Moskisvet.com
image (28)

Visoki obrati

Najbolj nenavadna zelena konceptna vozila

V. S.
28. 12. 2009 16.15
2

Zelena barva je v modi, kar pomeni, da mora vsak nov izdelek na tržišču skoraj nujno vsebovati ekološki odpustek. Med največjimi onesnaževalci so avtomobili, zato proizvajalci kar tekmujejo med seboj, kdo bo predstavil bolj ekološko in hkrati všečno vozilo.

S konceptnimi predlogi novih vozil se pogosto ukvarjajo študenti dizajna in likovnih akademij, nemalokrat pa zanimive in drzne rešitve odkupijo čisto prave in tudi uveljavljene avtomobilske blagovne znamke. Tako je na primer BMW podprl razvoj novega koncepta zelenega vozila z imenom BMW lovos, ki ga je oblikovala Anne Forschner, študentka dizajna s fakultete Pforzheim v Nemčiji.

Lovos oziroma Lifestyle of Voluntary Simplicity v najenostavnejšem prevodu in prenesenem pomenu pomeni odločiti se za svoboden in preprost življenjski stil, nekoliko nenavadna in skoraj agresivna oblika pa je podrejena funkcionalnosti vozila. Celotna zunanjost je narejena iz solarnih fotovoltaičnih ploščic, ki se lahko zamenjajo in so multifunkcionalni: v osnovi so ploščice sončni kolektorji, obrnjene navzdol lahko izkoriščajo toploto električnega motorja, energijo lahko pridobivajo tudi med vožnjo, in sicer iz zračnega upora.

 

Zanimiv koncept čistega vozila je tudi mazda tonbo. Impresiven športnik je idealen za izlet ob koncu tedna, z njim lahko celo plavate, saj je zasnovan kot amfibija – dvoživka. Za pogon izkorišča gorivne celice, na katere je priključena tudi alarmna naprava, tako bo vaš avto hkrati varen pred vandalizmom.


Idejna zasnova koncepta peugeot omni sega v leto 1973 in pripada švedskemu inovatorju Bengtu Ilonu iz podjetja Mecanum, ki je v tistih časih predstavilo nadvse futuristično idejo o vozilu, katerega kolesa oziroma večje število rolk se lahko vrti v vse smeri med kotoma -45 in + 45 stopinj. Konceptno vozilo ima električni motor in zatorej ničen izpust. Motor črpa energijo iz litij-ionske baterije, ki se polnijo preko sončnih celic, nameščenih na strehi vozila. Večina uporabljenih materialov se lahko tudi reciklira.
 
Rinspeed iChange Concept je oblikoval švicarski avtomobilski vizionar Frank M. Rinderknecht, ki je za projekt izkoristil najbolj napredno tehnologijo in k sodelovanju povabil švicarske strokovnjake s področja avtomobilskega razvoja. Konceptno vozilo tehta 1050 kilogramov, ima električni motor s 150 kW, šeststopenjski menjalnik, njegova največja hitrost je 220 kilometrov na uro. Njegov pospešek je zavidljiv, saj do 100 kilometrov na uro doseže v pičlih štirih sekundah. Vozilo je opremljeno z litij-ionskimi baterijami v dveh delih, pri čemer ene služijo za krajšo vožnjo, druge se vklopijo za daljšo, relacijsko vožnjo.

Konceptno vozilo laminar 2 All Electric predstavlja futuristični trisedežnik, ki ima v zadnjem delu nameščena dva električna motorja, ki se napajata iz litij-ionske baterije. Vozilo ima prilagodljivo aerodinamično obliko in svetleča, zeleno-modra platišča za boljšo nočno vidljivost. In kako deluje sistem prilagodljive aerodinamičnosti? Sprednji del vozila ima rotirajoče krilce, ki se prilagodi zračnim tokovom in pod določenim kotom precej zmanjša zračni upor. Ker se pri tem spremeni tudi oblika sprednjega dela vozila, se zračni tok usmeri navzgor in gladko spolzi nad streho vozila.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660