Moskisvet.com
Pralni stroj

Visoki obrati

Zakaj avtomobilske znamke kupujejo in razstavljajo pralne stroje?

M.S.
29. 04. 2022 09.11
0

Na trgu močno primanjkuje polprevodnikov in podjetja, odvisna od teh delov, iščejo vse možne načine, da bi se dokopala do njih, posebej avtomobilska industrija na Stari celini. Ta se je zdaj domislila nenavadnega načina, da pride do njih.

Avtomobilska industrija se že lep čas ukvarja s težavami zaradi pomanjkanja čipov oz. polprevodnikov na trgu. Krizi še ni videti konca, podjetja pa iščejo najbolj optimalne rešitve za nastalo situacijo. 

Da bi se kar najhitreje dokopala do potrebnih mikro vezij, so se nekatera začela posluževati nenavadne prakse. Kot poročajo tuji mediji, se je tako eden od večjih avtomobilskih proizvajalcev odločil za množično kupovanje novih in tudi rabljenih pralnih strojev, iz katerih naj bi odstranjevali polprevodnike in jih uporabili pri svojih izdelkih.

Nekatera podjetja množično kupujejo pralne stroje, da bi iz njih odstranila čipe, ki jih tako zelo potrebujejo za svoje izdelke.
Nekatera podjetja množično kupujejo pralne stroje, da bi iz njih odstranila čipe, ki jih tako zelo potrebujejo za svoje izdelke. FOTO: Adobe Stock

Novico je potrdil Peter Wennink, generalni direktor nizozemskega podjetja za izdelavo litografskih strojev za izdelavo čipov ASML. Čakalna doba pri največjem proizvajalcu na svetu, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., naj bi bila kar 26 tednov. Tovrstne prakse naj bi se v bodoče poslužila tudi podjetja iz neavtomobilskih sektorjev, saj so polprevodniki, ki smo jih nekoč našli zgolj v računalnikih in mobilnih telefonih, postali nepogrešljiv del ne le avtomobilov, ampak tudi gospodinjskih aparatov, televizij, zvočnikov, termostatov, pametnih luči, pasjih ovratnic itd.

Avtomobilska industrija po pandemiji še išče pot iz krize in nič ne kaže, da bo kmalu bolje. ''Motnje v proizvodnji in pomanjkanje delov zaradi ukrajinske vojne bodo še poslabšale težave v dobavni verigi in upočasnile okrevanje prodaje avtomobilov v Evropi,'' sta prepričana Bloombergova analitika Michael Dean in Cliff Makanda.

Polprevodniki so postali suho zlato.
Polprevodniki so postali suho zlato. FOTO: Adobe Stock

Prodaja novih vozil je bila na petih največjih evropskih trgih za skoraj polovico nižja od ravni pred izbruhom koronavirusa. Tovrstna praksa je bližnjica, saj sta za izgradnjo tovarne mikro čipov potrebni dve leti in milijarde evrov. Osnovni čipi, ki jih potrebuje avtomobilska industrija kot sahara voda, so pred pandemijo stali manj kot en evro, pralni stroji pa vsebujejo kopico čipov, ki omogočajo delovanje zaslonov na dotik, wi-fi povezavo, delovanje senzorjev teže, zaznavanje napak ipd.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 648