Moskisvet.com
image (28)

Visoki obrati

Naprava za branje misli ni več daleč!

S.R.
09. 09. 2011 10.22
1

Mirno lahko rečemo, da v svetu vnašanja podatkov v računalnike že več kot 40 let prevladuje t. i. 'QWERTY' tipkovnica. Na tem področju pa se zdaj obeta prava revolucija, saj so znanstveniki že zelo blizu metodi, ki bo tipkovnice poslala na smetišče zgodovine.

Govora je seveda o napravi za 'branje misli,' s katero bomo lahko podatke v računalnike vnašali kar s svojimi mislimi. Znanstveniki so namreč že iznašli metodo, s katero lahko človeške misli povežejo z določenimi besedami.

Pri tem jim pomaga naprava imenovana fMRI oziroma funkcionalno slikanje z magnetno resonanco (functional magnetic resonance imaging), ki je v bistvu specializirana naprava za običajno magnetno resonanco (ang. 'MRI – Magnetic resonance imaging').
Beleženje možganske aktivnosti z napravo fMRI je skozi poskuse pokazalo določene možganske vzorce, ki so jih sprožile misli na določene predmete, kot je na primer konj ali hiša. Raziskovalci z Inštituta za nevrološko znanost na univerzi Princeton so funkcionalno slikanje z magnetno resonanco uporabili tudi za iskanje možganske aktivnosti, ki jo sprožijo besede povezane z isto temo. Tako je misel o očesu ali stopalu pokazala vzorce, ki so bili podobni tistim, ki jih sprožijo misli na druge dele telesa.
Po besedah psihologa Matthewa Botvinicka z zgoraj omenjenega inštituta univerze Princeton je osnovna ideja postopka teorija, ''da ima kateri koli objekt v mislih posameznika (sem poleg tem in konceptov spadajo tudi čustva, načrti in družbeno usmerjene misli) za posledico določen vzorec možganske aktivnosti v celotnih možganih.''
Ko bo ta tehnika izpopolnjena, se nam tako obetajo naprave, s pomočjo katerih bomo podatke v računalnik vnašali kar s pomočjo misli. Kljub temu da so takšne naprave od realnosti oddaljene še kar nekaj desetletij, pa bi znanstveniki z novimi spoznanji določenim ljudem, kot je na primer fizik Stephen Hawking, pomagali že v nekaj letih. Eden glavnih problemov je tudi razvoj manjših naprav za magnetno resonanco, ki bodo dostopne tudi običajnim smrtnikom.

Botvinick pa si v mislih že slika prihodnost, v kateri bo podobna tehnologija uporabna ne samo pri pretvorbi misli o predmetih, temveč tudi o ljudeh, dejanjih, abstraktnih konceptih in celo medosebnih odnosih.
Ena izmed že obstoječih podobnih tehnologij popolnoma paraliziranim pacientom na primer omogoča, da s pomočjo oči in računalniškega zaslona drugo za drugo izbirajo posamezne črke in tako tvorijo besede. Spet drugi prototip pa bolnikom omogoča ustvarjanje zvokov določenih samoglasnikov, ki nato skupaj tvorijo nekakšen sintetizirani glas. Kljub temu da bolniki ne morejo tvoriti jasnih besed, je to korak na poti proti izgradnji naprave, ki bo sposobna misli pretvarjati v besede. Slednja je za zdaj sicer še nedosegljiva, a s hitrim napredkom tehnologije v zadnjih desetletjih bo nekega dne zagotovo postala resničnost. Prav za to napravo pa so najnovejše raziskave na univerzi Princeton še toliko bolj pomembne.
V prihodnosti se nam tako po vsej verjetnosti obetajo naprave, s pomočjo katerih bo mogoče na elektronsko pošto dobesedno odgovarjati, ne da bi mignili s prstom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660