Moskisvet.com
Amazon je bil prvi med velikimi, ki je ponudil klasični oblak in predvajalnik glasbe na spletu.

Visoki obrati

Oblačno? Ni problema!

R.B.
29. 06. 2011 13.28
1

Računalniški oblaki so postali realnost in pred kratkim je v družbo velikih vstopil tudi Apple. Kaj pravzaprav pomeni računalniški oblak in kakšne so razlike med največjimi ponudniki "oblačnih" storitev?

Informacijsko-komunikacijski svet očitno prehaja v nov način sporazumevanja, obdelave in hrambe digitalnih podatkov. Digitalni ekosistem se vse bolj premika iz strojne opreme v navidezno spletno mrežo povezanih računalnikov oziroma strežnikov, ki skupaj tvorijo velik "nevronski sistem". Ta je zmožen vsega, kar zmorejo računalniki, in še več. Uporabnik oblačnih storitev bo tako nekoč posedoval le prikazovalnik z vmesnikom, preprostim čipom in zmogljivim sprejemnikom/oddajnikom.

Applov iOblak
Applov iOblak FOTO: arhiv proizvajalca
V računalniške oblake je glede na spletnocentrično informacijsko ponudbo storitev tako mogoče shraniti večino vrst datotek in pri nekaterih z njimi tudi manipulirati, brez da bi jih presnemavali na lasten fizični medij. Poleg elektronske pošte, ki je širšim množicam prva omogočala hrambo podatkov na strežnikih, je danes v oblakih mogoče poslušati lastno glasbo, hraniti in urejati svoj digitalni imenik, fotografije ter videe. Nekateri ponudniki so omejeni le na hrambo določenih datotek, proti plačilu nekega pavšalnega zneska pa se "obseg digitalne shrambe" močno poveča.

Poglejmo si nekaj največjih ponudnikov in njihov nabor storitev:

iCloud:

Pri Applu je Steve Jobs na zadnji razvojniški konferenci napovedal jesenski prihod iOblaka, ki bo prevzel nekaj že znanih klasičnih storitev s portala MobileMe. Brezplačne bodo storitve elektronske pošte, sinhronizacija imenika in koledarja. Dokaj nevidni oblak prihaja z novim iOS-om (pete generacije) in bo precej avtomatizirano poleg omenjenih storitev ponujal še sinhronizacijo fotografij ter ostalih medijskih vsebin z vsemi napravami, povezanimi v osebni oblak (Mac namizniki, notesniki, tablice, iPodi, iTelefoni in morda tudi iTelevizija). Za največje presenečenje pa je Apple poskrbel z najavo svojega iTunes Match, s katerim boste ob plačilu okoli 20 evrov na mesec lahko v oblak naložili oziroma z njihovo bazo sinhronizirali svojo glasbo. Če ne štejemo glasbenega oblaka, bo vsak uporabnik v sklopu brezplačnih oblačnih storitev imel dostop do 5 gigabajtov spomina.

Amazon je bil prvi med velikimi, ki je ponudil klasični oblak in predvajalnik glasbe na spletu.
Amazon je bil prvi med velikimi, ki je ponudil klasični oblak in predvajalnik glasbe na spletu. FOTO: arhiv proizvajalca
Amazon

Amazonov Cloud Drive je najboljši približek pravemu oblaku, saj je predvsem spletna shramba brez kopice dodatnih storitev. Uporabnik lahko torej z zakupom prostora (do 5 gigabajtov je brezplačno) do svojih datotek dostopa z vsako napravo z brskalnikom in vgrajeno flash programsko opremo (torej ne deluje na Applovih mobilnih napravah). Za vsak dodatni gigabajt je treba na leto plačati 1 dolar (0,7 evra).

Google ima s prenosom nekaterih uporabniških vsebin v oblak že dolgoletne izkušnje.
Google ima s prenosom nekaterih uporabniških vsebin v oblak že dolgoletne izkušnje. FOTO: arhiv proizvajalca
Google
Za razliko od Amazona Google ponuja dokaj razpršeno skupino oblačnih storitev. V okviru Gmaila je 7,6 gigabajta velik prostor za elektronsko pošto s pripadajočimi priponkami, Picassa je Googlov portal, ki omogoča hrambo do gigabajta fotografij, in v Google Music (beta, ki je na voljo samo v ZDA) se bo lahko nalagala glasbo. Pri Googlu lahko dokupite 20 gigabajtov za 5 dolarjev (3,4 evra) letnega plačila. Najamete lahko tudi "zarotniških" 16 terabajtov za 4.000 "zelencev" (2.777 evrov) na leto. Če boste morda zaganjali zlobni Skynet.

Microsoft Windows Live
V Redmondu nočejo zaostajati za konkurenco in že lansko leto so zagnali svoj oblak Microsoft Live, ki podobno kot Google ponuja razpršene oblačne storitve. Skydrive ponuja brezplačno shrambo, ki je zelo radodarna s prostorom, saj ponuja 25 gigabajtov spomina. Seveda si morate ob nalaganju in pregledovanju vsebine (ali vam ni treba) ogledovati oglasna sporočila. Poleg SkyDriva Live ponuja tudi pošto in zelo uporabno spletno urejanje ter hranjenje Office dokumentov, tabel, predstavitev in še česa. Vse to brezplačno.

Izredno popularni Dropbox
Izredno popularni Dropbox FOTO: arhiv proizvajalca

Dropbox
Dropbox je postal že legendarno, čeravno ne edino sredstvo za obešanje digitalnega materiala na splet. Dropbox je pravzaprav z oblačno shrambo povezan direktorij na vašem računalniku, ki ga manipulirate z zato namenjeno aplikacijo. Če vržete neko datoteko ali direktorij v Dropboxovo shrambo na svojem računalniku, se bo ta sorazmerno kmalu pojavila v vaši oblačni shrambi in seveda na vseh napravah, povezanih z njo. Program Dropbox je na voljo za večino platform in vam omogoča 2 gigabajta virtualnega prostora. Nadgradite ga lahko na 50 gigabajtov za 100 dolarjev na leto (70 evrov) ali na 100 gigabajtov za 20 dolarjev na leto. Seveda lahko do svoje shrambe dostopate tudi z brskalniki iz katerega koli drugega računalnika, povezanega v splet.

Ponudba je torej že zelo pestra. Microsoftov Live je zelo radodaren, Google nudi veliko prostora (proti plačilu) tudi za podjetja, Dropbox vabi s privlačno in preprosto aplikacijo, Amazon pa ponuja tudi preprosto shrambo za kateri koli datoteke. Applov oblak je verjetno najboljša rešitev (tudi malce ekskluzivna) za lastnike naprav z iOS-om in deluje v ozadju. Končna odločitev bo predvsem v prstih uporabnika in bo seveda odvisna tudi od zelo pomembnega dejavnika – možnosti neomejene in povsod dostopne povezanosti v splet.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660