Moskisvet.com
Cesta iz plastike

Visoki obrati

Popravilo cest z recikliranimi plastenkami

A.P.
08. 11. 2019 08.53
0

Dandanes skušajo podjetja in vlade v luči podnebnih sprememb in onesnaževanja številnim materialom najti novo uporabnost, ko odslužijo svojemu prvotnemu namenu. Zaradi tega je reciklirana plastika postala vse bolj dragocena industrijska surovina. V Republiki Južna Afrika so tako plastenke za mleko začeli uporabljati za popravilo cest.

Slabe ceste in vse več odpadkov so problem, s katerimi se sooča marsikatera država, sploh afriške. V Republiki Južna Afrika so se težav z vse večjimi količinami odpadkov in slabimi cestami lotili s pomočjo odsluženih plastenk.

V Afriki nekatere ceste nastajajo tudi s pomočjo plastenk.
V Afriki nekatere ceste nastajajo tudi s pomočjo plastenk. FOTO: Shutterstock

Luknje na cesti oz. dotrajani odseki v tej državi letno stanejo 3,07 milijarde evrov, kolikor znašajo stroški popravil in zdravljenja telesnih poškodb zaradi nesreč, povezanih s slabimi cestami. Avgusta je gradbeno podjetje Shisalanga Construction postalo sploh prvo podjetje v državi, ki je položilo asfalt, v katerega je vmešana plastika, in sicer v provinci KwaZulu-Natal. V asfaltno zmes so vmešali plastenke za mleko.

Miti in resnice o pnevmatikah: vse, kar morate vedeti pred nakupom
Preberi še
Miti in resnice o pnevmatikah: vse, kar morate vedeti pred nakupom

Do zdaj so s takšnim asfaltom v predmestju mesta Durban (Cliffdale) asfaltirali že 400 metrov cest in za to porabili skoraj 40.000 dvolitrskih plastenk za mleko, ki so uporabne, ker imajo tršo plastiko – polietilen visoke gostote (HDPE). Plastenke v tovarni za recikliranje plastike sprva zmeljejo v pelete, ki jih med asfaltiranjem segrejejo na 190 stopinj Celzija in jim primešajo dodatke. S tem nadomestijo pribl. 6 odstotkov bitumenske mase asfalta, tona asfalta pa vsebuje od 118 do 128 plastenk. V Republiki Južna Afrika sicer plastika konča na smetiščih, kjer ostane, če jo ne uporabijo za druge namene.

Odslužene plastenke mleka vmešajo v asfalt.
Odslužene plastenke mleka vmešajo v asfalt. FOTO: Shutterstock

Pri podjetju trdijo, da se z mešanjem asfalta s plastiko v okolje sprošča manj strupenih plinov, ceste pa da so zato bolj obstojne. Mešanica naj bi bila tudi bolj odporna kot klasični asfalt in naj bi prenašala ekstremnejše temperature – od 70 stopinj do –22 stopinj Celzija. Cena ''plastičnega'' asfalta je enaka tradicionalnemu asfaltu, a naj bi njegova cena po besedah predstavnikov Shisalanga z leti padla, saj bo življenjska doba novih cest več kot 20 let.

Nov avto, nove avanture
Preberi še
Nov avto, nove avanture

''Plastične'' ceste sicer niso novost. V Indiji so jih začeli polagati že pred 17 leti, koncept pa so preizkusili tudi v Evropi, Avstraliji in Severni Ameriki. A praksa še ni razširjena, saj ni jasno, kakšne posledice ima lahko tovrsten material na zdravje oz. kaj to pomeni za okolje – sproščanje kancerogenih plinov zaradi segrevanja in (mikro)plastike, ki se znajde v okolju zaradi počasnega propadanja.

Asfalt z vmešano plastiko naj bi bil bolj obstojen od klasičnega.
Asfalt z vmešano plastiko naj bi bil bolj obstojen od klasičnega. FOTO: Shutterstock

Ceste so sicer samo eden od načinov, kako uporabiti plastične odpadke. Med drugim plastiko že uporabljajo tudi za izdelavo opek, goriva in oblek, nekatera podjetja pa so tudi že iznašla način, kako za ceste uporabiti plastiko, ki ni primerna za reciklažo, a je tovrstna praksa zaradi emisiji in mešanice sestavin (še) preveč tvegana za zdravje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660