Moskisvet.com
image (28)

Visoki obrati

Najmočnejša raketa na svetu

S.R.
07. 04. 2011 10.47
3

Ker vesoljska plovila space shuttle počasi odhajajo v zasluženi pokoj, je tekma za njihovega naslednika vse bolj napeta. Morebitni naslednik je raketa Ares, ki je še v fazi razvoja, v tekmo pa je z najmočnejšo raketo na svetu vstopilo še podjetje SpaceX.

Elon Musk, predsednik kalifornijske družbe SpaceX, je eden od soustanoviteljev podjetja PayPal, njegovo podjetje pa se že lahko pohvali z raketo Falcon 1, ki je v orbito ponesla malezijski komunikacijski satelit, ter raketo Falcon 9, ki je še v fazi testiranja. Podjetje ima sicer pogodbo z ameriško vesoljsko agencijo NASA za oskrbovanje mednarodne vesoljske postaje (ISS), kar nameravajo izpeljati prav s Falconom 9 in kapsulo Dragon, ki jo raketa ponese v orbito. SpaceX pa nikakor ne namerava počivati na lovorikah, saj je Muck na tiskovni konferenci v Washingtonu že razkril načrte za še močnejšo raketo, imenovano Falcon Heavy.

Raketa Heavy bo visoka kot 22-nadstropna stavba, v Zemljino orbito bo ponesla kar 53 ton tovora, kar je več kot katera koli druga raketa na svetu. Pravzaprav je v preteklosti obstajala samo ena raketa, ki je lahko v vesolje ponesla več tovora. To je bila seveda raketa Saturn V, ki je lahko vzletela s kar 118 tonami tovora in je na Luno ponesla ameriške astronavte. Velikost in velika nosilnost nista edini prednosti te rakete, saj naj bi vesoljske polete tudi občutno pocenila. Posamezna izstrelitev naj bi tako stala "le" okoli 100 milijonov dolarjev.
Musk je izjavil, da raketa Heavy odpira "popolnoma nove možnosti za vladne in komercialne vesoljske polete". Podjetje SpaceX načrtuje prvo izstrelitev rakete v letu 2013 ali 2014. Raketa bo predvsem namenjena dostavi satelitov v orbito in oskrbovanju vesoljske postaje, vendar podjetje ne skriva načrtov, da bi z raketo nekoč zopet poslali astronavte na Luno ali celo na Mars (čeprav bi bilo za to potrebnih več izstrelitev). Kratkoročno podjetje cilja na pridobitev pogodbe za prevoz astronavtov na postajo z raketo Falcon 9 in kapsulo Dragon, ki lahko v vesolje ponese sedem ljudi, spogleduje pa se tudi z vesoljskim turizmom.

Rezultati neodvisnega podjetja Aerospace Corporation sicer ne govorijo v prid raketam falcon, saj naj bi potovanje z njimi stalo od dva do trikrat več kot polet v vesolje z rusko raketo Sojuz, zato namerava NASA po upokojitvi space shuttlov zakupiti sedeže na ruskih sojuzih.

Kljub temu podjetje SpaceX priložnosti ne namerava spustiti iz rok in svoje rakete razvija s polno paro. Pripravili so tudi že prvo simulacijo, ki lepo prikaže prednosti rakete Heavy v primerjavi z manjšima raketama Falcon 1 in 9.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660