Moskisvet.com
pnevmatike

Visoki obrati

Napačna izbira je lahko usodna!

A.M.
11. 11. 2015 08.07
12

Dnevi se vztrajno krajšajo, kljub soncu pa so temperature vse nižje, vse bolj hladen je tudi asfalt. Očasno je že treba podrgniti led s stekel in kmalu bo treba jeklenim konjičkom privoščiti novo obutev, kar lastnikom vozil narekuje tudi zakon. 15. november že trka na vrata.

Zimske pnevmatike
Zimske pnevmatike FOTO: Arhiv proizvajalca

Zimskih opravil zunaj se verjetno ne boste lotili v natikačih. To bi bilo rahlo nespametno in dokaj nevarno početje. Spolzke površine bi poskrbele za spektakularne padce, če že ne bi prišlo do kakšnega zloma, pa konec koncev tudi tacanje po globokem snegu z bosimi stopali ni prijetno opravilo. Topla, visoka obutev z ustreznim podplatom poskrbi, da so vaša stopala zaščitena pred mrazom in da je vaš korak trden in varen. In zakaj tega udobja ne bi privoščili tudi vašemu avtomobilu?

''Bo že nekako''

Takčno je dokaj pogosto prepričanje voznikov pred zimo. Zakaj bi kupovali še en komplet zimskih pnevmatik, če ste vašega jeklenega konjička spomladi obuli v povsem nove letne pnevmatike?

Profila je še dovolj, v prtljažnik boste pač vrgli zarjavele verige, ki se valjajo po garaži že od časov, ko je vaš dedek vozil 'katrco'. Nič ne de, če niso pravih dimenzij, tako ali tako jih ne boste potrebovali. Odličen recept za katastrofo in to za ceno 200 evrov, kolikor stane povprečen komplet zimskih pnevmatik. Že popravilo poškodovanega odbijača vas bo stalo veliko več.

Bolje preprečiti, kot zdraviti

Edini skupni lastnosti zimske in letne pnevmatike sta, da sta obe okrogli in črni, drugače pa že ime jasno nakazuje primerne okoliščine za njihovo uporabo. Medtem, ko letne pnevmatike ob nizkih temperaturah postanejo trde in izgubijo elastičnost ter oprijem s podlago, so zimske pnevmatike izdelane iz posebne zmesi gume, ki ob nizkih temperaturah ostane mehka in elastična. Tekalna površina pa je bolj 'nazobčana' in jo sestavljajo številne lamele, ki poskrbijo za boljši oprijem na spolzkih podlagah.

Če niste ravno strokovnjak, boste zimsko pnevmatiko najlažje prepoznali po oznakah, vendar pozor! Ključna oznaka je 'M+S', kar pomeni sneg in blato (mud and snow), označuje pa pnevmatike za spolzke vozne površine. Če je poleg te oznake na pnevmatiki še napis 'All season', gre za celoletno pnevmatiko, s kakršnimi so ponavadi opremljena terenska vozila. Če je poleg oznake M+S še narisana snežinka, pa imate opravka s pnevmatiko, ki je namenjena izključno zimski uporabi.

Zimske pnevmatike
Zimske pnevmatike FOTO: YouTube
Ne varčujte!

Pri pnevmatikah nikar ne varčujte, saj so skoraj najpomembnejši varnostni element vašega avtomobila. Od njih je odvisno vaše življenje in življenja ostalih udeležencev v prometu. Vsi sodobni elektronski sistemi vam prav nič ne pomagajo, če vaše vozilo izgubi stik s podlago. Pred nakupom si preberite kak primerjalni test na kakšni od strokovnih spletnih strani ali v avtomobilističnih revijah. Nakup lahko opravite preko interneta ali se odločite za kakšno od številnih servisnih akcij, kjer vam poleg pnevmatik včasih ponudijo še brezplačno montažo. Če vam je za lastno varnost popolnoma vseeno, še bolj pa se požvižgate na varnost ostalih udeležencev v prometu, pa lahko svojega jeklenega konjička obujete tudi v kakšne poceni ali celo obnovljene gume.

Kaj pravi zakon?

Po zakonu morate svoj avtomobil pripraviti za zimo najkasneje od 15. novembra pa tja do 15. marca. Ustrezno zimsko opremo predstavljajo:
- zimske pnevmatike na vseh kolesih z globino profila najmanj 3 mm;
- letne pnevmatike z globino profila najmanj 3 mm in snežne verige ali verigam enakovredni pripomočki za pogonska kolesa, terenska vozila pa morajo imeti tudi lopato.

Zimska oprema ni omejena zgolj na obdobje med 15. novembrom in 15. marcem, pač pa na vse zimske razmere – zakon velja tudi, če bi nekaj snega 'navrglo' maja. Zakon velja upoštevati, saj vas v nasprotnem primeru lahko doletijo visoke kazni:
- če vozilo ni opremljeno v skladu z voznimi razmerami, boste odšteli 40 evrov,
- če zaradi neustrezne opreme ovirate promet, vas bo doletelo 500 evrov kazni in 5 kazenskih točk,
- če s svojega vozila ne boste očistili snega, bo vaša denarnica lažja za 200 evrov.

V primeru pravnih oseb so kazni višje in sicer 1.000 EUR za voznika in 120 EUR za odgovorno osebo.

Če vaše vozilo ne bo imelo ustrezne zimske opreme, vam policist lahko prepove nadaljevanje vožnje, v primeru, da vaše vozilo povrhu vsega še ovira promet, pa ga bodo odstranili na vaše stroške.

Menjava gum - 3
Menjava gum - 3 FOTO: Thinkstock

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 497