Moskisvet.com
Varnostni pas

Varni v prometu

Tudi vi delate to usodno napako pri uporabi pasu?

A.P.
06. 03. 2020 06.41
0

Varna vožnja se začne s pravilnim delovnim položajem za volanom, v sklop katerega sodi tudi varnostni pas. Čeprav je potrebna zgolj ena poteza, marsikateri potnik nanj pozabi. S tem tvega ne zgolj 120 evrov kazni, ampak tudi svoje življenje. Policisti pri najhujših prometnih nesrečah namreč vedno znova ugotavljajo, da bi bile lahko posledice bistveno blažje, če bi vozniki in potniki dosledneje uporabljali varnostni pas.

Uporaba varnostnega pasu je obvezna, kar veleva 22. člen Zakona o pravilih cestnega prometa. Marsikdo se kljub temu na uporabo pasu požvižga, z izgovorom, da ga utesnjuje, da sedi zadaj in ga zato ne potrebuje oz. se na cesto odpravi s prepričanjem, da se njemu ne more nič zgoditi. A vsi vemo, kako hitro nam lahko sreča v življenju obrne hrbet.

Najpogosteje se pripnemo na avtocestah. Sledijo regionalne ceste, najmanjkrat pa se pripnemo na kratkih razdaljah (mestne ulice, vaške ceste), kjer se, statistično gledano, zgodi največ prometnih nesreč.

Pravilen položaj za volanom: glavne napake, ki jih delamo vozniki
Preberi še
Pravilen položaj za volanom: glavne napake, ki jih delamo vozniki

V Sloveniji od 2. marca pod okriljem Javne agencije RS za varstvo prometa poteka nacionalna preventivna akcija ''Ne razbijaj si glave z izgovori – uporabi varnostni pas'', ki so se ji pridružili tudi policisti – ti na cestah izvajajo poostren nadzor nad uporabo pasu. Namen akcije je, da bi pripenjanje varnostnega pasu ljudem prešlo v kri in bi se na račun tega zmanjšalo število žrtev in hudo telesno poškodovanih oseb v prometnih nesrečah.

Varnostni pas je pogosto rešitelj življenja v primeru prometnih nesreč.
Varnostni pas je pogosto rešitelj življenja v primeru prometnih nesreč. FOTO: Shutterstock

Marsikdo misli, da se mu za ''tistih pet metrov vožnje do trgovine'' ni treba pripenjati, a ti vozniki se ne zavedajo, da lahko odrasel človek z močjo nog in rok zadrži težo svojega telesa le ob trku do hitrosti 7 km/h, medtem ko je sila na telo pri hitrosti 50 km/h na uro že enaka padcu 10 metrov v globino! Naletna teža osebe z 80 kilogrami je pri tej hitrosti namreč skoraj dve toni, pri hitrosti 90 km/h pa že več kot šest ton. Kot navaja AVP, bi lahko dosledna uporaba varnostnega pasu letno rešila tudi 10 življenj!

Prehitra vožnja – slovenskih fantov grob
Preberi še
Prehitra vožnja – slovenskih fantov grob

''Sile pri trku so enake ne glede na to, kje sedimo v vozilu, zato je nujna uporaba varnostnih pasov tudi na zadnjih sedežih, v vseh vozilih in na vseh vožnjah, tudi tistih najkrajših. Ob tem pa ne pozabimo na dosledno in pravilno pripetost otrok v otroških varnostnih sedežih. K večji varnosti prispeva prav vsak posameznik, zato poskrbimo, da smo med vožnjo pripeti vsi,'' apelira Vesna Marinko, v. d. direktorice na Agenciji za varnost prometa.

Krvni davek slovenskih cest

Leta 2019 sta na slovenskih cestah življenje izgubila 102 človeka, od tega 29 voznikov osebnih vozil. To je manjši krvi davek naših cest kot leta 2018, ko so vzele 106 življenj, a še vedno 102 življenji preveč! Kar tretjina žrtev (34 odstotkov) ni uporabljala varnostnega pasu. Še bolj črna je statistika, ko gre za sopotnike, namreč le osem od 18 žrtev je uporabljalo pas (44 odstotkov).

