Moskisvet.com
image (28)

Visoki obrati

Ostrostrelski daljnogled za novo tisočletje

S.R.
22. 04. 2011 12.52
15

Pri strelih na zelo oddaljene tarče morajo ostrostrelci upoštevati ogromno dejavnikov. Pomembna je vsaka najmanjša sapica, bistvenega pomena pa je tudi odklon cevi od merilnega križa, zaradi katerega lahko krogla tarčo povsem zgreši.

Vojaki, ki svoje delo obvladajo do potankosti, so zmožni tudi tako neverjetnih podvigov, kot je bil strel poročnika Craiga Harrisona iz britanske vojske, ki je novembra leta 2009 v afganistanski provinci Helmand dva talibanska upornika zadel na razdalji 2.475 metrov, kar je še do danes najdaljši strel na svetu.

A ostrostrelci bodo kmalu imeli malenkost lažje delo, saj nacionalni laboratorij Oak Ridge razvija napravo, ki bo vsaj eno od običajnih opravil ostrostrelcev opravila kar sama. Izdelali so namreč sistem, ki s pomočjo laserjev in optičnih vlaken natančno izračuna odklon cevi in daljnogleda ter merilni križ v daljnogledu avtomatsko prilagodi dejanski poziciji cevi. Znanstveniki v laboratoriju so namreč v zunanje žlebove cevi namestili steklena optična vlakna, ki med drugim tudi zmanjšajo skupno težo orožja in zagotavljajo večjo površino, tako da se cev prej ohladi. Žlebovi so sicer že vgrajeni na sodobne ostrostrelske puške, lahko pa se jih doda tudi pozneje. Sistem deluje s pomočjo laserske diode, ki žarek projicira na optična vlakna. Žarek se nato razdeli v dva ločena snopa, pri čemer eden pade na vrh puškine cevi, eden pa ob stran, tako da lahko sistem izračunana vertikalni in horizontalni odklon cevi.

Običajni daljnogledi se morajo seveda nastaviti ročno, z obračanjem posebnega stikala, ki je natančno na eno četrtino minute. S posebno kombinacijo algoritmov, poteki in senzorjev nov sistem iz laboratorija Oak Ridge, imenovan Reticle Compensating Rifle Barrel Reference Sensor, pri svojem izračunu upošteva tudi oddaljenost tarče in druge faktorje, ki vplivajo na let krogle, ter križec prilagodi na eno tisočinko minute natančno v realnem času. Vodja razvojne ekipe Slobodan Rajić zato pravi, da je njihov sistem kar 250-krat boljši od običajnega metka.

Ekipa laboratorija v Oak Ridgeu pa nikakor še ni rekla zadnje besede, saj poleg omenjenega sistema izdelujejo tudi laserski sistem sledenja krogel, ki bo strelcu zagotovil specifične informacije o letu krogle in jim tako zagotovil še boljše pogoje za zadetek tarče.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660