Moskisvet.com
Nesreča

Visoki obrati

Ne boste verjeli, kaj je bilo krivo za prometno nesrečo!

N.J.
01. 04. 2016 09.13
13

Po tem, ko je voznica povzročila prometno nesrečo, ko je trčila s hitrostjo 145 km/h, v kateri sta njena prijatelja utrpela hude poškodbe, so ugotovili, da tokrat ni bil kriv alkohol, pa tudi objestnost ne. Razlog je bila neprimerna obutev.

Prometna nesreča
Prometna nesreča FOTO: Thinkstock

Zgodilo se je v britanskem mestu Birmingham. 24-letna Simone Cunningham bo 16 mesecev preživela za zapahi in 32 mesecev ne bo smela voziti, ker je zaradi napačne obutve povzročila prometno nesrečo. Dekle ni imelo obutih visokih pet, kot bi morda pričakovali, temveč povsem običajne - natikače.

Ko je vozila z neke zabave proti domu, je trčila v ograjo med voznimi pasovi. Avtomobil je odbilo na cestišče, pri tem pa sta se hudo poškodovala njen sovoznik in še en prijatelj. Enega od dvojice je vrglo iz avta, ki je trčil v drugo vozilo. Voznica bo lahko naslednjih 16 mesecev temeljito premišljevala o svoji odločitvi, da se je na pot podala obuta v natikače. 

Cunninghamova, ki je bila poleg vsega še nezavarovana, je priznala. da je kriva povzročitve nesreče, sodnica pa jo je označila za neizkušeno. Med vožnjo je bila obuta v običajne natikače. Natikač se ji je zataknil za stopalko, zaradi česar ni mogla zavreti in posledice so bile precej hude – k sreči za nikogar usodne.

Poleti obutev predstavlja velikansko težavo

Ko se začnejo toplejši dnevi, marsikdo namesto običajnih čevljev na noge natakne natikače, celo 'krokse', cokle in sede za volan. Vedeti je treba, da je takšna obutev za vožnjo neprimerna, saj lahko obutev zdrsne z noge, poleg tega pa je pritisk na stopalko precej otežen. Vrh natikača se namreč lahko zatakne za stopalko zavore in vozniku onemogoči pravočasen pritisk ter zaviranje. Zaradi širine podplatov nekaterih takšnih obuval se kaj hitro lahko pripeti, da voznik stopi celo na dve stopalki hkrati. Tudi vožnja z bosimi nogami je nevarna, ponekod celo prepovedana. V takem primeru je stopalo namreč bolj izpostavljeno in ko je potreben močan pritisk na zavoro, lahko voznik pride v stik z ostrim kamnom, iglico ali smetjo. Voznik se refleksno odzove na dražljaj, pritisk na stopalko je zakasnjen in moč pritiska temu primerno manjša.

Nesreča
Nesreča FOTO: Thinkstock
Nedavna študija, ki so jo opravili v Veliki Britaniji, je pokazala, da je vožnja v natikačih pravzaprav bolj nevarna kot vožnja v visokih petkah. Natikači naj bi bili krivi za kar okoli 1,4 milijona prometnih nesreč na svetu letno. Kar 27 odstotkov voznikov, ki so že vozili obuti v natikače, je priznalo, da jim je natikač zdrsnil z noge med vožnjo, kar 11 odstotkov pa jih je priznalo, da se jim je natikač med vožnjo že zataknil za stopalko.

Ženske naj bi bile, kar se izbire obutve za vožnjo tiče, bolj previdne od moških: kar 36 odstotkov jih ima v avtu pripravljeno primerno obutev za vožnjo in se pred vožnjo raje preobuje, med moškimi pa je takšnih le 12 odstotkov. Kljub vsemu je 10 odstotkov žensk priznalo, da so že vozile v čevljih s tako visoko peto, da so v njih komaj hodile. Britanska raziskava je pokazala, da je med tamkajšnjimi vozniki že 51 odstotkov vozilo obutih v natikače, 49 odstotkov jih je že sedlo za volan kar bosih. V visokih petkah je že vozilo kar 38 voznic, 25 odstotkov v espadrilah, 5 pa v sandalih.

Kaj pa pri nas?

Slovenska prometna zakonodaja je pri opredeljevanju, kako naj bo voznik med vožnjo (primerno) oblečen oziroma obut, precej ohlapna. Zakon o pravilih cestnega prometa pravi le, da "voznik /.../ med vožnjo ne sme uporabljati opreme ali naprav na način, ki bi zmanjševale njegovo slušno ali vidno zaznavanje ali zmožnost obvladovanja vozila". Ta 35. člen zakona je tisti, na katerega se policisti, če vas ustavijo, lahko sklicujejo, ko vas med vožnjo zalotijo s preglasno glasbo, masko, (vrvično) slušalko ali celo telefonom, pa tudi, če med vožnjo jeste sendvič, če se dekleta med vožnjo ličijo ipd. Pri presoji, ali ste primerno obuti ali ne, je vse skupaj nekoliko težje. Pri obutvi ne gre za eksplicitno kršitev zakona, vseeno pa je varnost zaradi neprimerne obutve lahko močno zmanjšana. Policist vam zaradi neprimerne obutve tako ne more napisati kazni.

Pri izbiri obutve je zato bolje kot običajne natikače ali 'japonke' oziroma drugo podobno obutev bolje izbrati recimo sandale, ki so s paščkom na nogo pripeti tudi okoli gležnja. Neprimerna je tudi vožnja brez obutve.

Poletje
Poletje FOTO: Thinkstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660