Moskisvet.com
motocikel - 2

Visoki obrati

Motoristi: Samo 1 življenje imamo!

N.J.
03. 04. 2018 10.00
0

Motoristični navdušenci so se podali na prvo vožnjo. Čeprav nas sonce že greje, so ceste še vedno hladne. To, da očistite motocikel, preverite tlak v pnevmatikah in delovanje akumulatorja, še zdaleč ni dovolj za varno vožnjo.

motorist na vožnji
motorist na vožnji FOTO: iStockphoto

Pozno jeseni je večina motoristov očistila svoj motocikel, ga namazala z vsemi ustreznimi 'žavbami', odstranila akumulator ter ga dvignila na stojalo, da se pnevmatike ne deformirajo. V takem stanju motor počaka pomlad, kljub dobri pripravi na zimo pa tak motor še ni primeren za prvo vožnjo.

Spomladi so ceste vse prej kot varne. Udarne jame, ki so posledica zime, pesek na cestišču, hladen asfalt, ki ne omogoča optimalnega oprijema pnevmatik, so prva nevarnost, ki preži na motoriste.

Motoristična kondicija

Po daljšem premoru zagotovo ne moremo biti v tako dobri motoristični formi, kot bi želeli. Sposobnosti dobrega obvladanja motornega kolesa niso na enakem nivoju kot ob koncu lanske sezone, reakcijski čas je daljši. Vožnja je vse prej kot varna. Priporočljivo je začeti s krajšimi izleti, da se počasi navadimo na vožnjo in naberemo 'motoristično kondicijo'.

motocikel - 3
motocikel - 3 FOTO: iStock

Pred prvo vožnjo

Preden se podate na prvo vožnjo, dobro pripravite motocikel. Obvezno preverite:

- tlak v pnevmatikah;
- profil na pnevmatikah;
- četudi je profil ustrezen, zamenjajte pnevmatike, če so prestare;
- zavorni sistem in vzmetenje;
- količino tekočin;
- stanje verige.

Motoristična oprema

Pred začetkom sezone preverite tudi, ali je vaša zaščitna oprema ustrezna. Oprema, v kateri ste padli, jo poškodovali oziroma če vam je čelada padla na tla z višine ali ste z njo celo doživeli prometno nesrečo ... vam ne bo prav nič koristila. Obrabljene rokavice, čelado in obleke raje zamenjajte z novo. Investicija v opremo je investicija v vaše življenje. In če so vaša sredstva omejena, potem raje namenite nekoliko manj za motor in več za opremo, še posebej, če ste motorist začetnik.

Zaščitna oprema: upoštevajte naslednje napotke:

1. Čelado uporabljajte vedno, ko se podate na vožnjo, primerno jo zapnite.

2. Vizir naj bo vedno očiščen, če je opraskan in ne omogoča jasnega pogleda na cestišče, ga obvezno zamenjajte.

3. Vedno se na vožnjo podajte v motorističnih oblačilih, ki nudijo ustrezno zaščito za komolce, kolena, vrat in hrbet ter rokavice, sicer boste močno obžalovali v primeru padca ali zdrsa.

4. Pri izbiri zaščitne opreme naj bo vodilo to, da ste na cesti vidni, ne pa skladanje barv kombinezona in čelade z motorjem. Izbira živahnejših barv pomeni, da ste na cesti bolj opazni in zato je tudi verjetnost, da vas drugi udeleženci v prometu spregledajo, manjša.

5. Imejte vedno prižgane luči in po možnosti na sebi kakšen odsevnik.

motocikel - 1
motocikel - 1 FOTO: iStock
Med vožnjo

V začetku sezone tudi drugi udeleženci v prometu niso tako pozorni na motoriste, kot so bili konec pretekle sezone. Če sredi poletja skoraj vsak voznik avtomobila večkrat pogleda v vzvratno in stransko ogledalo, ko menja pas, saj se zaveda, da lahko s hitrim pogledom spregleda motorista, je spomladi to težje pričakovati.

Lani je na cestah umrlo 24 motoristov, predlani 22, leto pred tem pa celo 26. Po statističnih podatkih je verjetnost za prometno nesrečo s smrtnim izidom pri vožnji z motornim kolesom kar 50-krat večja kot pri vožnji z osebnim avtomobilom.

Številne nesreče se zgodijo ravno pri prehitevanju – bodisi zaradi nepozornosti voznikov avtomobilov bodisi zaradi domišljavosti motoristov. Nekaj napotkov:

1. Pri prehitevanji tovornjakov in priklopnih vozil na motorista deluje močni sunek bočnega vetra, ki ni vedno tako nedolžen.

2. Motoristi naj bodo še posebej ob začetku sezone izjemno previdni, hitrost svoje vožnje naj prilagodijo razmeram na cesti.

Hitrost vožnje v ovinek je treba prilagoditi, še posebej, če je nepregleden. Pri vožnji skozi levi ovinek se odmaknite od ločilne črte na sredini vozišča, sicer bo vaša glava izpostavljena na smernem vozišču za nasprotni promet.

Upoštevajte varnostno razdaljo.

Reakcijski čas v idealnih pogojih je 0,6 do 0,8 sekunde, v cestnem prometu v povprečju 1 sekundo, pri nezbranem ali utrujenem vozniku pa že 2 sekundi ali več.

Zavorna pot do ustavitve je pri hitrosti 100 km/h 40 metrov. Pot ustavljanja je seštevek reakcijske in zavorne poti.

Osnove varne vožnje: vse informacije najdete TUKAJ!

Pazimo drug na drugega!

Vsi, ki niso motoristi, pogosto pozabijo, da se s toplejšim vremenom na ceste v večjem številu podajajo tudi motoristi, ki so med bolj izpostavljenimi in ranljivimi udeleženci v cestnem prometu. Pozorno spremljajte dogajanje v prometu, tako v vzvratnih kot tudi stranskih ogledalih. Pri prehitevanju vozil in vključevanju na prednostno cesto upoštevajte prednost voznikov, ki vozijo po prednostni cesti. Pred vsakim premikov vozila dosledno preverjajte t. i. mrtvi kot! Motoristi so namreč zaradi ozke silhuete veliko slabše vidni in se vam lahko v ogledalih "izmuznejo". Že širina svinčnika v iztegnjeni roki lahko popolnoma zakrije motorista, oddaljenega 30 m, zato se vedno prepričajte o prosti poti!" svetujejo policisti. "Vozite strpno, previdno, spoštujte cestnoprometne predpise in prilagodite vožnjo razmeram na cesti."

motocikel - 2
motocikel - 2 FOTO: iStock

 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382