranite minus, nato pa še plus. Povedano drugače – najprej odklopite črni kabel za minus pol iz okvarjenega vozila, nato pa še delujočega, zatem pa še rdeči kabel iz okvarjenega in nazadnje delujočega avtomobila.

Prazen akumulator
Prazen akumulator FOTO: Shutterstock

Poleg tega niso dobri vsi vžigalni kabli. Za zmogljivejše motorje, to je motorje, ki imajo nad 2,5-litra prostornine, je priporočljivo, da je presek kablov vsaj 16 kvadratnih milimetrov, za dizelske motorje pa še vsaj 25. Če kabli niso novi, se morate pred uporabo prepričati, da so zaščiteni z izolacijskim ovojem – tudi ročaji klešč. Brez izolacije je lahko zgolj kontaktna površina klešč. Pri operiranju priporočamo uporabo rokavic in zaščitnih očal.

Namesto s povezovalnimi kabli si lahko pomagate tudi s polnilcem akumulatorjev oz. t. i. ''booster pack'' akumulatorji, s katerimi ne potrebujete asistence v obliki drugega vozila, zato pa proces polnjenja traja več ur.

Vžig motorja s potiskanjem

Če nimate kablov in ima vaše vozilo ročni menjalnik, lahko skušate vžgati motor tudi tako, da s pomočjo drugih porinete vozilo, a pri takšnem zagonu tvegate sledeče: lahko preskoči zobati jermen ali ga celo odtrga, lahko pride do velike obremenitve sklopke, pri novejših vozilih pa tudi do velike obremenitve dvomasnega vztrajnika in zaradi prenizke napetosti do poškodb elektronskih sklopov. Če odmislimo tveganja, daste najprej ključ v položaj za kontakt. To je položaj, v katerega ključ vrne, ko vozilo skušate vžgati in ključ izpustite. Pritisnete stopalko za sklopko in prestavite v prvo, še bolje pa v drugo prestavo – če ste parkirani na klancu navzdol lahko tudi tretjo – saj vozilo ob vžigu manj ''cukne''. Nato začnite porivati vozilo. Zavedajte se, da bo volan obračati precej težje, prav tako bo v primeru uporabe treba na zavoro stisniti precej močneje, saj elektronika vozila ne deluje. Ko avtomobil doseže hitrost 10 km/h, počasi začnite sproščati stopalko za sklopko. V tej fazi lahko dodate malo plina, a ne preveč. Ko vozilo vžge, se še nekaj časa vozite, da se prepričate, da je motor res vžgal. Vozilo nato nekaj časa pustite v prostem teku ali akumulator napolnite z relacijsko vožnjo.

Plug na cesti: to početje voznikov je ne le nesmiselno, pač pa tudi kaznivo
Preberi še
Plug na cesti: to početje voznikov je ne le nesmiselno, pač pa tudi kaznivo

Zmogljivost akumulatorja lahko izmerite, bodisi doma ali pri avtomobilskem električarju. Če ga menjate, kupite enakega, kot ste ga že uporabljali, da se boste izognili težavam.

Nakupuj preko spleta

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382