Moskisvet.com
Radar v Hrastju -5

Visoki obrati

Po radarjih hitrosti bodo na voznike prežali še radarji hrupa

A.P.
03. 08. 2021 06.00
0

Poleg izpušnih plinov je velik, a pogosto spregledan problem prometa tudi hrup. Ta namreč prav tako obremenjuje naš organizem in vodi do obolenj, sploh, če gre za agresivne ravni, ki presegajo 100 decibelov. Meja za hrup v večini držav je trenutno postavljena pri 95 decibelih, skušajo pa nekatere države, kot je npr. Nemčija, mejo spustiti.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Hrup, ki ga povzročajo številni avtomobili, je za vse, razen voznika, običajno velika nadloga, ki najeda naše telesno in duševno zdravje. Raziskave kažejo, da je v Evropski uniji skoraj polovica prebivalstva izpostavljena previsokim ravnem hrupa zaradi prometa, kar posledično ogroža njihovo zdravje. Gre za eno največjih okoljskih težav. Že pri 40 decibelih namreč pade naša zmožnost koncentracije in moti proces učenja, od 85 decibelov naprej je treba na delovnem mestu nositi glušnike, če je vrednost nad 125 decibeli, pa lahko pride do hudih poškodb sluha.

Radarjem hitrosti se bodo že kmalu morda pridružili radarji hrupa.
Radarjem hitrosti se bodo že kmalu morda pridružili radarji hrupa. FOTO: Miro Majcen

Seveda je stopnja hrupa, ki ga lahko povzročajo avtomobili, regulirana z zakonom. Nova vozila, registrirana v EU, lahko danes povzročajo hrup v višini od 70 do 74 decibelov. Leta 2024 bo nastopila tretja faza, ko bodo lahko osebna vozila do 120 kW na tono mase povzročila največ 68 decibelov. Ker pa gre za tehnična merila, ki ne upoštevajo nadgradenj, v praksi tovrstni predpisi ne pomenijo kaj dosti, saj ne upoštevajo nadgradenj izpušnega sistema oz. ojačevalcev zvoka. No, generatorji zvoka so v številnih državah prepovedani, na glasneže pa preži vse več zvočnih merilcev. Gre za usmerjene mikrofone, ki zaznajo smer hrupa in merijo hrup avtomobila. Če je šlo do zdaj večinoma le za podatke za statistične namene, počasi to postajajo radarji. Če bo torej vozilo preseglo mejo dovoljenega, ga bo posnela kamera in ujela registrsko oznako vozila, lastnik pa bo kaznovan podobno kot v primeru prekoračitve hitrosti.

Nor manever hrvaškega gasilskega letala: ''Ta tip ni normalen. Kapo dol!''
Preberi še
Nor manever hrvaškega gasilskega letala: ''Ta tip ni normalen. Kapo dol!''

V Franciji, kjer so izračunali, da prekomerni hrup – dve tretjini tega odpade na promet – povzroči za skoraj 160 milijard evrov posredne in neposredne škode, so nedavno postavili prve pilotne avtomatizirane merilce hrupa, ki s 360-stopinjsko kamero lovijo preglasne voznike. Hitro se jih je prijel vzdevek radarji hrupa. Gre za sistem v povoju (pilotno ga preizkušajo v Parizu, kot prva pa sledita še Lyon in Nica), niso pa daleč časi, ko bodo začeli francoski organi pregona izdajati kazni – predvidoma konec leta 2022 oz. v začetku leta 2023. Na tapeti bodo predvsem tisti z novimi vozili in predelanimi izpušnimi sistemi ter stari motocikli.

Elektrika v praksi: to zmore ta Francoz
Preberi še
Elektrika v praksi: to zmore ta Francoz

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 578