Pripeti morajo biti tudi potniki na zadnjih sedežih.
Pripeti morajo biti tudi potniki na zadnjih sedežih. FOTO: Shutterstock

Največje povečanje števila umrlih v 2019 v primerjavi z letom prej zaznavamo pri številu umrlih sopotnikov, saj jih je umrlo kar 64 odstotkov več kot leta 2018. Med umrlimi v osebnih avtomobilih, kamor štejemo tako voznike kot potnike, jih je samo dobra polovica (57 odstotkov) uporabljala varnostni pas. Za najbolj nevestne so se izkazali mladi, saj je v starostni skupini med 25. in 34. letom med šestimi umrlimi vozniki in potniki v avtomobilih le eden uporabljal varnostni pas!

Čeprav pas sam po sebi še ne zagotavlja, da boste nesrečo preživeli ali jo odnesli brez poškodb – delež pripetosti smrtnih žrtev med potniki (44 odstotkov) je bil za tretjino slabši kot pri voznikih (66 odstotkov) – pa dosledna uporaba varnostnega pasu zmanjša tveganje za smrt kar za polovico! In če pomislite, da je za večjo varnost potreben zgolj ''klik''. Varnostni pas tudi za skoraj polovico zmanjša tveganje hudih poškodb in skoraj za četrtino tveganje lažjih poškodb. Prav tako blaži posledice zaradi naletne teže posameznika, ki je enaka ne glede na sedež v vozilu. 

Varnostni pas mora biti ne le pripet, ampak zategnjen.
Varnostni pas mora biti ne le pripet, ampak zategnjen. FOTO: Shutterstock

Da preventivne akcije, kot je Ne razbijaj si glave z izgovori, niso zaman, priča statistika, saj so večletna opazovanja na terenu pokazala pozitiven trend. Stopnja pripetosti otrok je namreč s 54 odstotkov leta 2005 poskočila na zelo spodbudnih 94 odstotkov v letu 2018. Pozitiven trend opažamo tudi pri drugih potnikih na zadnjih sedežih. Delež pripetosti teh se je z 68 odstotkov leta 2016 v letu 2018 povečal na 78 odstotkov.

Pomembno je poskrbeti, da varnostni pas ni vaš rabelj, saj napačno nameščen pas ne bo služil svojemu namenu in vas lahko resno poškoduje. Ko se torej naslednjič usedete v avto, preverite, kako imate nameščenega. Posebej morate biti pozorni, če se potniki med seboj izmenjujejo, saj nastavitev pasu za odraslega ni primerna za otroka in obratno. Pri Javni agenciji Republike Slovenije za varnost prometa zato vsem voznikom in sopotnikom priporočajo, da si pravilno namestijo varnostni pas.

Pri nosečnicah mora zgornji del pasu potekati med ramo in vratom ter med obema dojkama. Naj se tesno prilega prsnemu košu. Spodnji del naj bo kot pri ostalih potnikih nameščen pod trebuhom in ne čez.
Pri nosečnicah mora zgornji del pasu potekati med ramo in vratom ter med obema dojkama. Naj se tesno prilega prsnemu košu. Spodnji del naj bo kot pri ostalih potnikih nameščen pod trebuhom in ne čez. FOTO: Shutterstock

Kakšna je pravilna namestitev varnostnega pasu?

Najprej si ustrezno nastavimo vzglavnik, da sta njegov vrh in vrh naše glave poravnana. Višino zgornje pritrditve varnostnega pasu naravnamo glede na svojo višino tako, da zgornji del varnostnega pasu poteka čez sredino naše rame. Pazite, da ni preblizu vratu ali da vam ne zdrsne z rame. Marsikdo ga polomi pri spodnjem delu pasu, ki mora potekati preko bokov in ne trebuha (!) – posebej je treba biti pozoren na to pozimi, ko nosimo jakne, saj mora potekati pod njo in ne preko nje. Če je pas previsoko nameščen, je namreč preveč ohlapen, kar lahko v primeru nesreče vodi v resne poškodbe. Poskrbite tudi, da ni na nobenem mestu zvit. A tu še nismo končali, saj sledi še zadnji, ključni del namestitve pasu. Potem ko smo se prepričali, da je zaponka zapeta, pas s potegom proti zgornji pritrditveni točki pravilno naravnamo in zategnemo. S tem poskrbimo, da se pas dobro prilega telesu in da se v primeru nesreče kar se da zmanjša naletna teža telesa ob pas.

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660