Moskisvet.com
Števec za gorivo

Visoki obrati

Večna dilema: 'bencinar ali dizel'?

Ma.K.
31. 01. 2018 10.20
107

Slovenska vlada je lani odločila, da po letu 2030 v Sloveniji ne bo več dovoljena prva registracija avtomobilov z notranjim izgorevanjem na bencin ali dizel, a do takrat nas loči še dolgih 12 let, zato Slovenke in Slovence v tem trenutku bolj kot izbira hibridnih vozil še vedno zanima podatek o tem, ali se bolj splača kupiti avtomobil z bencinskim ali dizelskim motorjem. Odgovor je vse prej kot enostaven in odvisen od mnogih dejavnikov.

V teoriji sta si bencinski in dizelski tip avtomobilskega motorja precej podobna. Oba sta agregata z notranjim izgorevanjem, zasnovana tako, da razpoložljivo kemično energijo pretvorita v mehansko. Slednja načeloma potiska bate v valju navzdol in navzgor. Ti so pri obeh motorjih povezani z ročično gredjo in bati s svojim linearnim gibanjem vrtijo gred, katere energija poganja kolesa. Razlika med bencinskim in dizelskim motorjem je tako le v vbrizgavanju goriva v njegove valje. Pri bencinskem motorju v valj pride natančno določena mešanica zraka ter bencina in dovolj je le iskra svečke, da pride do eksplozije, ki potisne bat navzdol.

izgorevanje OMV goriva
izgorevanje OMV goriva FOTO: OMV

Plinsko olje (oziroma dizel) na takšen način ne bi zagorelo, zato dizelski motorji nimajo svečk, temveč le injektorje. V valj se za začetek vpihne le zrak, potem pa se ob povratku bata po valju navzgor zrak tako segreje, da je dovolj le injektorjev dodatek nafte in mešanica zraka in goriva  v valju  eksplodira. Pri dizelskem motorju se eksplozija bolj razprši, zato pride do večjih tresljajev, kar je razlog za to, da so dizelski motorji težji in posledično tudi malenkost dražji, saj mora biti večina komponent močnejših in prilagojenih, tresljaje pa poskušajo izničiti dodatne uteži oziroma gredi. A toliko večji je pri dizlih izkoristek goriva.

Zakaj pa dizelski motorji porabijo manj goriva? Ker imajo večjo kompresijo, to je tisti del procesa, kjer bat stisne zrak. Bolj ga stisne, večji pritisk nastane oziroma večja kompresija. Večja kot je, bolj učinkovito je izgorevanje in posledično je ob večji dizelski kompresiji lahko količina goriva manjša. In medtem ko pri bencinskih gorivih poznamo oktansko število, na kakovost procesa zgorevanja dizelskega goriva vpliva tako imenovano cetansko število, ki označuje vnetljivost dizelskega goriva pri kompresiji. Je pomemben dejavnik, ki vpliva na kakovost procesa izgorevanja v motorju in s tem na emisije, hrup in izkoristek energije. Splošno velja, da višje cetansko število pomeni boljši in čistejši proces izgorevanja, kar vodi v večjo zmogljivost motorja in manjšo porabo goriva.

Ni pomemben samo motor, temveč tudi kakovost goriva

Gorivo z nizkim cetanskim številom za vžig potrebuje višjo kompresijo ali pa je zagon ob nižjih temperaturah težaven, kar je lahko slabost vozil z dizelskim motorjem. Kakovost dizelskega goriva iz tehničnega vidika določa standard EN 590, tako da v Sloveniji predpisano cetansko število dizelskega goriva znaša 51. OMV MaxxMotion Diesel, novo dizelsko gorivo, ki je od decembra na voljo tudi v Sloveniji, pa ima občutno višje cetansko število (najmanj 57) od standardnega, posledica tega pa je izboljšan proces izgorevanja v motorju vozila.

izgorevanje OMV goriva
izgorevanje OMV goriva FOTO: OMV

Cetansko število je pomemben dejavnik, ki neposredno vpliva na čas vžiga, kakovost procesa izgorevanja v motorju in s tem na manjšo porabo goriva. Višje cetansko število goriva zagotavlja hitrejši vžig ter posledično popolnejši proces izgorevanja in manjši pritisk v valjih motorja. Motor deluje bolj mirno, z manj tresljajev.Še posebej v primeru nižje okoliške temperature boljše izgorevanje vodi v boljše obnašanje pri zagonu motorja z manjšo obremenitvijo akumulatorja vozila.

Gorivo OMV MaxxMotion Diesel poleg tega znatno poveča zmogljivost vozila, ohranja motor vozila čist in s tem zmanjšuje izgubo moči. Sodoben paket aditivov v gorivu preprečuje nastanek korozije zaradi goriva na delih motorja, sistemu za vbrizg goriva in rezervoarju za gorivo, očisti motor in preprečuje nalaganje novih usedlin. OMV MaxxMotion Diesel odstranjuje obloge na dizelskih injektorjih in v izgorevalnih komorah. Ob tem preprečuje tudi nalaganje nove umazanije, zato pri trajni uporabi tega goriva dizelski injektorji ostanejo skoraj povsem brez oblog, v skladu s tem pa se poveča tudi življenjska doba motorja vozila.

izgorevanje OMV goriva
izgorevanje OMV goriva FOTO: OMV
Gorivo OMV MaxxMotion Diesel je v primerjavi z ostalimi dizelskimi gorivi tudi bolj prijazno do okolja: vsebuje namreč inovativno biološko komponento na osnovi hidrogeniranih rastlinskih olj (HVO), ki zagotavlja do 42 % manj emisij CO2 v primerjavi s konvencionalno biološko komponento (FAME) v procesu proizvodnje. (Vir: Renewable Energy Directive 2009/28/EC). Nižje emisije dosežemo tudi s čistimi vbrizgalnimi šobami in ker OMV MaxxMotion Diesel zagotavlja maksimalno čistočo vbrizgalnih injektorjev, ob redni uporabi preprečuje nalaganje novih usedlin, to pa vodi v nižje emisije.

Glede na to, da imamo lahko v Sloveniji izredno mrzle zime, se velja dotakniti tudi delovanja avtomobilskega motorja v ekstremnem mrazu. Standardno dizelsko gorivo lahko motorju pozimi namreč povzroča težave, saj pri nizki temperaturi v njem nastajajo parafinski kristali. Z nižanjem temperature pod ledišče v gorivu nastaja vse več parafinskih kristalov, kar lahko vodi do zamašitve filtrov za gorivo v vozilu. Zaradi tega je delovanje motorja moteno ali v najslabšem primeru popolnoma onemogočeno. Pri standardnem zimskem dizelskem gorivu se filter zamaši pri temperaturi -20°C (vrednost CFPP po EN 590), OMV MaxxMotion Diesel pa zagotavlja najboljšo zimsko zmogljivost pri temperaturah do -40°C. Rezultat tega je izjemna zmogljivost goriva, v katerem se pri temperature okoli -20°C parafinski kristali sploh še ne začnejo izločati. Z uporabo goriva OMV MaxxMotion Diesel ste lahko torej pozimi popolnoma brezskrbni, saj je motor vašega vozila odlično zaščiten tudi v ekstremnih pogojih.

Kilometri, namen, ohranjanje vrednosti ...

Ali boste izbrali avtomobil z bencinskim ali dizelskim gorivom pa je poleg vsega naštetega odvisno tudi od števila prevoženih kilometrov na letni ravni, pa za kakšno vožnjo bo avto namenjen in ali bo to vaš edini avto. Poglavitno pri kratkih relacijah je to, da se bencinar hitreje segreje in doseže delovno temperaturo ter s tem izkoristek in manjšo porabo, dizelski motorji pa se segrejejo malce pozneje, zato gre kakšen odstotek več v uporabno energijo in ne v segrevanje, kot pri bencinskih motorjih. Kar je boljše, saj ima potem na daljšh relacijah manjšo porabo. Strokovnjaki zato kupcem svetujejo, naj se za motor odločijo glede na potrebe. Če bo na leto prevozil več kot 15.000 ali 20.000 kilometrov, je boljša izbira dizelski motor, če pa manj kot 15.000 kilometrov, je morda bolj smotrno izbrati bencinskega.

avtomobil
avtomobil FOTO: iStockphoto

Seveda pa je pomemben dejavnik pri odločitvi tudi moč vozila: avtomobili sicer običajno izgubljajo vrednost precej podobno in neodvisno od motorja, a je malce večji upad vrednosti vseeno opaziti pri močnejših bencinskih motorjih. Razlike med stroški servisiranja bencinskega in dizelskega motorja so zanemarljive. Tudi če primerjamo oba motorja dolgoročno, ne prihaja do večjih razlik. O okvarah pa je skoraj nesmiselno govoriti, saj ne moremo reči, da je en motor bolj občutljiv od drugega. Pogostost okvar je v veliki meri odvisna od načina vožnje.

Težko je torej reči in posploševati, kateri od motorjev je bolj zanesljiv. Ob normalni vožnji brez pretirane objestnosti bosta oba dolgo dobro služila, kjub temu, pa velja pri vozilih z dizelskim motorjem izpostaviti nekaj pomembnih prednosti:

- njihov izkoristek je od primerljivih bencinskih motorjev boljši za okoli 25 do 30 odstotkov;

- dizelsko gorivo je eno bolj učinkovitih in energijsko zgoščenih goriv in zato omogoča večjo ekonomičnost;

- gorivo je cenejše;

- skozi leta bolje držijo ceno;

- zaradi zasnove ponujajo več navora kot bencinski motorji.

avtomobil
avtomobil FOTO: iStockphoto

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660